Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

„Chroń dziecięce uśmiechy” po raz trzeci!

Chron Dzieciece Usmiechy fot. K PICTURES_1100 000 uczniów weźmie udział w lekcjach edukacyjnych, a 9 000 w przeglądach stomatologicznych – wystartowała trzecia edycja ogólnopolskiego programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Tym razem organizatorzy Wrigley Poland i Polski Czerwony Krzyż wraz z partnerami merytorycznymi Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej oraz Grupą LUX MED dotrą z przeglądami dentystycznymi do 24 szkół w 6 województwach. Dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie – czy poprawią najlepszy dotychczasowy wynik województwa mazowieckiego, gdzie zaledwie co trzecie dziecko jest wolne od próchnicy?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stawia sobie za cel, aby we wszystkich krajach europejskich do 2020 roku 80 proc. dzieci w wieku 6 lat było wolnych od próchnicy. Tymczasem według danych zebranych przez IPSOS po dwóch edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w Polsce próchnicą dotkniętych jest 76 proc. dzieci w wieku 6-12 lat!

– Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w Polsce, dlatego musimy kłaść duży nacisk na edukację już od najmłodszych lat. Zły stan uzębienia spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których my dorośli dopuszczamy się każdego dnia. Dlatego też mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” uda się nam wpłynąć zarówno na postawy dzieci, jak i ich rodziców – podkreśla prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Profilaktyka oswojona

Trzecia edycja programu obejmie sześć województw: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, śląskie i wielkopolskie, gdzie w 24 szkołach zaplanowanych zostało aż 9 000 przeglądów stomatologicznych. Podczas ostatnich dwóch edycji organizatorom udało się przeprowadzić łącznie 14 400 przeglądów w dziesięciu województwach. Okazuje się, że na jedno dziecko średnio przypadają aż trzy zęby z próchnicą!

– Wyniki przeprowadzonych przeglądów potwierdzają potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych wśród dzieci. Wyrabianie prawidłowych nawyków higienicznych od najmłodszych lat przekłada się na późniejszy stan uzębienia stałego. W ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” nie tylko oceniamy zdrowie ząbków najmłodszych, ale też oswajamy dzieci z wizytą w gabinecie stomatologicznym, uczymy, jak i kiedy myć zęby. Pokazujemy alternatywy dla sytuacji, gdy sięgnięcie po szczoteczkę jest niemożliwe, np. żucie bezcukrowej gumy do żucia czy chociażby przepłukanie zębów wodą – tłumaczy
lek. stom. Anna Klukowska, Dyrektor Stomatologii z Grupy LUX MED.

Czym skorupka za młodu…

W ciągu roku szkolnego 100 000 dzieci w całej Polsce będzie mogło wziąć udział w lekcjach o higienie jamy ustnej prowadzonych w ramach Klubów Wiewiórka PCK. Dotychczas z takiej możliwości skorzystało prawie 140 000 uczniów.

– Co roku poprzez zabawę oraz ćwiczenia, zachęcamy dzieci do dbania o higienę jamy ustnej
i pielęgnowania dobrych nawyków. Niezrozumiałe dla najmłodszych nakazy i czarno-białe materiały nic tu nie pomogą. Na potrzeby programu specjalnie powstały kolorowe, ciekawe dla dzieci materiały edukacyjne: zeszyt „Ja i moje zęby” dla młodszych oraz książeczka „Ja i mój uśmiech” dla starszych dzieci. Takie podejście z naszej strony spotyka się z dużym entuzjazmem u uczniów. Co nas oczywiście bardzo cieszy – opisuje Leszek Mizieliński, Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celem programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” jest również dotarcie do rodziców uczniów i uświadomienie im, jak ważną rolę odgrywają w profilaktyce próchnicy swoich dzieci.

– Nie możemy zapominać, że na poprawę stanu uzębienia polskich dzieci w dużej mierze wpłynąć mogą także ich rodzice. To przecież oni uczą dzieci od najmłodszych lat dbania
o higienę. Mamy nadzieję, że poprzez program „Chroń Dziecięce Uśmiechy” dotrzemy również i do nich. Wiedza, którą przekazujemy nie sprowadza się jedynie do mycia zębów, ale pokazuje też, w jaki sposób to robić, aby codzienne zabiegi higieniczne były skuteczne. Edukujemy również, jak zachować się w sytuacji, gdy nie ma dostępu do szczoteczki do zębów, a także pokazujemy, że przeglądy stomatologiczne mogą być przyjemne i zabawne – zaznacza dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Chron Dzieciece Usmiechy fot. K Pictures_5

***

Harmonogram przeglądów stomatologicznych w szkołach:
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE:

 • 05-07 października 2015 r., Legnica
 • 08-09 października 2015 r., Wałbrzych

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO–POMORSKIE:

 • 12-13 października 2015 r., Grudziądz
 • 15-16 października 2015 r., Włocławek
 • 19-20 października 2015 r., Bydgoszcz
 • 21-22 października 2015 r., Toruń

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE:

 • 27-28 października 2015 r., Knurów
 • 29-30 października 2015 r., Katowice
 • 04-05 listopada 2015 r., Bytom
 • 06 listopada 2015 r., Poczesna

Trzecia edycja Programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” 

 • Według danych zebranych przez IPSOS po dwóch edycjach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w Polsce próchnicą dotkniętych jest 76 proc. dzieci w wieku 6-12 lat! Dodatkowo, według danych Ministerstwa Zdrowia 99% polskiego społeczeństwa ma próchnicę.

 • Rusza trzecia edycja programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, organizowanego przez Wrigley Poland wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK), pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (PTS) i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD), we współpracy z Grupą LUX MED.

 • Program edukacyjno-profilaktyczny „Chroń Dziecięce Uśmiechy” ma za zadanie budować wśród uczniów szkół podstawowych świadomość, jak ważna jest pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Poprzez realizację programu chcemy realnie wpłynąć na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce.

Plakat_lekcje_CDU3

 • W ramach trzeciej edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” od 7 września do 13 listopada 2015 r. przy współpracy z Grupą LUX MED przeprowadzone zostaną bezpłatne przeglądy stomatologiczne u około 9 000 dzieci w wieku 5-13 lat w wybranych szkołach podstawowych w 6 województwach: dolnośląskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, wielkopolskim.

 • W ciągu roku szkolnego 2015/2016, przeszkoleni nauczyciele i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzą lekcje edukacyjne wśród około 100 000 dzieci w wybranych szkołach podstawowych w Polsce, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o swoje zęby.

 • Do uczniów trafią materiały edukacyjne Klubu Wiewiórki PCK „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Z myślą o dzieciach w wieku 6-9 lat przygotowano książeczkę „Ja i moje zęby”, a dla dzieci w wieku 10-12 lat – „Ja i mój uśmiech”. Materiały zostały przygotowane tak, aby w ciekawy i interaktywny sposób pokazać uczniom najważniejsze zasady oraz zalety dbania o zęby. Przy ćwiczeniach, grach i quizach dzieci zdobędą wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej a do tego będą się świetnie bawiły.

 • Celem programu jest przeprowadzenie przeglądów stomatologicznych we wszystkich 16 województwach. Dotychczas byliśmy w 10 województwach, ponieważ akcję rozpoczęliśmy w tych miejscach, gdzie poziom próchnicy był najwyższy w Polsce. W tym roku, przeglądy stomatologiczne będą realizowane w wybranych szkołach podstawowych na terenie ostatnich 6 województw Polski: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego.