ZNAJDŹ LEKARZA

sobota, 17 Listopad 2018 Wersja beta
Zobacz:

Kończę studia i co dalej? Perspektywy lekarza stomatologa

SONY DSCWielu studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych, kończąc studia, zastanawia się nad tym, jak najlepiej pokierować swoim rozwojem zawodowym. Czy rozpocząć praktykę w gabinecie stomatologicznym? Czy rozważyć pozostanie na uczelni i kontynuować pracę naukową? A może warto wybrać pracę w sektorze farmaceutycznym lub centrum badawczym firm specjalizujących się w produktach stomatologicznych? To ważne i zarazem trudne decyzje. 18 grudnia 2014 roku dr Małgorzata Klukowska, pracująca na co dzień w Centrum Badawczym firmy Procter&Gamble w Stanach Zjednoczonych, spotkała się ze studentami Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zapoznała ich ze specyfiką pracy naukowca w dziale badań klinicznych Instytutu Blend-a-med Oral-B. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem studentów. Wzięło w nim udział ponad 100 osób.

Moment ukończenia studiów to ważna chwila w życiu młodego człowieka. To równocześnie etap podejmowania decyzji o dalszej ścieżce zawodowej. A możliwości jest wiele. Jak wybrać tę właściwą? Większość współczesnych studentów bardzo świadomie przygotowuje się do startu w życie zawodowe. Już w trakcie studiów odbywają praktyki, uczestniczą w oferowanych programach, nawiązują kontakty. Jedną z możliwości pozyskiwania informacji są także spotkania z ciekawymi ludźmi, organizowane między innymi przez macierzyste uczelnie.

Dr Klukowska rozpoczęła od przedstawienia swojej drogi rozwoju zawodowego. Po ukończeniu Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie kontynuowała pracę na uczelni, w ramach której po raz pierwszy spotkała się ze współpracą z biznesem, będąc członkiem zespołu badawczego współpracującego z firmą Procter&Gamble. Pracując naukowo, prowadziła równolegle praktykę dentystyczną. Po uzyskaniu stypendium z International Association For Dental Research wyjechała na Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Mainz (Niemcy), gdzie została na studia doktoranckie i pracowała w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej. Po uzyskaniu doktoratu aktywnie włączyła się w pracę naukową w sektorze biznesowym i od 9 lat pracuje w Stanach Zjednoczonych, w Dziale Badań Klinicznych dla marek Blend-a-med oraz Oral-B.

Dr Klukowska opowiedziała studentom o specyfice swojej pracy oraz zakresie obowiązków. Przeprowadziła przez wybrane projekty naukowe i badawcze, nad którymi obecnie pracuje. Rocznie w Centrum Badawczym Instytutu Blend-a-med Oral-B pracuje się równolegle nad średnio 160 projektami badawczymi. Opowiedziała o ścieżce testowania produktów: in vitro – wstępne badania kliniczne – właściwe badania kliniczne. Podkreślała, że wszystkie badania przeprowadzane są zgodnie z wytycznymi evidence-based guidelines. Przybliżyła parametry kliniczne, które są uwzględniane w procesie opracowywania nowych produktów, czyli zapalenie dziąseł, próchnica, kamień nazębny, halitoza, przebarwienia, kolor, nadwrażliwość, płytka nazębna oraz bezpieczeństwo produktu. Omówiła wykorzystanie robotów w testach skuteczności szczoteczek elektrycznych oraz metodę kojarzenia produktów dla pacjentów ortodontycznych. Podzieliła się swoimi wybranymi publikacjami naukowymi. Opowiedziała o współpracy z licznymi instytucjami naukowymi i badawczymi, z którymi w swojej pracy na bieżąco się kontaktuje. Przybliżyła ponadto wydarzenia stomatologiczne, w których warto uczestniczyć lub śledzić relacje naukowe na nich prezentowane. Podpowiedziała także, o jakich programach naukowych warto pamiętać oraz gdzie i jak warto zaznajamiać się z oferowanymi przez środowiska biznesu lub nauki grantami dla studentów lub młodych stomatologów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sesja pytań i odpowiedzi. Studenci otrzymali od dr Klukowskiej dużą porcję praktycznych porad. Dla osób, które rozważają pracę naukową w centrach technicznych firm farmaceutycznych lub kosmetycznych, z pewnością było to spotkanie przybliżające ich wyobrażenia do rzeczywistości.

– Praca w firmie farmaceutycznej daje ogromne możliwości rozwoju naukowego i zdobywania różnorodnych doświadczeń – podkreślała w trakcie wykładu dr Klukowska.

Jolanta Bylica
koordynator programów Instytutu Blend-a-med Oral-B 
Monika Adamczyk, lek. dent.
dyrektor ds. naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B


Dr n. med. Małgorzata Klukowska
Dr Małgorzata Klukowska ukończyła studia stomatologiczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Mainz (Niemcy). Od 9 lat mieszka w USA, gdzie pracuje jako naukowiec zajmujący się planowaniem badań klinicznych w firmie Procter & Gamble. Do jej obowiązków należy planowanie badań klinicznych dla produktów do higieny jamy ustnej (płukanki przeciwbakteryjne, szczoteczki elektryczne, pasty do zębów) i opracowywanie nowych metod testowania, takich jak nowoczesne techniki molekularne (metabonomics, genomics) czy cyfrowa metoda obrazowania płytki nazębnej. Dr Klukowska współpracuje ze światowymi placówkami naukowymi (Instytut Forsytha, ACTA), publikuje w prasie naukowej i występuje na światowych kongresach. Pełni funkcję kanclerza sekcji Cincinnati American Association For Dental Research, jest też aktywnym członkiem (recenzent abstraktów, organizator sympozjów naukowych) Oral Health Research Group International Association For Dental Research, której przewodnictwo obejmie na Kongresie IADR w Bostonie.

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci