Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wywiad z prof. dr hab. Marzeną Dominiak, prezesem Polskiego Towarzystwa Stomatologów.


16 marca 2019 roku we Wrocławiu odbędzie się debata z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, na której podsumowana ma zostać ogólnopolska akcja “Polska mówi #aaa…”. Jako przewodniczącą tej akcji, chciałbym Panią Profesor poprosić o krótką ocenę jej rezultatów.

Marzena Dominiak: Tak naprawdę, dokładne podsumowanie będziemy mogli zrobić dopiero pod koniec kwietnia. Wiele inicjatyw zostało rozłożonych w czasie, realizowane były już w styczniu i lutym, będą również w kwietniu. To cieszy i stanowi dowód na coraz większe zainteresowanie projektem. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma swoją konkretną datę w kalendarzu, ale od zawsze przekonujemy, że 20 marca jest wyłącznie kulminacyjnym momentem. Na rzecz promocji zdrowia jamy ustnej można i trzeba działać zawsze. Stąd m.in. uchwała ustanawiająca marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej.

Wracając do pytania. Zainteresowanie akcją to jedno, rezultaty to drugie. W tym roku przekonywaliśmy, że dieta bogata w cukier jest niekorzystna dla zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego, zachęcaliśmy do regularnych badań w kierunku nowotworów jamy ustnej, zwracaliśmy uwagę na konieczność troski o zęby mleczne. Budowanie świadomości to proces, a kampania jest wyłącznie jego elementem. Mam jednak nadzieję, że skutecznym. To poniekąd będziemy mogli ocenić w przyszłości.

Tegoroczne obchody odbywały się na wielu płaszczyznach. Przygotowaliśmy wiele materiałów informacyjno-edukacyjnych. Wraz z partnerami akcji przeprowadzaliśmy badania w gabinetach mobilnych, również dla kibiców piłki nożnej. Spot kampanii wyświetlany jest ciągle w komunikacji miejskiej, były debaty, akcje w szkołach, przedszkolach, gabinetach. Wydaje nam się, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej zaczyna być zauważalnym wydarzeniem.

Hasłem debaty jest: “Mniej cukru – więcej uśmiechu”. Czy uważa Pani Profesor, że ilość cukru w diecie Polaków może stanowić poważny czynnik negatywnie wpływający na stan zdrowia jamy ustnej oraz całego organizmu?

Marzena Dominiak: To jest bezdyskusyjny fakt naukowy. Może rzadziej niż do tej pory mówili o tym lekarze dentyści, ale tak jest. Cukier w nadmiarze szkodzi zębom, i dalej całemu organizmowi. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej podkreślaliśmy, że zdrowie jamy ustnej zaczyna się na talerzu i w szklance. Właściwa dieta, pozbawiona nadmiernej ilości cukrów prostych, to jeden z filarów profilaktyki stomatologicznej dzieci i dorosłych. Lekceważenie negatywnego wpływu cukru, to natomiast najkrótsza droga do próchnicy, a w jej efekcie poważnych problemów zdrowotnych, wykraczających poza standardowe leczenie w gabinecie dentystycznym. W ciągu ostatnich 50 lat spożycie cukru wzrosło trzykrotnie. To dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Światowej Federacji Dentystycznej (FDI). Nadmierna konsumpcja, szczególnie słodzonych napojów, zwiększa nie tylko ryzyko wystąpienia otyłości i chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnicy, ale także: chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy. Lekarze dentyści posiadają również liczne dowody negatywnego wpływu nadmiaru cukru w diecie na gojenie się ran w jamie ustnej, kondycję naczyń krwionośnych, aparat więzadłowy zębów oraz wgajanie implantów śródkostnych.

Tego samego dnia, również w Hali Stulecia, będzie odbywała się międzynarodowa konferencja stomatologiczna WROCFLOW 3, organizowana przez PTSS oddział Wrocław. Jako, że będzie tam Pani Profesor honorowym gościem oraz poprowadzi wykład, chciałbym poprosić o krótkie opowiedzenie o jego tematyce.

Marzena Dominiak: Wykład dotyczyć będzie procesowanej zębiny. Jak można ją pozyskać, ile i w jakich sytuacjach ją wykorzystać? Czy jest to bezpieczne i jakich zasad należy przestrzegać, aby nasze postępowanie takie na pewno było.

Temat o tyle ważny, że można w łatwy sposób pozyskać materiał do augmentacji, regeneracji ubytków kostnych wyrostka zębodołowego. Jest to materiał autogenny, którego jakość porównywana jest do złotego standardu, czyli kości autogennej. Z drugiej strony czy ząb, który został usunięty powinien być wtórnie wykorzystany i wprowadzony do ubytku kostnego?

Jakie są kontrowersje mikrobiologiczne i kliniczne? Wszystkie te aspekty zostaną poruszone podczas wykładu, ale co najważniejsze bardzo duża liczba przypadków klinicznych będzie obrazowała cały wykład.

Rozmawiał Wiktor Zalasiński

Koordynator ds. BAD i mediów PTSS o. Wrocław