Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Będzie łatwiej zlecić RTG innemu gabinetowi. I to bez ryzyka odpływu pacjenta

Gabinety stomatologiczne bez własnej pracowni RTG i kierujące na diagnostykę do sąsiednich placówek nie będą musiały się już obawiać, że pacjent zostanie na dalsze leczenie w placówce, która mu to zdjęcie wykona. Jeden ze śląskich gabinetów uruchomił właśnie system, który umożliwia zewnętrzne zlecanie RTG i ochronę przed odpływem pacjenta. – Takie rozwiązanie będzie mógł teraz zastosować każdy gabinet w Polsce – zapewnia lek. dent. Marcin Krufczyk z Dentysta.eu.

 

Lek na brak RTG?

Nie każdy gabinet dysponuje własną pracownią RTG. Wykonanie niezbędnego do leczenia RTG panoramicznego, zatok lub szczęki wiąże się więc często ze skierowaniem pacjenta do innego gabinetu. I tu zaczynają się schody. Bo nie zawsze pacjent kierowany na RTG poza gabinet, wraca do niego z wykonanym zdjęciem na leczenie. – Brak własnej pracowni RTG zniechęca często pacjentów do powrotu do gabinetu z wykonanym zdjęciem. Spora grupa po prostu zostaje na dalsze leczenie w placówce, która to zdjęcie wykonała i do której skierował dentysta lub szuka innego ośrodka. W efekcie traci gabinet kierujący, ale traci także pacjent, bo jego leczenie staje się kosztowniejsze i dłuższe, a czasem bywa przez niego porzucanemówi lek. dent. Marcin Krufczyk z Dentytsa.eu .

 

Teraz to może się zmienić. Dr Krufczyk uruchomił w swoim gliwickim gabinecie rozwiązanie, dzięki któremu gabinety ze Śląska kierujące do niego na RTG nie muszą obawiać się odpływu pacjenta. –   Od kilku dni gabinetom wykonującym u nas diagnostykę udostępniamy specjalny panel on-line, dzięki któremu zdjęcia od razu po wykonaniu trafiają bezpośrednio do lekarza kierującego w formie cyfrowej. W ten sposób unikamy sytuacji, w której pacjent dostaje zdjęcie RTG do ręki, lub w której przechodzi ono przez ręce innego lekarza – mówi dr Krufczyk.

 

Sporo innowacji dla lekarzy i pacjenta

Ale to nie jedna innowacja rozwiązania. Zdjęcia trafiają do lekarzy kierujących w formacie JPG lub DICOM, które dają możliwość podglądu w wysokiej jakości i zastosowania filtrów.  Stomatolodzy mają także możliwość zlecenia zdjęcia w jakości 3D like (2D+), czyli zaawansowanych skanów warstwowych w cenie standardowego RTG panoramicznego. Fakt, że zdjęcia po wykonaniu trafiają do specjalnego panelu, sprawia, że dentysta kierujący ma wgląd do RTG o dowolnej porze dnia i z dowolnego miejsca, w tym z prywatnego komputera czy tabletu. Panel to również system kontroli skierowań on-line, którego działanie eliminuje konieczność noszenia skierowania przez pacjenta. Lekarz takie skierowanie wypełnia on-line w panelu.

 

Sam przesył danych jest bezpieczny. Czuwa nad tym protokół SSL, służący do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. – Korzystanie z rozwiązania jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę dentysta.eu/panelRTG i zarejestrować się, co trwa raptem kilka minut i wymaga paru prostych kroków, nie trudniejszych niż zakładanie konta mailowego.  Na tym etapie lekarz musi podać dane gabinetu i swoje, w tym m.in. PWZ. Konto jest weryfikowane w ciągu 24 godzin.  Po weryfikacji panel daje lekarzowi możliwość generowania zleceń i umawiania diagnostyki – mówi dr Krufczyk.

 

Zyskuje pacjent i gabinet

W ten sposób ośrodki stomatologiczne na Śląsku, które nie posiadają własnych pracowni mogą kierować dziś swoich pacjentów do gabinetu Dentysta.eu – przekonuje pomysłodawca wdrożenia. – Rozwiązanie chroni placówki bez pracowni przed odpływem pacjentów. Tworzy także oszczędności rzędu kilkuset tysięcy złotych. Bo mając opcję takiej efektywnej i bezpiecznej współpracy gabinet nie musi inwestować we własną pracownię. To może ułatwić proces diagnostyczny np. w niewielkich placówkach lub gabinetach jednostanowiskowych. Prostota systemu i panelu sprawia, że może z niego korzystać osoba mająca podstawową wiedzę z zakresu obsługi konta mailowego, czyli w rzeczy samej każdy. Co więcej dentyści mają także dostęp do zdjęć 3D like, czyli bardziej ekonomicznych odpowiedników skanów warstwowych robiących zdjęcia w 7 przekrojach  – mówi.

 

 

Rozwiązanie przynosi także korzyści pacjentom. Możliwość wglądu w zdjęcia on-line przyspiesza proces diagnostyczny, dzięki czemu pacjent wracając na wizytę od razu może mieć zaproponowane leczenie. Cena badania jest również niższa. Pacjenci trafiający dzięki skierowaniom z panelu mają zagwarantowane zniżki lub bezpłatne badania w oparciu np. o stałą umowę z gabinetem.

 

Tak będzie mógł działać każdy gabinet w Polsce

Jak zapowiada dr Krufczyk, rozwiązanie jakie sam wdrożył na początku stycznia, może zainstalować w innych placówkach. – Ośrodki mogą nabyć licencję i same utworzyć u siebie punkt obsługi skierowań, a tym samym wykonywać diagnostykę RTG dla gabinetów ze swojego sąsiedztwa. Licencja obejmuje m.in. zarówno możliwość korzystania z panelu, generowanie zleceń oraz wsparcie techniczne – mówi dr Krufczyk.

 

Jak sam podkreśla, dla wielu gabinetów posiadających własne pracowanie RTG takie rozwiązanie może być także korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. – Łatwy system rezerwacji i zaufanie jakie buduje platforma zwiększa ilość wykonywanych zdjęć RTG, co bezpośrednio przekłada się na finanse ośrodka. Bardziej efektywnie jest także wykorzystywana sama pracownia, która obsługuje nie tylko pacjentów ze swojego gabinetu, ale także z ośrodków w swojej okolicy – podkreśla.

 

 

***

Dentysta.eu – to nowoczesny gabinet stomatologiczny w centrum Gliwic prowadzony przez lek. dent. Marcina Krufczyka.  Placówka specjalizuje się w głównej mierze protetyką, leczeniem endodontycznym, chirurgią a zwłaszcza bezstresowym i bezbolesnym podejściem do pacjenta. Opracowane techniki w tym neurofeedback oraz przeprowadzone badania pozwoliły na zindywidualizowanie wizyt oraz minimalizację stresu w tym gabinecie stomatologicznym.