Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co pomoże na ból dziąsła przy ósemce?

Bolesne, tkliwe i spuchnięte dziąsło przy ósemce może być oznaką, że ząb mądrości się właśnie wyrzyna. Kiedy wychodzą zęby mądrości? Czy zawsze trzeba je usuwać? Czy mogą powodować ból i powikłania? Zapraszamy do dalszej lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Ósemka – bolesny ząb mądrości

Zęby mądrości, ósemki są trzecimi trzonowcami i dość kłopotliwymi pozostałościami ewolucyjnymi. Wyrzynają się przeważnie około drugiej lub trzeciej dekady życia, choć u niektórych znacznie później, a u innych nie wychodzą wcale. Nazywane są zębami mądrości, gdyż kojarzą się z wiekiem dojrzałym, w odróżnieniu od wyrzynających się w dzieciństwie zębów mlecznych czy stałych.

Po co nam trzecie trzonowce, skoro nie wszystkim się wyrzynają?

Przypuszczalnie zęby mądrości są pozostałością ewolucyjną, gdy naszym przodkom te zęby potrzebne były do żucia i rozdrabniania pokarmu. Człowiekowi współczesnemu wystarczy 12 zębów trzonowych, które z powodzeniem te funkcje spełniają.

Osoby, u których zęby mądrości się jednak pojawiły, zmagają się przeważnie z bólem i zmartwieniami. Najwięcej problemów z ósemkami mają osoby o wąskich łukach zębowych, gdyż zęby mądrości nie mieszczą się w szczęce i powodują spore dolegliwości.

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?

Zdania stomatologów są podzielone czy zawsze należy usuwać zęby mądrości. Jedni uważają, że zdrowych zębów nie należy wyrywać, lecz niektórzy widzą w nich wyłącznie źródło potencjalnych problemów. Decyzję o usunięciu zębów mądrości powinno rozpatrywać się indywidualnie.

Faktem jest, że ósemki przeważnie szybko się psują. Jest to związane z ich usytuowaniem, daleko na końcu szczęki. Trudno dostać się do ósemek szczoteczką do zębów i usunąć pozostałości po jedzeniu. Resztki pokarmu zalegają w okolicach ostatnich trzonowców tworząc siedlisko bakterii, a w konsekwencji próchnicy.

Bardzo często również zęby mądrości nie mieszczą się w szczęce, wykrzywiają pozostałe zęby, stłaczają je i wypychają. Konieczne jest wtedy usunięcie ósemek i założenie aparatu ortodontycznego. Bywają również sytuacje, gdy zęby mądrości nie wyrżną się z braku miejsca, nie przebiją się przez dziąsło. Zatrzymują się w połowie drogi lub w ogóle ich nie widać. Tworzy się wtedy kieszonka na dziąśle, w której zbierają się resztki pokarmu tworząc z czasem bolesny stan zapalny.

Ból dziąsła w okolicy ósemki przeważnie jest jednym z pierwszych znaków dla pacjenta, że należy dokładniej przyjrzeć się procesowi wyrzynania zębów mądrości. Aby dokładnie stwierdzić na jakim etapie wyrzynania znajduje się ósemka, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG w gabinecie stomatologicznym.

W przypadku bólu w okolicy ósemki, nie należy zbyt długo czekać z wizytą u dentysty, gdyż jeśli ząb mądrości został zaatakowany przez próchnicę lub ułożył się w niekorzystnej dla siódemki pozycji, może również przyczynić się do zainfekowania zęba sąsiadującego i w konsekwencji trzeba będzie usunąć obydwa zęby.

Gdy ósemka nie wyrżnie się w ogóle…

Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe bóle głowy, ćmienie w okolicy ucha, przyczyną również może być wyrzynający się ząb mądrości. Zęba może nic być widać, gdyż z braku miejsca się nie przebije przez powierzchnię dziąsła, lecz często ustawia się w nieprawidłowej pozycji naciskając na korzenie innego zęba. W tym wypadku również konieczne jest monitorowanie wzrostu ósemki za pomocą zdjęcia – pantomogramu.

Czy usunięcie ósemki jest problematyczne?

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, gdyż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Czasami usunięcie ósemki trwa kilka minut i nie przysparza większych trudności lekarzowi, lecz bywają sytuacje, gdy potrzebne jest rozcięcie dziąsła i poważniejsza ingerencja chirurgiczna. Wszystko zależy od usytuowania zęba mądrości, od jego położenia w kości, wobec innych zębów, od ilości korzeni i jego wielkości.

Warto nadmienić, że usuwanie zębów mądrości odbywa się w znieczuleniu miejscowym i pacjent nie odczuwa bólu podczas ekstrakcji.

Dochodzenie do zdrowia po usunięciu zęba mądrości zwykle trwa od 3 do 5 dni, w zależności od zakresu ingerencji chirurgicznej