Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Do Katowic przyjedzie dentobus dla osób niepełnosprawnych. To pomysł stomatologów z Czech

  • Pierwszy w Polsce bezstresowy dentobus, stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie,przyjedzie w niedzielęna Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Katowic.
  • Będzie można w nim m.in. nieodpłatnie poddać się przeglądowi stanu zdrowia zębów przy pomocy lasera wykrywającego próchnicę.
  • Nietypowy pojazd to pomysł stomatologów z czeskiej Ostrawy, którzy od kilkunastu miesięcy leczą niepełnosprawnych z Polski.

 

Bezstresowy dentobus w Katowicach

Dentyści z Czech przebadają zęby niepełnosprawnym w Polsce. Pomoże w tym specjalnie stworzony pojazd wypełnionybezstresową aparaturą diagnostyczną, który już w niedzielę (10.06)stanie pod Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, towarzysząc Ogólnopolskim Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych.

 

Przez cały dzień niepełnosprawni ruchowo i intelektualnie, a także sportowcy biorący udział w Igrzyskach, będą mogli w nim poddać się bezpłatnejdiagnostyce, a także skorzystać z porad stomatologów i higienistek. W badaniach pomoże nowoczesna nieinwazyjna technologia, jaką naszpikowany jest dentobus.

 

Dentyści przywiozą ze sobą m.in. specjalną kamerę emitującą wiązkę laserową i tworzącą cyfrowy obraz prześwietlonego zęba. Urządzenie pozwala im zajrzeć do jego środka, a tym samym ocenić zmiany chorobowe lub rozpoznać pierwsze symptomy próchnicy i to bez konieczności wykonywania zdjęcia RTG.

 

Także sam pojazd, będący prototypem dentobusu, który miał wyjechać do polskich szkół, został specjalnie przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych. Zamontowano w nim m.in. specjalny podjazd umożliwiający wejście do niego m.in. osobom na wózkach inwalidzkich lub poruszającym się o kulach. Pojazd w trasę wyruszy po raz pierwszy.

 

Czeska profilaktyka

 

Jak podkreślają pomysłodawcy akcji, celem wizyty dentobusu w Katowicach są przede wszystkim badania przesiewowe mające wykryć nawet bardzo wczesne stadia próchnicy i chorób przyzębia, a także edukacja, zwłaszcza w zakresie higieny i rozwiązań, jakie dostępne są dla niepełnosprawnych. Powód?

 

Dziś blisko 100% niepełnosprawnych, która trafia do dentysty ma próchnicę w różnym stopniu zaawansowania. Skala schorzeń jest ogromna, a pomoc wciąż niewystraczająca. Niepełnosprawni do stomatologa dostają się też zdecydowanie późno, najczęściej już z bólem zęba. Praktycznie nie ma profilaktyki – alarmuje lek. stom. Piotr Borowski, koordynujący projekt „Kierunek: Uśmiech” w ramach, którego odbywa się akcja.

 

– Tymczasem wczesne wykrycie próchnicy i jejleczenie pozwala zminimalizować stres związany z zabiegami, chroni także przed powikłaniami, jakie niesie zaawansowana próchnica czy choroby przyzębia. Te ostatnie schorzeniamogą rzutować  na zdrowie m.in. serca, nerek, płuc czy układu kostno-szkieletowego. Towarzyszący im ból zęba może z kolei utrudniać rehabilitację i pogarszać stan zdrowia psychicznego, zwłaszcza osobyniesprawnej intelektualnie–wyjaśnia stomatolog.

 

Masz próchnicę? Wyślą cię na leczenie

Dentyści odwiedzając Igrzyska w Katowicach nie ograniczą się jednak tylko do przeglądów i dobrych rad. Osoby, u których lekarze wykryją np. próchnicę lub schorzenia dziąseł zostaną skierowane na refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenie do czeskiej Ostrawy. Tam od kilkunastu miesięcy, w ramach dyrektywy transgranicznej, działa klinika, która leczy wyłącznie osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie z Polski.

 

–  Do Katowic przywozimy garść porad i diagnostykę, ale co najważniejsze konkretne rozwiązanie dla niepełnosprawnych mających np. problem z dostaniem się do gabinetu przystosowanego do wizyt osób z niesprawnościami. Pacjenci, którzy będą wymagali pomocy, w tym także leczenia w narkozie, otrzymają ją. Wprost z dentobusu, o ile będzie taka potrzeba, kierowani będą na dalsze leczenie, którym zajmie się wyspecjalizowany ośrodek w Ostrawie – zapewnia dr Borowski.

 

Będą badać cały dzień

Jak zapowiadają stomatolodzy,podczas 8-godzinnego pobytu w Katowicachbędą mogli przyjąć nawet 100 osób. – Ostatnie kilkanaście miesięcy leczenia pacjentów z Polski pokazało nam, że potrzeba jest ogromna, a rozwiązań ułatwiających dostęp do leczenia i profilaktyki wciążniewiele. I chociaż wizyta dentobusu nie sprawi, że problem zniknie, chcemy pokazać niepełnosprawnym pewne alternatywy, które uchronią ich przed bólem i stresem– deklaruje dr Borowski.

 

Z przeglądu w Katowicach i ewentualnego późniejszego leczenia w Ostrawie będzie mogła skorzystać każda pełnoletnia osoba niepełnosprawna, posiadająca orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dentyści przyjmą także sportowców, którzy uczestniczą w Igrzyskach.

 

Osoby chcące skorzystać z diagnostyki lub porady lekarzy będą mogły odwiedzić dentobus w niedzielę, 10 czerwca w godz. 9.30 do 17.30. Pojazd zaparkuje na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pod halą sportową z pływalnią, ul. Mikołowska 72a. Żeby poddać się badaniom nie trzeba się wcześniej umawiać. Wizyta w dentobusie jest bezpłatna.

 

 

 

***

 

Informacje dodatkowe:
Klinika DENTATOR w Ostrawie organizująca akcję „Kierunek: Uśmiech” to w pełni przygotowana klinika do leczenia osób niepełnosprawnych. Placówka jest pierwszym tego typu ośrodkiem, który został stworzony wyłącznie z myślą o polskim pacjencie wymagającym szczególnej opieki. Ośrodek mieści się w budynku prestiżowej Polikliniki Kostelni w centrum Ostrawy, zaledwie godzinę drogi od Katowic i 2 godziny drogi od Krakowa. Z myślą o niepełnosprawnych placówka prowadzi program „Kierunek: Uśmiech”, który umożliwia tej grupie pacjentów bezpłatne leczenie w Czechach.  „Kierunek: Uśmiech” to autorski program prozdrowotny kliniki DENTATOR, który umożliwia i ułatwia pełnoletnim osobom niepełnosprawnym dostęp do refundowanego przez NFZ leczenia stomatologicznego w Czechach. Partnerem programu jest Polski Instytut Zdrowia. Więcej informacji:

 

 

 

 

Źródło:

Klinika DENTATOR w Ostrawie