Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dziś Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej!W jakiej kondycji są zęby dzieci w Polsce?

20 marca na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, zainicjowany przez Światową Federację Dentystyczną. To ważna okazja do kontynuowania publicznej debaty o stanie zdrowia zębów dzieci w Polsce. Według danych Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM, z próchnicą zmaga się 89% 7-latków i prawie 94% 18-latków. Na takie wyniki składa się wiele czynników, takich jak nieodpowiednia dieta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale przede wszystkim – brak podstawowej wiedzy na temat prawidłowego dbania o zęby. Stąd takie inicjatywy, jak program „Dziel się Uśmiechem”, który od 6 lat dociera do uczniów w całej Polsce, ucząc odpowiedniej higieny jamy ustnej i zdrowego stylu życia.

 

Dane dotyczące stanu zdrowia zębów wśród polskich dzieci są alarmujące. Szczególnie zaniedbane są mleczaki – wyniki badań epidemiologicznych pokazują, że z próchnicą zmaga się blisko 77% 5-latków i 89% 7-latków. Niestety, w społeczeństwie wciąż krąży mit, że skoro zęby mleczne wypadają, to nie trzeba o nie dbać. Nic bardziej mylnego – nieleczone problemy rzutują na nasze późniejsze zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedniego mycia zębów i oswajać je z regularnymi wizytami u dentystów. Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej i Polskim Towarzystwem Stomatologicznym od 2013 roku walczy z problemem próchnicy wśród dzieci w Polsce.

 

Czy warto uczyć dbania o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat? Warto! Jesteśmy przekonani, że wcześnie podjęte działania edukacyjne i profilaktyczne przyczynią się do budowania zdrowszego i bardziej świadomego społeczeństwa, zaczynając od uczniów polskich szkół i ich opiekunów.  Poprzez program „Dziel się Uśmiechem” wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem pragniemy pomóc rozwiązywać problem stanu zdrowia zębów polskiego społeczeństwa. Kluczową rolę widzimy w edukacji –  już od 6 lat w ramach programu budujemy wśród najmłodszych świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. W ciągu pięciu edycji programu w specjalnie przygotowanych zajęciach edukacyjnych wzięło blisko pół miliona uczniów szkół podstawowych, a w bezpłatnych przeglądach dentystycznych – 46 650 dzieci mówi Beata Rożek, Dyrektor ds. Korporacyjnych Mars Polska.

 

W tym roku szkolnym  w ramach 6. edycji programu „Dziel się Uśmiechem” wzięło udział już ponad 270 szkół w Polsce. Z pozyskanych od grona pedagogicznego informacji wynika, że dzieci chętnie angażują się w lekcje, często samodzielnie przygotowując prezentacje i biorąc udział w organizowanych lokalnie konkursach. Pozytywnie zmienia się też ich nastawienie do wizyt u dentysty. Docelowo do końca roku szkolnego w programie weźmie udział 100 tysięcy dzieci w klasach 1-6.

 

4 kroki do zdrowych zębów

Zaledwie 4 proste kroki stosowane w codziennej pielęgnacji zębów pozwolą cieszyć się zdrowym uśmiechem. Najważniejszy z nich to szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie. Nie wolno zapominać także o używaniu dodatkowych środków higieny jamy ustnej jak nić dentystyczna czy płyn do płukania. W przypadku, kiedy nie mamy akurat pod ręką szczoteczki i pasty, warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia, która zwiększa produkcję śliny, chroniąc nasze zęby przed odkładaniem się osadu i szkodliwymi kwasami. Ostatnim krokiem jest kontrola – regularne wizyty u dentysty pomogą uchronić zęby przed poważniejszymi problemami, np. próchnicą. 

 

Cała Polska mówi „aaa”

„Polska mówi #aaa…” to ogólnopolska kampania wspierająca Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej organizowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. W ramach kampanii w 3 miastach w Polsce odbędą się bezpłatne przeglądy dentystyczne w ramach mobilnych gabinetów Orbit®. Oprócz konsultacji lekarza dentysty będzie można zasięgnąć porady higienistek stomatologicznych, które szczegółowo opowiedzą m.in. o prawidłowych zasadach higieny jamy ustnej. Z przeglądów skorzystać mogą wszyscy zainteresowani: najmłodsi (za zgodą rodziców lub opiekunów), dorośli i seniorzy.

 

Terminy i miejsca bezpłatnych przeglądów stomatologicznych:

 

19 marca (Poznań)

  • Zespół Szkół Specjalnych Nr 103 im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu, ul. Rycerska 43
  • Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych w Poznaniu, Aleje Solidarności 36

 

20 marca (Wrocław)

  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny. we Wrocławiu. ul. Borowska 213
  • Politechnika Wrocławska (D-20), ul. Janiszewskiego 8

 

21 marca (Warszawa)

  • Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie, ul. Banacha 1a
  • Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, ul. Żwirki i Wigury 63A

 

 

Źródło i zdjęcia: Mars Polska