ZNAJDŹ LEKARZA

poniedziałek, 21 Styczeń 2019 Wersja beta
Zobacz:

Kłopotliwy ząb mądrości – kiedy dentysta nie może nam pomóc

Zdarza się, że podczas wakacji lub wypoczynku w czasie długiego weekendu zaczyna boleć nas ząb. Często okazuje się, że jest to wyrzynająca się ósemka. Będąc poza domem nie mamy możliwości wizyty u swojego stomatologa, a umówienie natychmiastowej konsultacji u kogoś najbliżej naszego miejsca pobytu też nie zawsze jest łatwe. Jak zatem można sobie doraźnie pomóc w takiej sytuacji?

Prawidłowo wyrzynający się ząb mądrości nie powinien boleć oraz powodować dyskomfortu. Często jednak wywołuje ból głowy czy ucha, szczękościsk, opuchliznę i problemy z gryzieniem pokarmu. Przyczyną takich objawów może być utrudnione wyrzynanie spowodowane zbyt małym miejscem w łuku zębowym orazgrubą, zbitą tkanką kostną nad wyrzynającym się zębem. Jak więc pomóc sobie doraźnie, kiedy ból jest nieustępliwy, a my nie mamy możliwości wizyty u stomatologa?

Problematyczne zęby

Zęby ósme wyrastają najpóźniej ze wszystkich zębów, tj. między 17 a 24 rokiem życia. Dla porównania zęby siódme pojawiają się między 12 a 13 rokiem życia. Bardzo często zęby mądrości nie mają gdzie się pomieścić w łuku zębowym, dlatego ich wyrzynanie związane jest z problemami, które często kończą się zabiegiem chirurgicznym. Problem utrudnionego wyrzynania zwiększa lokalizacja, gdyż do umiejscowionych na końcu żuchwy i szczeki zębów mamy słaby dostęp, co utrudnia ich dokładne czyszczenie, a zatrzymujące się tam resztki pokarmów powodują próchnicę i podtrzymują stan zapalny wywoływany procesem wydłużonego wyrzynania.

Ziołowe płukanki

Podstawą leczenia stanu zapalnego w okolicy wyrzynającego się zęba jest niedopuszczenie do zalegania resztek pokarmowych w kieszonkach dziąsła, regularne czyszczenie okolicy oraz dokładne płukanie kieszonek. Do płukania można używać naparów ziołowych, które dodatkowo mogą wywierać działanie lecznicze. Niektóre zioła, takie jak mięta pieprzowa czy szałwia, mają właściwości przeciwzapalne. Przydadzą się więc w przypadku bolącego zęba, a także aft, zapalenia dziąseł czy paradontozy. Jamę ustną należy płukać naparem wykonanym z łyżeczki ziół. W podobny sposób działają również np. goździki i cebula. Goździkom przypisuje się działanie przeciwbólowe i znieczulające. Olejkiem goździkowym lub rozgniecionymi goździkami smarujemy bolący ząb lub dziąsła. Cebula natomiast ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, co pozwala zabić niektóre drobnoustroje, powodujące infekcje. Żucie przez kilka minut plasterka cebuli lub przyłożenie go na bolące miejsce przyniesie ulgę. Stosowanie naturalnych płukanek czy okładów powinno powtarzać się 1-2 razy dziennie.

Pomoc z apteki

Są jednak sytuacje, kiedy domowe sposoby na ból zęba nie działają. Warto wtedy sięgnąć po żele dostępne bez recepty w aptece, które skutecznie przyniosą ulgę w dolegliwościach dziąseł. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy proponowany nam preparat działał przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także odkażająco (np. Sachol żel stomatologiczny). Stosowanie takiego żelu 2 do 3 razy na dobę pozwoli zmniejszyć bolesne objawy i pieczenie oraz wytrwać do wizyty u stomatologa.

Ból jest objawem, który pomaga nam zidentyfikować niewłaściwe stany w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że nie musimy się na niego godzić. Akcja „Nie musi Ci to przeszkadzać” uświadamia, że nawet niewielki dyskomfort może skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nie trzeba więc „żyć” z bólem, tylko w kilka minut spróbować się z nim rozprawić.

 

Sachol żel stomatologiczny –produkt leczniczy dostępny bez przepisu lekarza (OTC) wykazujący działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające miejscowo. Główny składnik leku – choliny salicylan działa miejscowo przeciwzapalnie i słabo przeciwbólowo. Cetalkoniowy chlorek wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku. Dostępny w opakowaniach 10 i 20 g.

Średnia cena apteczna:10 g/ 17-18 zł

Sachol żel stomatologiczny, 10 g. 1 g żelu zawiera 87,1 mg choliny salicylanu i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku.Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, choroby przyzębia. Przeciwskazania: jeśli pacjent ma uczulenie na choliny salicylan, cetalkoniowy chlorek, inne salicylany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Nie stosować u dzieci w wieku do 3 lat. Podmiot odpowiedzialny: Pharma Swiss Česká republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.

SacholAftigel– wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.

Średnia cena apteczna:12 g/ 17-18 zł

SacholAftigel, 12 ml.Wskazania do stosowania: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej i mikrozmiany w jamie ustnej wywołane na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dystrybutor: Valeant Sp. z.o.o. s.j.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 

 

Źródło:

www.38PR.pl

 

 

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci