Dodano: 23.05.2018, Kategorie: Pacjent
Dyskretne sposoby na piękny uśmiech
Czy rezygnacja z kawy, czerwonego wina i słodyczy to jedyny sposób za zachowanie białych zębów? Czy wszyscy muszą wiedzieć o tym, że nosimy aparat ortodontyczny? Czy naprawdę nie ma łatwiejszych sposobów na zachowanie pięknego, zdrowego uśmiechu? Podpowiadamy, jak dyskretnie zadbać o piękny uśmiech – bez wyrzeczeń i rezygnacji z codziennych przyjemności.
Uważaj na produkty barwiące zęby
Większość z nas ma świadomość tego, że picie dużej ilości kawy i herbaty niekorzystnie działa na szkliwo. Nie wszyscy jednak wiedzą, że produktów barwiących zęby jest znacznie więcej. To przede wszystkim czerwone wino, kolorowe napoje, ciemne owoce (np. jagody, jeżyny, czarne porzeczki), warzywa (buraki, czerwona kapusta, szpinak), kolorowe słodycze, przyprawy (curry, kurkuma) czy nawet ciemne sosy. Czy biały uśmiech wymaga wykluczenia z diety wszelkich produktów mających właściwości barwiące? Nic z tych rzeczy – zwłaszcza, że wiele z nich korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Co więc zrobić, by zmniejszyć ich negatywne działanie? Na początek zadbaj o zdrowy uśmiech dzięki regularnym wizytom u wykwalifikowanej higienistki oraz instruktażowi prawidłowej higieny jamy ustnej.
Pamiętaj o higienizacji
Jedną z przyczyn żółknięcia zębów jest gromadzenie się na nich złogów nazębnych. Niestety, wiele osób nie ma świadomości tego, że z osadem oraz kamieniem nazębnym nie poradzi sobie zwykła szczoteczka. Potrzebna jest profesjonalna pomoc higienistki stomatologicznej. Jeśli chcemy pozbyć się osadu skutecznie, musimy poddać się tzw. scalingowi. Choć brzmi groźne, to w istocie prosty i niezwykle istotny zabieg służący długotrwałemu utrzymaniu zdrowych zębów. Polega na usunięciu kamienia przy pomocy narzędzi ultradźwiękowych. Po jego zakończeniu zaleca się wykonać piaskowanie i fluoryzację – wszystkie trzy zabiegi określamy łącznie mianem higienizacji. Piaskowanie to usuwanie przebarwień, osadu i drobin kamienia pozostałego po scalingu za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem odpowiednio przygotowanych drobin piasku. Ostatni etap to fluoryzacja, która polega na pokryciu szkliwa lakierem lub pianką z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków w celu jego wzmocnienia i zabezpieczenia.
Wykonanie wszystkich trzech zabiegów powinno zająć maksymalnie 60 minut. Po zakończeniu higienizacji należy wstrzymać się od spożywania pokarmów i napojów przez ok. godzinę. Poza tym przez ok. dobę zaleca się unikanie produktów barwiących zęby. Jak zauważa lekarz dentysta Maciej Lepszy, dyrektor medyczny Scandinavian Clinic, krakowskiego centrum stomatologicznego: – Wypolerowane szkliwo lepiej odbija światło, dzięki czemu zęby sprawiają wrażenie jaśniejszych, jednak kamień nazębny należy usuwać nie tylko ze względów estetycznych. Nagromadzony na zębach powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie dziąseł, a także odsłanianie szyjek zębowych, co może prowadzić do paradontozy i , w skrajnych przypadkach – utraty zębów. Nadal wielu z nas nie ma jednak pojęcia, że zabieg profesjonalnej higienizacji należy wykonywać regularnie – co 6 miesięcy, a w przypadku palenia papierosów czy nawet picia dużej ilości kawy i herbaty – przynajmniej raz na 3 miesiące.
Pomyśl o wybielaniu
Celem wybielania jest poprawa estetyki naturalnego uzębienia. Przed zabiegiem wybielania konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji. Usunięcia przebarwień można dokonać na kilka sposobów – od past wybielających zaczynając, na profesjonalnych zabiegach w gabinecie stomatologicznym kończąc. Decydując się na wybielanie w domu przy pomocy specjalnej pasty, pasków, lakieru czy żelu, warto wcześniej skonsultować się ze stomatologiem, by mieć pewność, że w naszym przypadku będzie to bezpieczne (np. osoby cierpiące na silną nadwrażliwość mogą się spodziewać, że dolegliwości się nasilą).
Można także zdecydować się na profesjonalne wybielanie przy pomocy nakładek wykonanych w gabinecie, które nakłada się samodzielnie w domu. Jak przebiega taki zabieg, zapytaliśmy specjalistę Scandinavian Clinic: – Na początku stomatolog wykonuje wycisk gipsowy szczęki i żuchwy. Na ich podstawie technik dentystyczny w laboratorium wykonuje model dentystyczny oraz indywidualnie dopasowane nakładki. Następnie pacjent zostaje wyposażony w specjalistyczny żel wybielający, który aplikuje do żelowych nakładek samodzielnie, w domu. Przezroczystą i elastyczną nakładkę zakłada się na zęby według indywidualnych zaleceń lekarza. Jak zauważa stomatolog, efekt takiego zabiegu powinien utrzymać się przez dłuższy czas, w zależności od warunków higienicznych.
Skonsultuj się z ortodontą
Niewielkie wady w ułożeniu zębów występują bardzo często, ale czasami są na tyle widoczne, że wymagają profesjonalnej korekty. Aparat ortodontyczny nadal jednak kojarzy się ze sporym wyrzeczeniem – trudności w utrzymaniu higieny zębów oraz widoczność aparatu dla otoczenia powstrzymuje wiele osób przed zdecydowaniem się na leczenie ortodontyczne. Tymczasem obecnie sami możemy zdecydować, czy chcemy, by nasz aparat był widoczny czy też nie. W drugim przypadku możemy zapytać dentystę o aparat kryształowy, który jest estetyczną alternatywą dla aparatów tradycyjnych. Jego zamki i ligatury są wykonane z przezroczystego materiału, co sprawia, że stapiają się niejako ze szkliwem, a to zdecydowanie zmniejsza ich widoczność. Jak zapewnia specjalista Scandinavian Clinic: – Pacjenci zastanawiają się, czy takie aparaty nie są mniej trwałe albo skuteczne od tych metalowych. Ich zamki są jednak bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a efekty leczenia w żaden sposób nie odbiegają od tych, jakie uzyskamy dzięki aparatom metalowym.
Na leczenie ortodontyczne można się zdecydować – wbrew przekonaniu niektórych – praktycznie w każdym wieku. I choć optymalnym czasem na „uporządkowanie” zębów jest wiek nastoletni, nie ma przeciwwskazań, by zdecydować się na aparat ortodontyczny nawet po 50-ym roku życia. Tym bardziej, że prawidłowe ułożenie zębów wpływa nie tylko na uśmiech i komfort właściciela – także na profil twarzy i harmonię rysów. – Głównym powodem leczenia ortodontycznego wśród pacjentów jest chęć poprawienia estetyki uśmiechu. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nieprawidłowy zgryz może powodować szereg problemów zdrowotnych, jak chociażby rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Nieprawidłowe rozmieszczenie zębów może prowadzić do nadmiernego ich ścierania oraz problemów z przeżuwaniem – zauważa stomatolog Scandinavian Clinic.
—
Jak widać, marzenie o pięknym, zdrowym uśmiechu nie musi łączyć się z rezygnacją z ulubionych produktów, a leczenie ortodontyczne można przeprowadzić całkowicie dyskretnie. O tym, że stomatologia nie musi kojarzyć się z bólem i wyrzeczeniami przekonuje Scandinavian Clinic – Specjalistyczne Centrum Stomatologiczne z Krakowa, które wyjątkowy nacisk kładzie właśnie na komfort i zadowolenie pacjentów oraz atmosferę w czasie zabiegów i oczekiwania na wizytę. Dla zapewnienia pacjentom optymalnych warunków i metod leczniczych centrum zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt i narzędzia diagnostyczno-lecznicze. Całości dopełniają przestronne i estetyczne wnętrza. Profesjonalny personel medyczny dba o najwyższe standardy leczenia stomatologicznego.
Źródło i zdjęcia:
Cloud 9 Sp. z o.o.