Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

7 największych mitów o implantach

Dla jednych stają się wybawieniem, dla innych wciąż stanowią tajemnicę. Wbrew niektórym opiniom, wcale nie powodują poczucia dyskomfortu i niejednokrotnie stanowią lekarstwo na uczucie wstydu. Implanty nie tylko wypełniają luki w uzębieniu, ale również budują pewność siebie.

Dziś implantologia jest jedną z najczęściej polecanych przez specjalistów metod przywrócenia pięknego uśmiechu. Niestety, na jej temat krąży wiele mitów, które często budzą przerażenie i wprowadzają w błąd.

– Do naszego gabinetu wciąż przychodzą pacjenci, którzy twierdzą, że implanty wywołują zapalenie jamy ustnej, powodują uczulenie, czy zostają odrzucone przez organizm. Informacje te mają się nijak do rzeczywistości. Technologia wykorzystywana w implantologii, właściwa higiena oraz regularne wizyty u dentysty i higienistki sprawią, że implanty są w pełni bezpieczne i skuteczne – przekonuje dr n. med. Andrzej Gala, specjalista protetyki stomatologicznej ze Scandinavian Clinic, krakowskiego centrum stomatologicznego.

Wszczepienie implantu boli

Współczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne wszczepienie implantu podczas rutynowego zabiegu. Jest on przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia komputerowego przy użyciu bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia pacjenta materiałów. Poprzedza go szczegółowa rozmowa z implantologiem i badanie jamy ustnej. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk dziąsła, jednak nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu.

Implant wywołuje reakcje alergiczne

Implanty zębowe są wykonane z czystego tytanu. Materiał ten jest obojętny dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje reakcji alergicznej. Ewentualne zapalenia wokół implantów występują bardzo rzadko – statystycznie u 5% pacjentów ze zdrowymi dziąsłami i do 30% pacjentów z chorobami przyzębia.

Implanty nie są wskazane dla starszych osób

Wiek nie stanowi przeszkody podczas zabiegów z zakresu implantologii. O wszczepieniu implantu decyduje stan kości, szczęki i żuchwy, a także ogólny stan zdrowia. Jedynymi przeciwskazaniami do zabiegu są cukrzyca, hemofilia, osteoporoza lub nowotwór.

Nie można wszczepić implantu po usunięciu zęba

Po utracie zęba implant należy wszczepić tak szybko, jak to możliwe. Braki w uzębieniu powodują zmiany w układzie zgryzu, a te mogą zmienić się w trwałe wady. Im dłużej zwleka się z decyzją o implantach, tym większe ryzyko, że osłabienie kości uniemożliwi zabieg. Z kolei nieuzupełnione braki mogą spowodować zanik kości i przeciążenie pozostałych zębów, wpływając na ich ścieranie lub rozchwianie.

Po wszczepieniu implantu nie trzeba korzystać z nici dentystycznych

Dbanie o implanty nie powinno różnić się od dbania o zęby naturalne. Resztki pokarmowe, które zalegają między zębami i implantami mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł i zaburzyć połączenie implantu z kością. Dlatego należy regularnie nitkować zęby. Jeśli po zabiegu sprawia to trudności, warto wyposażyć się w specjalistyczne nici do implantów (ze sztywnym końcem) lub w irygator.

Na implantach nie odkłada się kamień i płytka nazębna

Implanty zębowe są podatne na odkładanie płytki nazębnej i kamienia tak samo, jak naturalne zęby. Codzienna i staranna pielęgnacja zębów jest bardzo ważna. Należy do niej dodać również regularne wizyty w gabinecie higienistki. Profesjonalną higienizację trzeba wykonywać raz na pół roku, a osoby palące czy pijące dużo kawy lub herbaty – raz na trzy miesiące.

Przy implantach nie można używać szczoteczki elektrycznej

Używanie szczoteczki elektrycznej nie szkodzi implantom. Wręcz przeciwnie – jest ona dużo bardziej skuteczna, ponieważ usuwa więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna. Można zacząć jej używać jak tylko dziąsła się zagoją, a implanty zintegrują z kością. Decyzję o zmianie tradycyjnej szczoteczki na elektryczną zawsze warto skonsultować ze stomatologiem lub higienistką.

– Mity na temat implantów biorą się z niewiedzy. Dlatego zawsze w razie wątpliwości warto zapytać dentystę o radę. Stomatolog wytłumaczy dokładnie przebieg zabiegu i opowie o ewentualnym ryzyku, które się z nim wiąże – komentuje dr n. med. Andrzej Gala.

Implanty to dziś najbardziej efektywna metoda poprawy uśmiechu i funkcjonowania jamy ustnej, dlatego decyzji o nich nie warto podejmować na podstawie mitów, które krążą w sieci lub niesprawdzonych i obiegowych informacji.

 

 

—–
O implanty warto zapytać wykwalifikowaną kadrę Scandinavian Clinic – specjalistycznego centrum stomatologicznego z Krakowa, które wyjątkowy nacisk kładzie na edukację pacjentów. Skandynawskie standardy, przejrzystość działania, uczciwość we współpracy i wysoki poziom zaufania oraz bezpieczeństwa to filary na których zostało zbudowane Scandinavian Clinic.

 

 

 

 

 

Źródło i zdjęcia:

PR&Marketing/Cloud9