Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ból po wyrwaniu ósemki – kiedy powinien niepokoić, jak go łagodzić i czy można go uniknąć?

Jak długo trwa ból po wyrwaniu ósemki? Czym go skutecznie złagodzić? Metody łagodzenia bólu po usunięciu ósemki i sposoby na uniknięcie bolesnych powikłań.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

„Zęby mądrości”, czyli trzecie zęby trzonowe w łukach zębowych, są trudnym doświadczeniem zarówno gdy się wyrzynają, gdy jesteśmy ich posiadaczami i wówczas, gdy przychodzi czas ich usunięcia. Przesłanek prowadzących do decyzji o ich usunięciu jest kilka. Przed zabiegiem usunięcia ósemki warto wiedzieć co nas czeka i jak skutecznie radzić sobie z bólem pozabiegowym. Zapraszamy do przeczytania naszych wskazówek i porad

Dlaczego „ósemki” trzeba usuwać?

Czy to prawda? Ze względu na specyficzne umiejscowienie, codzienna higiena ósemek jest bardzo utrudniona. Dlatego łatwo ulegają próchnicy i wymagają, często jako pierwsze, usunięcia. Nawet jeżeli udaje się nam utrzymać je w czystości, ze względu na niejednokrotne nieprawidłowości w procesie ich wzrastania, by uniknąć poważniejszych nieprawidłowości  i deformacji szczęki, muszą zostać przedwcześnie wyrwane. O ich ekstrakcji zdecydować może także ortodonta. Źle wyrośnięte ósemki są częstym powodem tłoczenia się zębów. By zrobić krzywo ułożonym zębom przednim miejsce na wyprostowanie, poświęca się „zęby mądrości”. Jednak najmniej przyjemnym powodem usuwania ósemek jest stan zapalny dziąseł otaczających ząb. Trudny do wyleczenia, grozi przeniesieniem stanu zapalnego do zatok szczękowych i rozprzestrzenieniem się choroby na kolejne części twarzoczaszki.

Czy usunięcie ósemki boli?

Chirurgiczne usuwanie ósemek, bo takim jest ten zabieg, przeprowadzane jest przez chirurga szczękowego. To on również decyduje, czy zostaniemy poddani znieczuleniu miejscowemu, czy narkozie. Sam moment ekstrakcji, choć nie należy do przyjemnych, nie jest bolesny. Ryzyko dyskomfortu wzrasta, gdy ósemki nie da się usunąć za jednym razem i potrzebne jest dłutowanie dziąsła. Wówczas dochodzi do dodatkowych uszkodzeń, które mogą być wyczuwalne podczas zabiegu. Ekstrakcja zęba mądrości kończy się założeniem kilku szwów przez chirurga, zdejmowanych po tygodniu rekonwalescencji.

Jak długo trwa ból po usunięciu „ósemki?”

Ponieważ wyrwanie ósemki jest, mimo że powszechnym, dość poważnym zabiegiem, ból po jej usunięciu może trwać do około tygodnia. Pierwsze godziny po „zejściu” znieczulenia mogą być najtrudniejsze. Czasami bólowi towarzyszy opuchlizna policzka oraz ból innych miejsc okołozabiegowych: gardła, szczęki, ucha. Przez kilka dni po chirurgicznym usunięciu ósemki możemy mieć problem z przełykaniem śliny i wyraźnym mówieniem – artykulacją słów.

Kiedy ból po usunięciu zęba mądrości powinien niepokoić?

Jeżeli ból jest bardzo intensywny i zamiast maleć wzrasta, warto umówić się na wizytę i sprawdzić stan miejsca pozabiegowego. Gorączka, spadek samopoczucia, silny ból gardła, ucha,  nasilające się krwawienie lub pojawienie wydzieliny ropnej, to również objawy wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Rzadko, ale jednak się zdarza, że nie zostanie usunięta całość zęba. Mały fragment pozostający w dziąśle może wywołać stan zapalny, a nawet przemieścić się, w trakcie zabiegu usuwania, do kanału żuchwy. Daje to objawy wzmożonego bólu, lub braku czucia, mrowienia lub swędzenia. Wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Jak zadbać o miejsce pozabiegowe po usunięciu ósemki?

Przez dobę po zabiegu nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, ani pić przez słomkę. Należy również uważać przy wydmuchiwaniu nosa lub kichaniu. Te ostatnie czynności tworzą podciśnienie w ustach, które może naruszyć ranę pozabiegową. Alkohol, gorące napoje, ostre jedzenie rozszerzają naczynia krwionośne i mogą się przyczynić do zwiększenia krwawienia. Przez pierwsze dni zalecane jest spożywanie pokarmów płynnych, ograniczenie gryzienia, a jeśli zajdzie taka konieczność, rozgryzanie jedzenia przednią częścią szczęki.

Jeżeli pojawi się opuchlizna, polecane jest stosowanie zimnych okładów (zawsze owiniętych bawełnianym materiałem, by nie podrażnić skóry policzka). Ból można uśmierzyć stosując paracetamol lub ibuprofen (ten drugi ma również działanie przeciwzapalne).

Przez pierwszą dobę po zabiegu nie zaleca się mycia zębów szczoteczką. Do higieny jamy ustnej po ekstrakcji ósemki polecane są specjalistyczne płyny usuwające resztki pokarmów i działające antybakteryjnie. Po minięciu 24 godzin mycie szczoteczką powinno odbywać się z unikaniem miejsca po wyrwaniu zęba.

Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze dni rekonwalescencji unikać wysiłku fizycznego, wizyt na basenie, saunie, siłowni. Gojąca się rana wymaga czasu i cierpliwości. Aby wspomóc proces gojenia, a przede wszystkim zwiększyć komfort własny, przez 36 godzin po zabiegu należy leżeć z uniesioną głową i jak najrzadziej się schylać.

Jakie komplikacje zdarzają się po wyrwaniu ósemki?

Dobrze przeprowadzony zabieg wyrywanie ósemki rzadko niesie za sobą komplikacje. Jeżeli lekarz nie zdecydował się na założenie szwów w miejscu usunięcia zęba, należy zachować szczególną ostrożność. Wypłukanie skrzepu, który jest naturalnym opatrunkiem dla rany po ekstrakcji, grozi stanem zapalnym albo tzw. suchym zębodołem.

Rana po wyrwaniu ósemki goi się dłużej niż w przypadku innych zębów trzonowych. Proces regeneracji dziąsła może trwać nawet miesiąc.

A wracając do pytania postawionego na początku artykułu, czy można uniknąć bólu po wyrwaniu ósemki, odpowiedź brzmi, raczej nie. Ale stosując się do przytoczonych przez nas wskazówek można go zminimalizować i skrócić czas dyskomfortu z nim związany.