Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Czy recepta online zastąpiła już całkowicie wersję papierową?

 

 

W sytuacji, gdy pacjent lub pacjentka nie ma jak podjechać do gabinetu lekarza albo kolejki do przychodni czy też czas oczekiwania na wizytę są zbyt długie, z pomocą przychodzi recepta online. Jak zamówić e-receptę przez Internet? Jak długo jest ważna e-recepta? Podpowiadamy.

 

 

 

E-recepta — dla lekarza i pacjenta to duże ułatwienie

Recepta online (inaczej e-recepta) stanowi duże ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Aby przepisać dane leki, lekarz potrzebuje jedynie podstawowych danych osobowych pacjenta, w tym jego imienia i nazwiska, adresu, numeru PESEL, a także numeru telefonu i adresu e-mail, na który zostanie wysłana e-recepta. Natomiast nie ma konieczności fizycznej obecności pacjenta w gabinecie, ponieważ wizyta jest realizowana zdalnie, np. przez telefon lub za pośrednictwem czatu internetowego.

Jak zamówić e-receptę przez Internet?

Aby zamówić receptę online, należy znaleźć podmiot medyczny, który realizuje usługi zdalnie. Dobrym przykładem jest platforma oferująca recepty online, współpracująca z lekarzami różnych specjalności, którzy są dostępnie przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę: https://naszarecepta.pl/. Pacjent musi jedynie wypełnić specjalnie przygotowany formularz, na podstawie którego lekarz może sprawdzić jego historię choroby oraz ocenić wskazania i przeciwwskazania do wystawienia recepty na określony lek przez Internet.

Do uzyskania recepty online nie jest potrzebne zakładanie konta w serwisie ani logowanie. Wystarczy jedynie uzupełnić formularz oraz uiścić opłatę za prywatną konsultację z lekarzem, której cena wynosi zwykle około 100 złotych. Następnie pacjent musi poczekać na e-wizytę, podczas której lekarz zadecyduje o ilości opakowań leku. Gdy e-recepta zostanie wystawiona, nie trzeba niczego dodatkowo robić, ponieważ jest ona przesyłana automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta.

Recepta online — kiedy lekarz może odmówić jej wystawienia?

E-recepta dla lekarza wiąże się z niebezpieczeństwem w postaci nadużyć ze strony pacjenta. Z tego powodu przed przepisaniem określonych leków lekarz może poprosić o udzielenie informacji na temat dotychczasowych objawów związanych z przyjmowaniem niektórych leków. Może zapytać również o stale przyjmowane leki, stan fizjologiczny (ciążę, karmienie piersią), a także zdiagnozowane choroby przewlekłe lub przebyte operacje i, jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek przeciwwskazania medyczne, odmówić przepisania danego preparatu leczniczego.

Przykładowe przeciwwskazania do stosowania leków, które mogą spowodować tym, że lekarz odmówi wystawienia recepty online to:

  • arytmia — u osób z zaburzeniami rytmu serca przeciwwskazane są leki, takie jak np. pseudoefedryna, wziewne leki rozszerzające oskrzela, glikokortykosteroidy, sildenafil czy trazodon,
  • ciąża — kobiecie ciężarnej nie zostaną przepisane leki, które są bezzwględnie zakazane w tym stanie, ponieważ mogą prowadzić do poronienia: estrogeny, testosteron, antyandrogeny, tatyny, fibraty, metotreksat, jod radioaktywny, rybawiryna, pochodne witaminy A, benzodiazepiny, warfaryna, misoprostol, ergotamina, leflunomid, raloksyfen,
  • ciężka astma — choroba stanowi przeciwwskazanie do przyjmowania leków, takich jak aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne, β-blokery czy też leki nasenne, ze względu na to, że są one potencjalnie niebezpieczne dla chorego.

Jak długo jest ważna e-recepta? Gdzie można ją zrealizować?

To, jak długo jest ważna e-recepta, zależy od rodzaju preparatu leczniczego, którego ona dotyczy. Standardowo termin ważności wynosi 30 dni, licząc od daty wystawienia, chyba że recepta online dotyczy:

  • antybiotyków przeznaczonych do stosowania wewnętrznego — wtedy na wykupienie leku jest 7 dni,
  • leków stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych (w tym również autoimmunologicznych), wtedy termin ważności może zostać wydłużony do 365 dni.

Jeśli chodzi o realizację e-recepty, jest ona możliwa w każdej aptece, wystarczy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod otrzymany w wiadomości SMS lub e-mail.

Materiał sponsorowany