Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

18 edycja Jules Allemand Trophy.

Międzynarodowy konkurs dla studentów „Anatomic and chromatic restoration of natural tooth following five dimensions of color. Jules Allemand Trophy”, w którym udział biorą przyszli lekarze stomatolodzy, studiujący na piątym roku uczelni medycznych, cieszy się coraz większym zainteresowaniem mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM.

Jest to projekt edukacyjny realizowany od 18-tu lat. Opiera się on na współpracy europejskich uniwersytetów, wśród nich Università degli Studi „G. d’Annunzio” Chieti – Pescara, Semmelweis University Medicine and Health Science Budapest, Charles University of Praque oraz Insieme academy i firmy Micerium. W pierwszych latach brały w nim udział nieliczne uczelnie medyczne, ale obecnie jest prowadzony w blisko 100 uczelniach z 25 europejskich państw.

– Z roku na rok w tym programie stypendialnym bierze udział coraz więcej studentów – mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek, kierownik Zakładu Stomatologii Zachowawczej Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM. – Przez lata studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wielokrotnie zwyciężali w etapie ogólnopolskim konkursu, a czterokrotnie również w międzynarodowym finale. To oni właśnie sprawują pieczę nad studentami, którzy w tym roku biorą udział w konkursie – dodaje.

Rywalizacja polega na poznaniu metody i wykonaniu rekonstrukcji, materiałem złożonym w zębach przednich i bocznych, anatomiczną techniką warstwową, według zasad doktora Lorenzo Vaniniego. Konkurs jest co roku organizowany przez firmę Micerium (Włochy) i jej przedstawicieli (m. in. Micerdent, Polska). W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym opiekę nad uczelnianym etapem konkursu sprawuje Zakład Stomatologii Zachowawczej.

– Oczywiście nie każdy uczestnik programu uznaję w jego trakcie, że dobrze radzi sobie z metodą. Stomatologia estetyczna to trudna dziedzina, wymagająca określonych zdolności manualnych i wyobraźni, nie każdy zatem ma do niej predyspozycje – mówi prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek. – Ale czas studiów to moment szukania tych dziedzin, w których przyszły lekarz stomatolog będzie czuł się najlepiej i może w przyszłości odnieść oczekiwane sukcesy. Międzynarodowy konkurs Jules Allemand Trophy daje jednak uczestnikom ogromne możliwości rozwoju – dodaje.

Nagrodą główną jest trzymiesięczny staż w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej  i Endodoncji Università degli studi G.DAnnunzio Chieti Pescara pod opieką Profesora Camillo DArcangelo.

Konkurs składa się z trzech etapów:

– wewnątrzuczelnianego,

– ogólnopolskiego,

– międzynarodowego.

– Studenci pracujący z opiekunem rywalizują ze sobą wewnątrz uczelni, zwycięzca tego etapu rozpoczyna konkurencję z innymi uczestnikami reprezentującymi uczelnie z całej Polski. Laureat drugiego etapu reprezentuje Polskę we Włoszech na Finale Międzynarodowym. – Nasi studenci radzili sobie do tej pory doskonale, wierzę, że tegoroczna edycja przyniesie im dużo ciekawych doświadczeń i wiedzy. Wierzę, że również w tym roku będą w stanie podjąć rywalizację na poziome ogólnopolskim, a może nawet światowym – dodaje prof. dr hab. Agnieszka Mielczarek.

Międzynarodowy konkurs dla studentów „Anatomic and chromatic restoration of natural tooth following five dimensions of color. Jules Allemand Trophy” w liczbach:

– start programu stypendialnego w 2003 roku,

– uczestniczą w nim studenci 25 europejskich państw,

– zaangażowanych jest 96 uczelni medycznych,

– w programie ze studentami pracowało 250 wykładowców,

– łącznie wzięło w nim udział 30 000 studentów,

– każdego roku roku zgłasza się do niego 3 500 przyszłych lekarzy stomatologów.