Dodano: 18.10.2018, Kategorie: Pacjent
Czy to ząbkowanie?
W pierwszych miesiącach życia niemowlę komunikuje się ze światem głównie za pomocą śmiechu i płaczu. Rodzicom bardzo trudno jest więc rozpoznać,za co odpowiadają poszczególne reakcje, zwłaszcza że w dziecięcym organizmie zachodzą różne zmiany. Jedną z nich jest wyrastanie pierwszych ząbków. Zadanie jest tym trudniejsze, że ząbkowaniu mogą towarzyszyć rozmaite symptomy, które nie kojarzą się jednoznacznie. Na co więc zwracać uwagę, by odróżnić ząbkowanie np. od przeziębienia lub trzydniówki?
Gdy maluch gryzie zabawki
Pierwszym znakiem, po którym możesz rozpoznać, że Twoja pociecha ząbkuje jest wzmożone ślinienie się dziecka. Maluch zaczyna też odczuwać dyskomfort spowodowany swędzeniem dziąseł, dlatego by sobie z tym poradzić, wkłada do buzi zabawki czy maskotki. Miewa również mniejszy apetyt, problemy ze snem oraz przede wszystkim – opuchnięte dziąsła. Dlatego jeśli zauważysz jeden z tych objawów, już niedługo możesz spodziewać się pierwszych ząbków Twojego dziecka.
Bacznie obserwuj niestandardowe objawy
Równocześnie, standardowym, łagodnym objawom ząbkowania mogą towarzyszyć symptomy identyczne z tymi znanymi z infekcji wirusowych. Dziecko zaczyna gorączkować, mieć katar i kaszel, a nawet biegunkę. Zdarza się również, że ząbkowaniu towarzyszy wysypka oraz łzawienie. Nie ignoruj żadnych znaków, które daje ci organizm twojej pociechy i przede wszystkim uważnie ją obserwuj. Wtedy na pewno rozpoznasz czy podwyższona temperatura jest wynikiem grypy, czy może właśnie pierwszych ząbków. Pamiętaj także, że w przypadku nasilenia się szczególnie tych nietypowych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.
Ząbkowanie stwierdzone… Co dalej?
Ząbkowanie jest procesem długotrwałym. Po rozpoznaniu jego pierwszych objawów przystąp więc natychmiast do działania, by złagodzić ten nieprzyjemny dla dziecka czas i odpowiednio zatroszczyć się o jego pierwsze zęby.Możesz od razu zaopatrzyć się w specjalny żel, który dzięki zawartości kwasu hialuronowego nie tylko koi podrażnione dziąsła, ale też goi miejsce, w którym wyrastają pierwsze zęby, przynosząc niemowlakowi prawdziwą ulgę (np. Gengigel Ząbkowanie). Z kolei do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej doskonałe będą specjalnie szczoteczki i pasty dla dzieci, przeznaczone do pielęgnacji pierwszych zębów. Bez problemu znajdziesz je w aptekach i drogeriach. Aby zęby były mocne i zdrowe zatroszcz sięrównież o odpowiednią dietę dziecka, która będzie zawierała produkty bogate w wapń. Warto o tym pamiętać, ponieważ stan zębów stałych może zależeć od ich „poprzedników”.
***
Źródło i zdjęcie: PHARMAPOINT SA.
Gengigel® Ząbkowanie – żel przeznaczony do stosowania w jamie ustnej,łagodzący ból i zmniejszający stan zapalny dziąseł związany z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci.Składa się z opatentowanej mukoadhezyjnej matrycy polimerowej, która na długo przylega do dziąseł, tworząc niewidoczną, elastyczną i trwałą powłokę, pełniącą również funkcję ochronną. Pozwala na ograniczenie miejscowych środków znieczulających i ma przyjemny smak. Nie zawiera alkoholi, cukrów, laktozy, glutenu, parabenów, SLS ani GMO. Testowany klinicznie dla niemowląt. Żel jest produkowany przez włoską firmę Ricerfarma, jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest PHARMAPOINT SA.