Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ciągłe problemy z zębami? Ratunkiem może być deprogramator!

Ustawienie naszych zębów ma większe znaczenie, niż myślimy. Przykład? Źle kontaktujący się zgryz to lawina problemów dla zdrowia m.in. starte, kruche zęby, bóle głowy i stawów, wypadające licówki, korony, plomby i wiele innych.

Ścierasz zęby? Sprawdź okluzję

Okluzja to inaczej mówiąc prawidłowe kontaktowanie się ze sobą górnych i dolnych zębów. Ma ono fundamentalne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej, estetyki uśmiechu, ale także zdrowia ogólnego.

Powód? Nasze szczęki można porównać do trybika w maszynie, którą jest ciało. Jeśli łuki zębowe nie będą w odpowiedniej pozycji względem siebie, narażamy się na wiele komplikacji zdrowotnych.

Problemy ze zgryzem przekładają się na bóle głowy, przypominające migreny, promieniujące na oko, szyję oraz kark, szumy uszne, ból i napięcie mięśniowe w okolicy żuchwy i jej przeskakiwanie, zgrzytanie zębów, ból przy nagryzaniu twardych pokarmów, zmianę ich położenia w łuku zębowym, wychylanie, a także rozchwianie w zębodole, co grozi ich całkowitą utratą. Stres tylko zaostrza objawy alarmuje lek. dent. Mariusz Ciura z Centrum Periodent w Warszawie.

Znacznie szybsze zużywanie się zębów i ich większa łamliwość sprawia, że pacjent częściej trafia do stomatologa z uszczerbionymi lub złamanymi koronami, które wymagają rekonstrukcji.

Do tego dochodzą względy estetyczne, ponieważ nieprawidłowe zwarcie zębów powoduje, że te stopniowo się ścierają, np. przy brzegach siecznych, pęka szkliwo i pojawiają się ubytki przyszyjkowe. Dziąsła cofają się i reagują stanami zapalnymi. Na pewnym etapie zęby optycznie stają się krótsze, asymetryczne, bardziej się kruszą, a ze względu na ścieranie szkliwa, ich odcień staje się żółty dodaje.

Jeśli obserwujemy u siebie tego typu objawy, powinniśmy poszukać pomocy w gabinecie stomatologicznym i zbadać swój zgryz.

Niepokojące awarie? Sprawdź zwarcie zgryzu!

Do wizyty u stomatologa powinny również skłonić problemy z uzupełnieniami protetycznymi np. pękanie koron i mostów, wypadające plomby, licówki, nieudane leczenie ortodontyczne, któremu towarzyszy bolesność szczęki, a także ogólny zły stan uzębienia.

Pomoże deprogramacja

U pacjenta, u którego występują uciążliwe dolegliwości, stomatolog może zastosować badanie diagnostyczne metodą deprogramacji Koisa. Ta innowacyjna technologia pochodząca ze Stanów Zjednoczonych obejmuje 3-5 wizyt i jest niezwykle istotnym elementem terapii.

W pierwszym etapie diagnostyki stomatolog wykonuje przegląd jamy ustnej, zdjęcia RTG i przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeśli okaże się, że pacjent wymaga rekonstrukcji uzębienia, pobierane są wyciski w jamie ustnej i przygotowany model gipsowy.

Podczas kolejnej wizyty pacjent dostaje do noszenia tzw. deprogramator mięśniowy, jest to specjalna nakładka, która jest przygotowana indywidualnie pod zgryz i wyglądem przypomina zdejmowany aparat na zęby.

Deprogramator należy nosić bez przerwy przez 7-21 dni, ściągając go jedynie do szczotkowania zębów i jedzenia. – W ten sposób „wyzerowujemy” pamięć mięśniową, która sprawia, że pacjent nawykowo przyjmuje niewłaściwą pozycję żuchwy względem szczęki. Deprogramator pozwala na rozluźnienie mięśni i określenie prawidłowego, harmonijnego ustawienia zgryzu. Dzięki takiej diagnozie możemy nie tylko leczyć objawy, ale przyczynę dolegliwości pacjenta – mówi ekspert.

Następnie stomatolog weryfikuje nowy stosunek szczęki do żuchwy przy użyciu specjalnego analizatora zębowo-twarzowego DFA (Dental Facial Analyzer) i opracowuje właściwy plan leczenia. Co ważne, jest ono planowane z udziałem stomatologów różnych specjalizacji, aby o narząd żucia zadbać kompleksowo: pod katem jego biomechaniki, funkcjonalności, estetyki, a także kondycji przyzębia.

Prawidłowe zwarcie zgryzu możemy uzyskać na wiele sposobów: poprzez leczenie protetyczne, czyli odbudowę uśmiechu za pomocą wypełnień kompozytowych, koron, mostów lub implantów stomatologicznych, założenie aparatu ortodontycznego, korektę istniejących już wypełnień czy prac protetycznych. W bardziej złożonych przypadkach niezbędne mogą okazać się zabiegi chirurgiczne. Natomiast każdy typ leczenia odtwórczego, aby dać w pełni przewidywalny, trwały i skuteczny efekt, poprzedzamy deprogramacją – wyjaśnia dr Ciura.

Prawidłowy zgryz = mocne zęby

Dzięki deprogramacji można uzyskać maksymalny efekt estetyczny i funkcjonalny, ale także zmniejszyć ryzyko ewentualnych awarii prac protetycznych czy niepowodzenia leczenia ortodontycznego. Z tego względu jest to również w perspektywie oszczędność dla portfela pacjenta.

Stawy skroniowo-żuchwowe, mięśnie i zęby ściśle ze sobą współpracują i są od siebie zależne. Aby nasz zgryz mógł prawidłowo wykonywać swoje funkcje, takie jak gryzienie czy żucie, powinien posiadać określoną pozycję, najlepszą z punktu widzenia naturalnej anatomii. Rekonstrukcja zgryzu to więc nie tylko sposób na lepsze samopoczucie, zdrowy zgryz, bardziej wytrzymałe zęby i uniknięcie wielu uciążliwych dolegliwości, ale także przepis na piękny uśmiech – podsumowuje ekspert Periodent.

foto: adobestock