ZNAJDŹ LEKARZA

czwartek, 18 Październik 2018 Wersja beta
Zobacz:

Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów

Wybielanie zębów żywych w codziennej praktyce stomatologicznej. Wybielanie medyczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym

 

Streszczenie: W artykule przedstawiono kliniczne przypadki wybielania zębów żywych z zastosowaniem substancji czynnej – 40-proc. nadtlenku wodoru aplikowanego w gabinecie stomatologicznym.

 

Publikacja jest kontynuacją artykułu dotyczącego wybielania zębów żywych. Powszechnie wiadomo, iż kolor (ogólnie rzecz ujmując) wykonywanych prac stomatologicznych jest jednym z kryteriów wpływających na powodzenie prowadzonego leczenia. Niniejszy tekst prezentuje kliniczny przypadek zabiegu wybielania zębów żywych przeprowadzonego w gabinecie stomatologicznym.

 

Literatura medyczna donosi, że aktywacja światłem żeli wybielających nie wzmacnia efektu wybielania [1], natomiast nasila występowanie działań niepożądanych. Obserwowana również przez autora większa efektywność wybielania zębów z zastosowaniem lamp doprowadziła do wprowadzenia powtarzalnego i bezpiecznego dla pacjenta systemu wybielania zębów. Jedną z dostępnych metod jest wybielanie zębów z użyciem substancji czynnej – 40-proc. nadtlenku wodoru aplikowanego w gabinecie stomatologicznym.

 

Podstawową kwestią w uzyskaniu dobrych wyników leczenia jest ustalenie, czy kolor zębów jest akceptowany przez pacjenta i jego otoczenie. Warto zwrócić na to uwagę na początku leczenia, gdyż ten pozornie łatwy w ocenie parametr współdecyduje, a w skrajnych przypadkach decyduje o ocenie ostatecznego wyniku leczenia [2].

 

Do medycznego wybielania zębów żywych na fotelu w gabinecie stomatologicznym autora z bardzo dobrymi wynikami klinicznymi od wielu lat stosowany jest preparat Opalescence Boost PF 40% (Ultradent). Substancją czynną jest w nim 40-proc. nadtlenek wodoru. Proces wybielania zębów zachodzi dzięki zdolnościom przenikania substancji czynnych przez szkliwo i zębinę [3].

Ryc. 1 Stan wyjściowy Ryc. 2 Stan wyjściowy - strona prawa

Ryc. 3 Stan wyjściowy - strona lewaMimo że substancje wybielające uwalniają do zęba bardzo duże ilości tlenu, nie wpływają na istniejące wiązania adhezyjne [4, 5]. Jest to dobra informacja dla klinicysty, bowiem wielu pacjentów, u których istnieje konieczność rozjaśniania zębów, miało już wcześniej prowadzone leczenie stomatologiczne i w związku z powyższym posiada wypełnienia kompozytowe połączone adhezyjnie z tkankami twardymi zęba.

 

Materiał wybielający w swoim składzie zawiera również azotan potasu oraz fluor. Formuła PF wzmacnia szkliwo oraz zmniejsza nadwrażliwość i zapobiega próchnicy [6, 7]. W trakcie wybielania tą metodą obserwowana przez autora jest mniejsza nadwrażliwość w porównaniu ze stosowaną metodą nakładkową.

 

Opis przypadku klinicznego

Do gabinetu autora zgłosiła się pacjentka w celu wybielenia zębów. Wykonano rutynowe badania przedmiotowe i podmiotowe (fot. 1, 2, 3). Badanie kliniczne ujawniło obecność licznych wypełnień kompozytowych w zębach bocznych, bez cech nieszczelności. Po omówieniu technik wybielania wykonano skaling i polishing w celu oczyszczenia zębów z kamienia i osadów oraz oceny koloru zębów. Analizując kolor zębów, a szczególnie jego nasycenie w okolicy przydziąsłowej, uprzedzono pacjentkę o konieczności przeprowadzenia dwóch sesji wybielania w odstępie tygodniowym. Wyznaczono termin zabiegu na kolejną wizytę. Do wybielenia zębów użyto zestawu Opalescence Boost (fot. 4). Zaktywowano żel wybielający zgodnie z zaleceniami producenta (fot. 5, 6, 7). Następnie przystąpiono do aplikacji materiału OpalDam w celu ochrony girlandy dziąsłowej i zaaplikowano żel wybielający na powierzchnię wargową zębów (fot. 8).

Ryc. 4 Zestaw do wybielania gabinetowego Ryc. 5 Ocena stabilnego połączania strzykawek przed rozpoczęciem procedury aktywacji preparatu

Ryc. 6 Aktywacja żelu wybielającego. Ryc. 7 Aktywacja żelu wybielającego.

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci