Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Akcja profilaktyczna „Gdy sfaulują ząb”

Materiały - urazy zębówikwpZłamany ząb do mleka i prosto do dentysty. Tak postępujemy przy złamaniach zębów. Wybity ząb natomiast wprowadzamy z powrotem do zębodołu – doskonale wiedzą już o tym uczniowie szkół podstawowych na Śląsku. Zasady postępowania są proste, ale tutaj liczy się opanowanie i szybkość działania – wyjaśnia lek. stom Anna Seget z gabinetu stomatologicznego Barbary i Tomasza Śmigielów.

– Pomysł zrodził się przed kilkoma laty, kiedy podczas kolejnych wizyt pacjentów z urazami zębów każdorazowo wyjaśniałam jak postępować następnym razem. Pacjenci byli zaskoczeni, że „recepta na uratowanie” zęba jest tak prosta, a zastosowanie jej pozwala przywrócić funkcje żucia. Każdy zgodnie przyznawał, że gdyby ktoś wcześniej uświadomił, wytłumaczył, jak postępować, to wiele urazowych uszkodzeń obeszłoby się bez powikłań – mówi lek. stom. Barbara Urbanowicz Śmigiel, inicjatorka akcji.

Urazy zębów mogą przytrafić się każdemu. Nie jest to stosunkowo częste zdarzenie, ale kiedy do niego dochodzi, rodzi się panika. Schemat pierwszej pomocy jest prosty, potwierdza to fakt, że w ciągu 15 minut perfekcyjnie opanowują go dzieci. W ramach akcji przygotowano serię prelekcji dedykowaną uczniom, nauczycielom i rodzicom. Dodatkowo szkoły otrzymały newslettery zawierające instrukcje postępowania, gdy dochodzi do urazu zęba. Na potrzeby akcji powstały ulotki i plakaty, które przekazywane są szkołom bezpłatnie. Najważniejszym elementem akcji jest prelekcja prowadzona przez lek. stom. Annę Seget. Kilkunastominutowa prezentacja krok po kroku wyjaśnia, jak postępować, a kolorowe obrazki i zdjęcia w niej zawarte zachęcają dzieci do interakcji.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele zgodnie stwierdzili, że to pierwsza tego rodzaju akcja, a przyznają, że urazy zębów w szkołach zdarzają się – wyjaśnia lek. Stom Anna Seget. Każdy rodzaj kontaktowej aktywności ruchowej może prowadzić do urazów, dlatego akcją zainteresował się piłkarski klub sportowy. Pierwsze prelekcje dla młodych piłkarzy odbyły się przed wakacjami.

Zdjęcie strony www

Uruchomiono specjalną witrynę internetową www.urazyzebow.pl. Umieszczone zostały na niej m.in. schematy postępowania po wybiciu zęba czy złamaniu korony. W przystępny sposób na stronie wyjaśnione jest, na czym polega leczenie zwichniętego zęba lub jak postępować w przypadku złamanego korzenia.

Na stronie znajduje się także infografika prezentująca podział uszkodzeń, co ma ułatwić diagnozę u pacjenta. Omówione zostały także najczęstsze powikłania po urazach zębów mlecznych i stałych.
Witryna opisuje, jak zabezpieczyć ząb, aby móc go odzyskać oraz wyjaśnia pacjentom, czego może dokonać lekarz dentysta, jeżeli złamanego lub wybitego zęba nie da się już uratować, a także jak istotne są wizyty kontrolne i jakie mogą być późne powikłania urazu.