W odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Lekarskiej do Prezes Rady Ministrów o zaskarżenie przez Polskę, w trybie art. 263 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 Wiceminister Zdrowia Zbigniew J. Król odpowiedział w sierpniu br., że nie ma podstaw do zaskarżenia przez Polskę przepisów tego rozporządzenia. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w dniu 7 września wystosował do wiceministra zdrowia list, w którym zwrócił się z prośbą o spotkanie z przedstawicielami samorządu lekarzy i lekarzy dentystów w celu omówienia zasad wprowadzania wymogów unijnych związanych ze stosowaniem amalgamatu stomatologicznego, zaznaczając:
„Zadaniem samorządu lekarskiego zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 522) jest działanie na rzecz ochrony zawodu lekarza, w tym występowanie w obronie godności zawodu lekarza oraz interesów indywidualnych i zbiorowych członków samorządu lekarzy.
Wobec przyjęcia przez MZ stanowiska, iż brak jest podstaw do zaskarżenia przez Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE przepisów przedmiotowego rozporządzenia konieczne jest zatem podjęcie działań związanych z właściwym wdrożeniem regulacji, uwzględniając przy tym uzasadnione potrzeby lekarzy dentystów oraz ich pacjentów.
Przede wszystkim mając na uwadze, iż stosowanie amalgamatu stomatologicznego zostanie poddane daleko idącym ograniczeniom, mającym bezpośredni wpływ na warunki wykonywania zawodu lekarza dentysty, a także na koszty świadczeń stomatologicznych, w szczególności świadczeń finansowanych ze środków publicznych, władze państwowe, w tym resort zdrowia i resort ochrony środowiska, powinny zapewnić, iż:
- obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych w Polsce znajdzie odzwierciedlenie w regulacjach zapewniających świadczeniodawcom uzyskanie pokrycia kosztów z tym związanych, poprzez sfinansowanie dostosowania gabinetów stomatologicznych do wymogów, stawianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rtęci w drodze refundacji poniesionych kosztów ze środków publicznych;
- ograniczenia stosowania amalgamatu, a docelowo odstąpienie od jego stosowania, zostaną z odpowiednim wyprzedzeniem uwzględnione w ramach regulacji dotyczących zasad udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych (wyeliminowanie amalgamatu z użytku jako wypełnienia standardowego na rzecz wypełnień alternatywnych np. kompozytowych czy glassionmerowych) oraz ich właściwej wyceny;
- zmiany w zakresie stosowania amalgamatu stomatologicznego zostaną we właściwy sposób uwzględnione w programach kształcenia przed- oraz podyplomowego lekarzy dentystów.
Realizacja powyższych postulatów jest w naszej ocenie niezbędna, aby wprowadzane zmiany nie odbiły się negatywnie na polskim systemie opieki stomatologicznej. Dla lekarzy denstystów nowe przepisy dotyczące stosowania amalgamatu będą miały bardzo istotny wpływ na wykonywanie zawodu.”