Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

[10 pytań do liderów]: POLDENT Sp. z o.o., Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka

NiedźwiedzkaOkiem eksperta branży – 10 pytań do liderów. Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka – wiceprezes POLDENT Sp. z o.o.

1. Czy polski rynek stomatologiczny rozwija się w dobrym kierunku?

Tak, według mnie rozwija się w dobrym kierunku, mamy wszystkie produktowe nowości światowe, docierają one do nas bardzo szybko. Na kongresach i szkoleniach przekazywana jest najnowsza wiedza, a lekarze stomatolodzy wdrażają ją w swoich praktykach.

2. Czy na polskim rynku są jeszcze jakieś niewykorzystane nisze, na których można budować swoją pozycję?

Myślę, że rynek będzie szedł w kierunku technologii, skanerów zamiast mas wyciskowych, wykorzystywania drukarek 3D do protetyki, bardziej zautomatyzowanego diagnozowania, oceny stanu jamy ustnej. Z drugiej strony lekarze stomatolodzy będą musieli rozwijać swoje umiejętności tzw. miękkie, związane z lepszą obsługą pacjenta, utrzymaniem relacji z pacjentem etc., co rodzi wiele możliwości szkoleniowych.

3. Jak oceniłaby Pani poziom konkurencji wśród producentów sprzętu i usług stomatologicznych?

Według mnie jest podobny jak w wielu innych branżach, jeśli oczywiście mówimy o konkurentach na rynku światowym. W Polsce jest bardzo niewielu producentów, tak naprawdę chyba nawet nie produkują tych samych wyrobów, więc ze sobą nie konkurują.

4. Jak ocenia Pani poziom targów i konferencji dentystycznych? Czy któreś z nich mają szanse wpisać się na stałe w krajobraz polskiej stomatologii?

Ranga konferencji będzie się utrzymywać na podobnym poziomie jeszcze przez wiele lat, pod warunkiem, że będą oferować ciekawą wiedzę. Targi dentystyczne zmieniają się, idą raczej w kierunku prezentacji oferty i nowości niż – jak to było do niedawna – sprzedaży. Nowości na rynku stomatologicznym nie pojawiają się co pół roku, więc z tego punktu widzenia zbyt częste imprezy targowe nie mają sensu. Natomiast wydaje się, że są one dobrą okazją do prezentacji sprzętu i różnych rozwiązań technologicznych. Oczywiście konieczne jest łączenie imprez targowych z konferencjami, tu decydujące znaczenie ma przede wszystkim ciekawy program. Które imprezy targowe pozostaną, to tylko czas może pokazać.

5. Czy polskie gabinety stomatologiczne podwyższyły poziom swoich usług w ciągu ostatnich kilkunastu lat?

Na pewno tak i to znacząco. Wg mojej wiedzy zdecydowana większość z nich oferuje usługi na poziomie, którego nie musimy się wstydzić. Tak mówi wielu cudzoziemców przyjeżdżających się leczyć do Polski.

6. Jak wypada polska stomatologia w porównaniu ze stomatologią innych krajów UE?

Uważam, że dobrze. Na topie jest oczywiście stomatologia w krajach skandynawskich, krajach Beneluksu i w Niemczech. Potem jest już bardzo podobnie, czyli dobrze.

7. Jakie technologie mogą w najbliższym czasie pojawić się w stomatologii?

Przede wszystkim lepsza diagnostyka, bazująca na komputerowych bazach wiedzy o jamie ustnej. Poza tym myślę, że świat będzie także szedł w kierunku ogólnych badań kontrolnych wykonywanych przez lekarzy stomatologów. W jamie ustnej bardzo dużo widać, jeśli chodzi o ogólny stan zdrowia pacjenta, statystycznie lekarza stomatologa odwiedza się znacznie częściej niż np. internistę, więc to stomatolog ma znacznie większe szanse wykryć jakąś chorobę ogólnoustrojową (np. cukrzycę) we wczesnym stadium. A to jest ważne dla każdego z nas, bo w znaczący sposób zmniejsza koszty leczenia społeczeństwa, na które wszyscy przecież się składamy, płacąc składkę zdrowotną.

8. Od pewnego czasu jednym z wiodących trendów stało się leczenie z użyciem laserów stomatologicznych. Jakie inne metody lecznicze mogą w najbliższej przyszłości stać się popularne?

Nie jestem tak do końca przekonana, czy to wiodący trend. Powiedziałabym raczej, że trendem jest coraz szersze wkraczanie szeroko pojętej technologii do stomatologii.

9. Który z segmentów działalności na rynku ma szanse stać się bardziej dochodowy?

Patrząc ze strony producentów – nowe technologie, patrząc ze strony lekarzy – tak jak dotychczas – implantologia i ortodoncja, a także zabiegi medycyny estetycznej na twarz, wykonywane przez lekarzy stomatologów.

10. Czy polski klient jest wymagający?

Coraz bardziej, choć niestety dość często zwraca uwagę tylko na jeden parametr – czyli cenę. Ale to się zmienia.