Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

12 maja Europejskim Dniem Periodontologii

FDI fot_artAż 80 proc. obywateli krajów Unii Europejskiej w wieku powyżej 35 lat zmaga się z różnymi formami periodontopatii. Dlatego należy intensywnie upowszechniać profilaktykę periodontologiczną oraz podkreślać, że nieleczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko powstania cukrzycy i jej powikłań czy negatywnie wpływa na przebieg chorób sercowo-naczyniowych – podkreślają specjaliści w Europejskim Dniu Periodontologii (12 maja). Warto pamiętać, że nowe trendy w tej dziedzinie stomatologii zostaną obszernie omówione podczas Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI, który 7 września rozpocznie się w Poznaniu.

W 2007 r. FDI jednomyślnie podjęła uchwałę, podkreślającą nierozerwalny związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej, w tym zdrowiem przyzębia, ogólnym stanem zdrowia a jakością życia. W kolejnych latach dobrze przygotowane sesje periodontologiczne Kongresów FDI systematycznie uzupełniano o tematy zwracające uwagę na korelację patologii jamy ustnej i chorób ogólnoustrojowych. Podobnie będzie w tym roku w Poznaniu.

Światowej klasy periodontolog prof. Maurizio Tonetti z Włoch omówi nowe metody i możliwości profilaktyki oraz leczenia zapalenia przyzębia w warunkach każdego gabinetu stomatologicznego. Prof. Magda Feres z Brazylii przedstawi przegląd wiedzy na temat wspomagającego stosowania ogólnej antybiotykoterapii w leczeniu zapalenia przyzębia. Dr Alpodogan Kantarci z Turcji poruszy natomiast zagadnienie aktywacji i ustępowaniu stanu zapalnego tkanek przyzębia pod wpływem zupełnie nowych – biologicznych strategii postępowania leczniczego.

W Poznaniu nie zabraknie wykładów polskich periodontologów. Dr n. med. Wojciech Bednarz zaprezentuje wykład o współczesnym postępowaniu w zapobieganiu i leczeniu recesji dziąsłowych, dr hab. n. med. Paweł Plakwicz wyjaśni zasady regeneracji kości po autotransplantacji zębów z nieukończonym rozwojem korzeni, a lek. dent. Jacek Żurek omówi zastosowanie allogennej uwodnionej matrycy kolagenowej do regeneracji dziąsła. O tym, że stomatodiabetologia jest faktem będzie natomiast przekonywał znakomity diabetolog prof. Leszek Czupryniak. Podczas wykładu przedstawi współczesną wiedzę na temat cukrzycy, jej powikłaniach oraz o poprawie możliwości wczesnego rozpoznawania cukrzycy przez lekarzy stomatologów w trakcie leczenia chorób zębów i przyzębia.

Druga edycja Europejskiego Dnia Periodontologii przypomina hasło „Healthy gums for a better life”. To komunikat dla wszystkich: pacjentów, lekarzy specjalistów czy instytucji odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w kraju. Stomatolodzy powinni pamiętać, że gwarancją skutecznej opieki periodontologicznej jest znajomość najnowszych trendów w profilaktyce i leczeniu, Kongres FDI w Poznaniu taką wiedzę zapewnia – podkreśla prof. Tomasz Konopka, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek Komitetu Naukowego FDI Poznań 2016.

Przypomnijmy, że na cały program naukowy Kongresu składa się: sześć równoległych sesji tematycznych, prezentacje ustne i plakatowe, spotkania z ekspertami, sympozja firm oraz warsztaty i kursy praktyczne, czyli tzw. hands-on. W najważniejszym wydarzeniu w historii polskiej stomatologii weźmie ponad 100 wybitnych ekspertów z całego świata, w tym liczne grono przedstawicieli krajowej myśli naukowej. Kongresowi towarzyszą również Światowa Wystawa Stomatologiczna i obrady Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI. Rejestracja na Kongres możliwa jest poprzez stronę www.fdi2016poznan.org. Do końca maja obowiązują niższe opłaty.

 FDI Poznań 2016