Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dentysta w Afryce

IMG_20120209_113459Od początku 2011 roku doktor Konrad Rylski regularnie wyjeżdża do Kamerunu, by jako stomatolog pomagać tamtejszej ludności. W poniższym artykule opowiada, jak wygląda lecznictwo w Afryce i jakie są najczęstsze problemy stomatologiczne jej mieszkańców. Od kolejnego wydania będziemy prezentować Państwu opisy przypadków, z jakimi można się zetknąć na Czarnym Lądzie. Zachęcamy do lektury!

Opieka stomatologiczna w Kamerunie jest bardzo ograniczona. Gabinetów jest dosłownie kilka na cały kraj. Dlatego osoby, które chcą skorzystać z pomocy stomatologa, muszą pokonać wiele kilometrów, bywa że i kilkaset, nierzadko przez błotniste drogi, z reguły pieszo lub na motorkach, które są tutaj powszechnym środkiem komunikacji.

Uczestniczyłem w uruchomieniu gabinetu w miejscowości Abong-Mbang, gdzie cały czas przyjeżdżam, przywożę materiały, narzędzia i sprzęt, który także staram się serwisować. W Afryce trzeba umieć wszystko, inaczej nie da się tu żyć. Biorę też aktywnie udział w poszukiwaniu wolontariuszy, którzy podejmują pracę w tutejszym gabinecie, co jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. Ponieważ gabinet funkcjonuje nieprzerwanie od września 2011 r., można tu już leczyć, a nie jedynie dokonywać ekstrakcji. W tej chwili lekarze nie tylko robią wypełnienia, ale także pobierają wyciski pod kątem prac protetycznych. Następnie wyciski te przylatują do Polski i tu odbywa się kolejny etap prac. Tak, póki co, działamy, bo innych możliwości nie ma.

IMG_20121106_163931_protetyka IMG_20121106_131422_1

Poza tym organizujemy wyprawy medyczne w teren – do wiosek, z których ludność nie ma szansy dotrzeć do gabinetu. Tworzymy tam taki „przenośny gabinet” – czasem w domu misyjnym, czasem u wodza wioski – i wykonujemy ekstrakcje tak długo, jak długo dysponujemy wysterylizowanymi narzędziami. W przeciwnym razie chorzy są skazani na pomoc szamana lub w najlepszym razie „wyrywacza zębów”, który (zapewniam) narzędziami stomatologicznymi czy środkami odkażającymi nie dysponuje, podobnie zresztą jak środkami znieczulającymi.

Z powodu bólu zębów, a także dziąseł ludzie cierpią miesiącami. Aby uśmierzyć ból i zahamować rozwój próchnicotwórczych bakterii, w najlepszym razie podaje się antybiotyki lub paracetamol. Nic więc dziwnego, że często dochodzi do wielu powikłań, a także choroby odogniskowej. Okazuje się, że po usunięciu zaatakowanych próchnicą zębów ustępują niekiedy inne dolegliwości… Bywa, że usuwa się naraz nawet 5-6 zębów, a to dlatego, że nie ma możliwości rozłożyć tego na kilka wizyt.

IMG_20121106_130230

Osoby dorosłe mają zęby w stanie fatalnym – próchnica atakuje jeden po drugim. Inaczej sytuacja przedstawia się u dzieci – te najmłodsze mają z reguły zęby zdrowsze od polskich dzieci. Tak jest dopóki nie zetkną się ze słodyczami. Jednak im starsze dziecko, tym gorzej to wygląda.

Zapraszam do lektury kolejnych wydań, gdzie postaram się opisywać najciekawsze przypadki, z którymi stykam się w codziennej praktyce. ​

 

Dentysta_w_Afryce_tlo

Kontakt:

Konrad Rylski „Dentysta w Afryce”

facebook: Dentysta w Afryce

https://www.facebook.com/Dentysta-w-Afryce-241558899230766/