Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

CEDE 2013

12-14 września 2013 r w Poznaniu odbyła się 23. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE. Jest to najważniejsze w roku wydarzenie w branży stomatologicznej, które gromadzi tysiące uczestników i przedstawicieli najważniejszych firm. O przygotowaniach i podsumowaniu targów rozmawiamy z Ewą Mastalerz, współwłaścicielką firmy Exactus – organizatora CEDE.

 

IMG_6904

23. Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE już za nami. Jak mogłaby Pani podsumować to wydarzenie?

CEDE 2013 w liczbach: 21 500 m kw. zajmowała cała wystawa, 7 200 m kw. dla stoisk, 255 zarejestrowanych wystawców, 56 wykładów/warsztatów,
1 349 osób wzięło udział w wykładach Zjazdu Zespołów Stomatologicznych. Zwiedzający – wejścia: 19 779, wejścia unikalne: 13 769.

 

Rynek stomatologiczny ulega ciągłym przemianom. Targi CEDE, jako największe w Polsce tego typu wydarzenie dla środowiska stomatologicznego, każdego roku przyciągają tysiące zwiedzających. Jaka jest Państwa recepta na sukces?

CEDE to nie tylko wystawa, to wydarzenie, na które składa się bardzo wiele elementów. Jednym z nich – bardzo istotnym – jest współpraca z całym środowiskiem stomatologicznym.

W ubiegłym roku powstała Rada Programowo-Konsultacyjna, której wskazówki, uwagi, pomysły dokładnie analizowaliśmy podczas tworzenia programu CEDE 2013. Dzięki tej współpracy powstał bardzo zróżnicowany, interdyscyplinarny program wykładów. Zawdzięczamy go również dużej aktywności firm biorących udział w CEDE. Wśród zwiedzających są nie tylko lekarze, asystentki i higienistki stomatologiczne, to jedyne miejsce w Polsce dokąd przyjeżdża ponad 1000 uczniów i techników dentystycznych. Właśnie głównie z myślą o nich wprowadziliśmy bezpłatne karty wstępu. Studenci i stażyści płacą również niższe opłaty za wykłady. Zależy nam na tym, aby finanse nie były barierą dla młodych ludzi.

Dużą ciekawostką dla wszystkich biorących udział w CEDE było Muzeum Stomatologii. Oglądając unity, fotele, aparaty RTG, instrumenty sprzed ponad stulecia, mogliśmy niemal dotknąć ogromnego postępu, jaki dokonał się w przeciągu stulecia. Uwidoczniło się to przede wszystkim przy porównaniu z supernowoczesnym sprzętem zgromadzonym w poszczególnych pawilonach wystawienniczych.

 

W tym roku program wykładów Zjazdu Zespołów Stomatologicznych i szkoleń firmowych był niezwykle napięty. Jakie tematy przyciągnęły największą liczbę słuchaczy?

IMG_7035

Oczywiście od lat największym zainteresowaniem cieszy się protetyka. Wykład „Idealny wycisk protetyczny” prowadzili dr Aneta Doliwa-Augustowska i dr Jerzy Pytko. Oboje są nie tylko protetykami z ogromnym doświadczeniem, ale i świetnymi wykładowcami. Również wykłady z pokazami praktycznymi „Inlay/onlay, endokorona” oraz „Nakład kompozytowy, nakład ceramiczny”, poprowadzone przez lek. stom. Monikę Dzieciątkowską, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem lekarzy. Całodzienna sesja: „Współczesna koncepcja estetyki”, którą poprowadził prof. Camillo D’Arcangelo, zgromadziła bardzo wielu słuchaczy. Profesor D’Arcangelo jest praktykiem, dydaktykiem i znakomitym wykładowcą. 4-godzinne spotkanie z profesor Ingrid Różyło-Kalinowską, która poprowadziła sesję: „Podstawy interpretacji radiologicznej w stomatologii”, było świetnym szkoleniem z zakresu diagnostyki radiologicznej. Rację miał profesor Suliborski, mówiąc, że nikt inny w Polsce nie poprowadziłby lepiej tego szkolenia.

Praktyczne warsztaty z „Pierwszej pomocy w stanach nagłych w gabinecie” były bardzo dobrze ocenione przez uczestników. Prowadzili je świetnie wyszkoleni ratownicy medyczni i lekarze. Poza ściśle medycznymi tematami, dużo pytań mieli uczestnicy wykładu nt. „Wdrażania Systemu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej”. To temat bardzo na czasie.

 

Nową inicjatywą podczas tegorocznej wystawy była możliwość korzystania z bezpłatnej mobilnej aplikacji CEDE 2013…

Mobilną aplikacją zachwyciliśmy się na paryskim kongresie ADF. A ponieważ również w Polsce smartfony są powszechnie używane, stąd pomysł, aby całą informację o CEDE 2013 umieścić w telefonie. Materiały drukowane są, w moim odczuciu, zdecydowanie wygodniejsze, kiedy jesteśmy w domu, gdzie można na stole, przy kawie rozłożyć informator czy katalog, jednak już na miejscu zdecydowanie wygodniejsze jest używanie telefonu czy tabletu. Zwłaszcza że aplikacja umożliwia znalezienie firmy na planie, ułożenie własnego programu CEDE, łącznie z powiadomieniami o zapisanych w kalendarzu wykładach czy spotkaniach, zapisanie uwag, notatek, zbieranie wizytówek. Zresztą, każdy może wejść na www.cede.pl i zeskanować kod QR aplikacji. Jest ona cały czas aktywna i stanowi swoiste kompendium wiedzy o firmach biorących udział w CEDE 2013. W przyszłym roku aplikacja będzie uaktualniona do wersji CEDE 2014.

 

STREFA TESTÓW to kolejny nowy pomysł umożliwiający stomatologom przetestowanie wystawianych przez firmy produktów. Atrakcyjna formuła wzbudzała ogromne zainteresowanie.

Pomysł stworzenia miejsca do szerokiego testowania produktów padł na zebraniu Rady Programowej z ust dr Danuty Borczyk. Pomysł trochę ewoluował i Strefa Testów, która powstała na CEDE, składała się w zasadzie z dwóch stref. W jednej na pulpitach testowych konsultanci medyczni z różnych firm pomagali testować materiały, instrumenty, narzędzia. Mieli dla zwiedzających znacznie więcej czasu, można było spokojnie porozmawiać, wyjaśnić wątpliwości. Drugą częścią strefy zarządzali młodzi lekarze z Be Active Dentist oraz studenci z PTSS, którzy prowadzili warsztaty z szycia, wprowadzania implantów, endodontyczne, protetyczne. A ponieważ wszystkie aktywności Be Active Dentist muszą być zgodne z hasłem: Nauka, Fun, Zdrowie, więc można było odpocząć przy grach Xbox lub wziąć udział w konkursie dojenia krowy na czas. Będziemy chcieli kontynuować ten projekt, choć zapewne ulegnie on dalszej modyfikacji. Dużą przyjemnością było patrzenie na tak aktywnych i pozytywnych młodych ludzi.

IMG_6992 IMG_7024

Oprócz wytężonej nauki i zwiedzania na uczestników czekał również bogaty program rozrywkowy.

Każdy ma prawo do odpoczynku, zwłaszcza że udział w wystawie zarówno dla firm, jak i dla zwiedzających jest bardzo wyczerpujący. Tak wiele dzieje się jednocześnie w bardzo krótkim czasie, że dobrze jest odpocząć wieczorem w miłej atmosferze. Gala CEDE w pięknym wnętrzu Teatru Wielkiego rozpoczęła się od części oficjalnej, oczywiście. Profesor Loster poprosił na scenę wszystkich członków Komisji Grand Prix CEDE 2013, odczytał protokół, a poszczególni członkowie Komisji wręczali zwycięzcom dyplomy i statuetki Grand Prix. Po części oficjalnej nastąpił The Beatles Show w świetnym wykonaniu zespołu Big Bit. W zasadzie cała widownia tańczyła, śpiewając niezapomniane przeboje legendarnej grupy. Po koncercie, podczas koktajlu, Dental Tribune Polska zorganizował aukcję pięknych przedmiotów wykonanych przez podopiecznych Hospicjum Małego Księcia w Lublinie oraz obrazów Grzegorza Rosiaka. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany hospicjum. To był bardzo miły akcent. Jako organizatorzy CEDE jesteśmy wdzięczni zarówno firmom, jak i osobom prywatnym za wspieranie lubelskiego hospicjum.

Kolejny wieczór to koncert Raya Wilsona z zespołem. To był naprawdę fantastyczny występ. Widownia tańczyła i śpiewała razem z wokalistą, czasami nawet wyprzedzając go. Elektryzujący głos Raya Wilsona, doskonała gra zespołu zachwyciły wszystkich, którzy w wybornych nastrojach opuszczali kinoteatr Apollo.

 

IMG_7016IMG_7047

Kolejne targi CEDE za rok, warto już dzisiaj wpisać je w swój kalendarz. Czy mogłaby Pani zdradzić, jakie atrakcje Państwo przewidują?

Rozpoczęliśmy już prace nad przyszłorocznym CEDE. Na dzisiaj mogę zdradzić jedno: będzie nowy, piękny pawilon w miejsce wyburzonego, starego pawilonu 8A, więc zmieni się aranżacja wystawy. Na pewno będziemy rozmawiali z kluczowymi klientami, aby nowa aranżacja CEDE była jak najwygodniejsza dla zwiedzających i firm. O innych nowościach, ciekawostkach będziemy informowali już w przyszłym roku.

 

Dziękuję za rozmowę. ​

Rozmawiała Anna Bętkowska-Bielach