Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Bierzesz antybiotyk? Zobacz, jaki ma to wpływ na twoją jamę ustną!

Kiedy dni stają się dłuższe i cieplejsze zaczynamy raptownie zmieniać naszą garderobę na lżejszą, nawet wtedy, gdy pogoda pozostaje zmienna i często słoneczny poranek zamienia się w zimne popołudnie. Jest to czas, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na przeziębienia, które często zmuszają nas do pozostania przez kilka dni w domu i zastosowania kuracji antybiotykowej. Bywa, że antybiotyk jest jedynym ratunkiem. Niestety naraża nas na skutki uboczne związane z jego stosowaniem. Jak może wpłynąć na zdrowie naszej jamy ustnej?

Antybiotyki to jedno z najważniejszych odkryć XX wieku. Pozwalają pokonać wiele chorób, które niegdyś były dla ludzi śmiertelne. Należy jednak pamiętać, że poza złymi bakteriami niszczą również te dobre, co może być powodem wielu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Warto więc poznać możliwe działania niepożądane zażywania antybiotyków oraz profilaktykę i sposoby na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami.

Bolesne zmiany w jamie ustnej

Najczęstszym problemem pojawiającym się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej z jakim przychodzi się nam zmierzyć są afty, czyli małe nadżerki pokryte białym lub żółtym nalotem, które zazwyczaj nie przekraczają swoją wielkością 5 mm. Najbardziej uciążliwym objawem tego schorzenia jestból. Co jednak z aftami ma wspólnego antybiotyk?

 

„Podanie pacjentowi antybiotyku może wywołać zaburzenia w równowadze flory bakteryjnej jamy ustnej. Dochodzi wtedy do powstawania ostrych stanów zapalnych. W jamie ustnej mogą one mieć postać pleśniawek, aft, zapalenia kątów ust (potocznie zajadów) oraz grzybicy jamy ustnej. Ta ostatnia wynika z upośledzenia odporności po przewlekłej antybiotykoterapii. Wszystkim zmianom towarzyszą objawy bólowe. Mogą one mieć charakter miejscowy (jak w przypadku aft) lub obejmować całą jamę ustną(np. grzybica). W tym drugim przypadku zaczerwieniona jest cała błona śluzowa, a dodatkowo występuje obrzęk oraz nalot. Dodatkowo odczuwana jest duża bolesność i pieczenie”– mówi stomatolog Magdalena Szela- Słowik.

 

Pamiętajmy również, że ryzyko powstania tych dolegliwości nie mija wraz z zaprzestaniem stosowania kuracji. Organizm potrzebuje czasu, aby na nowo wykształcić dobre kultury bakterii, co zazwyczaj trwa kilka dni, jednak jest to czynnik indywidualny dla każdego pacjenta.

 

Jak zapobiegać?

Jak ochronić się przed niechcianymi efektami zażywania antybiotyków? Wystarczy, że w czasie terapii będziemy zażywać probiotyki. Warto jednak pamiętać, aby nie brać ich równocześnie z antybiotykiem, gdyż tak samo jak dobre bakterie w naszym organizmie, one również zostaną zniszczone. Najlepiej rozpocząć ich przyjmowanie w połowie kuracji. Jak dodatkowo możemy się bronić? Pić dużo jogurtów naturalnych, kefirów oraz maślanek. Kwaśne produkty również będą nam sprzyjać, w szczególności kiszona kapusta i ogórki.

 

Jak leczyć?

Co zrobić, jeśli po antybiotykoterapii w naszej jamie ustnej pojawiły się jednak afty? Nie należy lekceważyć tego problemu. Te małe, bolesne zmiany bez odpowiedniej pomocy mogą goić się nawet kilka tygodni!

 

„Leczeniestanów zapalnych jamy ustnej jest uzależnione od rodzaju wykwitów.Dużą rolę pełnią miejscowo działające leki przeciwbólowe” – radzi stomatolog Magdalena Szela- Słowik.

 

Nie warto więc godzić się na dyskomfort, na jaki jesteśmy wtedy narażeni. Dobrze jest zastosować odpowiedni żel, który odizoluje zmianę od drażniących czynników zewnętrznych oraz przyspieszy proces gojenia uszkodzonej błony śluzowej. Można również stosować naturalne płukanki z rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego, które zmniejszą odczyn zapalny. Innym sposobem jest również przyłożenie do afty świeżo zaparzonej i ostudzonej torebki z herbatą. Tanina zawarta w liściach herbacianych zmniejszy ból i zadziała wysuszająco.

 

Źródło i zdjęcia:

www.38PR.pl