Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Coraz więcej użytkowników protez stosuje kremy, dzięki temu czują się bardziej pewni siebie

Jak wynika z  „Badania użytkowników protez” zrealizowanego przez Havas PR Warsaw dla GSK, prawie połowa osób noszących protezę deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu spotyka się z trudnościami w jej noszeniu[1]. 52% badanych doświadcza dyskomfortu, z tym związanego. Rozwiązaniem sytuacji jest używanie kremów mocujących. Ich zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych odczuć i podwyższenie komfortu życia użytkowników.


9 milionów Polaków nosi protezę, co oznacza, że ¼ ludzi w Polsce ma braki w uzębieniu. Temat dotyczy szerokiej grupy, a mimo to pozostaje nadal w sferze tabu. Skutkiem tego, niewiele mówi się o jakości życia z protezą zębową. Kampania „9 milionów powodów” marki Corega obala mity dotyczące problemu i zachęca aktywnie do rozmów w tym temacie. Największą trudnością dla noszących protezy są drobinki jedzenia, które dostają się pod protezę, co dotyczy aż 85% badanych. Pozostałe trudności to niekontrolowane ruchy protezy, problemy z wymawianiem słów, stany zapalne i afty jamy ustnej, a także poczucie wstydu. Naprzeciw tym problemom wychodzą kremy mocujące Corega, których zadaniem jest przywrócenie komfortu zdrowotnego w sferze fizycznej, ale co równie ważne, także w sferze psychicznej.

Kampania „9 milionów powodów” obala szkodliwe mity

Wokół protez zębowych urosło wiele mitów, które trzeba obalać dla zdrowia i komfortu życia Polaków. Jednym z nich jest przeświadczenie, że dobrze dopasowana proteza nie potrzebuje kremu mocującego. Nic bardziej mylnego. Dobre dopasowanie nie gwarantuje, że drobinki jedzenia nie przedostaną się pod protezę. Kremy tworzą fizyczną barierę, która blokuje cząsteczki jedzenia przed dostaniem się między protezę a dziąsła. Faktem jest, że osoby, które spędzają czas aktywnie i uprawiają sport, potrzebują jeszcze bardziej umocowania i stabilności w tej kwestii. Gwałtowny ruch przy bieganiu, ćwiczenia na siłowni czy pływanie to czynności przy których rośnie ryzyko przesuwania się protez. By tego uniknąć, zwłaszcza przy nowych protezach, warto stosować się do prostych wskazówek, a także stosować kremy mocujące.

Kremy mocujące podnoszą poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego

Jak wynika z badań, używanie produktów takich jak krem do protez, w dużej mierze podnosi poczucie bezpieczeństwa i zwiększa dobrostan psychiczny noszących protezy. Szczególną grupę wśród użytkowników protez stanowią kobiety. Aż 67% deklarujących odczuwanie dużego dyskomfortu fizycznego nie używa kremów mocujących. Podobnie jak 66% kobiet, które rzadziej się uśmiechają w obawie przed przesunięciem protezy. Brak dodatkowego zabezpieczenia wpływa istotnie na ogólne samopoczucie fizyczne jak i psychiczne, co przekłada się na życie prywatne i towarzyskie.

Jak radzić sobie z dyskomfortem jamy ustnej?

Istnieją proste sposoby, które minimalizują ryzyko stanów zapalnych, wypadania protez, problemów z mową czy przedostawaniem się drobinek pokarmu. Pierwszym z nich jest dobra współpraca z protetykiem. Dobrze dobrana proteza to podstawa, bez której wszystkie inne środki mogą okazać się nieskuteczne. Wolniejsze przeżuwanie pokarmów i płukanie jamy ustnej słoną wodą również są pomocne. Przed założeniem protezy warto wykonać kilka podstawowych kroków:
– Wyczyścić i osuszyć protezę
– Przepłukać jamę ustną ciepłą wodą
– Nałożyć krem mocujący w zależności od potrzeb i preferencji
– Przygryźć i docisnąć protezę przez kilka sekund po włożeniu

Jak używać kremu mocującego do protez?

Krem mocujący stabilizuje i przeciwdziała przesuwaniu się protezy. Stanowi również barierę dla drobinek pokarmu. Przy dozowaniu ilości kremu ważna jest obserwacja. Zwykle wystarcza kilka krótkich pasków, które należy umieścić możliwie najdalej od krawędzi protezy. Przy pierwszym użyciu warto użyć go mniej, a przy kolejnym dodawać, jeśli istnieje taka potrzeba. Krem nie powinien wyciekać na zewnątrz, a jeśli tak się dzieje to należy usunąć jego nadmiar. Po kilkukrotnym użyciu wiadomo jaka ilość jest optymalna.


[1] „Badanie użytkowników protez”, Havas PR Warsaw dla GSK, CATI, n=300, fieldwork: maj-czerwiec 2019

Źródło: GSK

Zdjęcie: Shutterstock