Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak dbać o zdrowie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

shutterstock_64193752Wiosna to czas wielu postanowień związanych z dbaniem o piękny wygląd – w tym również o wygląd uśmiechu. Wiele osób właśnie w tym czasie decyduje się na założenie stałego aparatu ortodontycznego. Zarówno przed rozpoczęciem korzystania z aparatu, jak i w trakcie jego stosowania bardzo ważne jest, aby wszystkie zęby były zdrowe. Warto uświadomić sobie, że nawet najmniejsze początkowe ognisko próchnicy lub nieszczelne wypełnienie może bardzo szybko doprowadzić do powstania rozległego ubytku i w konsekwencji do zniszczenia zęba.

Stały aparat ortodontyczny składa się z zamków i pierścieni, do których za pomocą ligatur mocowany jest sprężysty drut. To właśnie drut wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę i tym samym powoduje ich przesuwanie. Elementy aparatu, które przyczyniają się do tego, że nasz uśmiech staje się piękniejszy, zasłaniają znaczną część powierzchni zębów. To zaś utrudnia dbanie o ich czystość, a tym samym stwarza ryzyko rozwoju próchnicy i procesów zapalnych dziąseł. Pogorszeniu stanu naszych zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego można jednak przeciwdziałać – zarówno przed leczeniem, jak i podczas jego trwania.

Co zrobić przed leczeniem ortodontycznym?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie, nawet najmniejsze ubytki zębów, stany zapalne jamy ustnej, a także wymienić nieszczelne wypełnienia. Następnie w trosce o zdrowe szkliwo trzeba usunąć z powierzchni zębów osad i kamień nazębny. Dopiero po wykonaniu tych zabiegów nasze zęby są przygotowane do nałożenia na nie stałego aparatu ortodontycznego. – Każdy, kto zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego, powinien pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa już na długo przed jego założeniem – mówi Hanna Sobota, właścicielka kliniki dentystycznej SOBOTA House of Dentistry w Poznaniu. – Oczywiście, gdy już wybierzemy się na pierwszą wizytę u ortodonty, zaleci on wyleczenie zębów, jednak proces przygotowania i tym samym leczenia ortodontycznego, może się wtedy znacznie przedłużyć – ostrzega specjalistka.

A co wtedy, gdy już mamy aparat?

Idealny stan zębów powinno utrzymywać się przez cały okres korzystania z aparatu. Jest to jednak nieco trudniejsze niż zazwyczaj, ponieważ jego budowa sprzyja gromadzeniu się resztek pożywienia, a dodatkowo utrudnia ich dokładne usunięcie. Dentyści zalecają, by w czasie noszenia stałego aparatu stosować szczoteczki elektryczne z miękkim włosiem. Producenci szczoteczek elektrycznych udostępniają także specjalne końcówki przeznaczone do czyszczenia zębów z naklejonym aparatem stałym. Sama szczoteczka może jednak nie wystarczyć, dlatego bardzo ważne jest, by pamiętać także o specjalnych niciach dentystycznych. Polecane osobom z aparatem nici dentystyczne z jednej strony mają sztywny koniec ułatwiający manewry w trakcie czyszczenia przestrzeni między zębami. Co jednak, gdy mimo wszystko próchnica się pojawi? – Próchnica u pacjentów ze stałym aparatem ortodontycznym musi zostać jak najszybciej wyleczona. By móc przeprowadzić zabieg zdejmuje się po prostu z zęba elementy aparatu – mówi dr Hanna Sobota. – Ważne, by podczas leczenia ortodontycznego nie zapominać o regularnych kontrolach u dentysty, która pozwolą na szybkie wykrycie próchnicy. Nawet jeśli się ona pojawi, jej wyleczenie będzie wtedy znacznie prostsze, a pozostałe zęby będą mniej narażone na infekcję – dodaje.

***********

SOBOTA House of Dentistry to prywatna klinika prowadzona przez doświadczoną lekarz stomatolog, Hannę Sobotę. Dentystka ukończyła studia na Akademii Medycznej w Poznaniu w 1987 roku. Od roku 1989 pracuje we własnym, prywatnym gabinecie. Jej szczególne zainteresowania to stomatologia estetyczna, protetyka i leczenie kanałowe zębów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Endodontycznego. Jest także konsultantem portalu dentystycznego dentonet.pl. Klinika mieści się w Poznaniu przy ul. Iwaszkiewicza 3, posiada w swojej ofercie cały wachlarz usług stomatologicznych: zabiegi profilaktyczne, licówki, leczenie zębów i dziąseł, leczenie kanałowe, a także implanty i protetyka, leczenie bruksizmu i choroby okluzyjnej. Klinika dba o bezpieczeństwo zabiegów, nowoczesne wyposażenie, ale także o ekologię w prowadzonej działalności.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej:
 http://www.sobotadent.pl