Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Epidemia próchnicy w Polsce. Lekarze alarmują

IMG_7308-001ikwp23 kwietnia w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa pod tytułem „Epidemia próchnicy w Polsce. Lekarze alarmują: dramat w opiece stomatologicznej nad dziećmi”. W konferencji udział wzięły m.in. prof. Dorota Olczak-Kowalczyk – krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, dr Agnieszka Ruchała-Tyszler – wiceprezes NRL i przewodnicząca Komisji Stomatologicznej NRL, i dr Małgorzata Lindorf – sekretarz Komisji Stomatologicznej NRL.

Prawie 100% czterdziestolatków i ponad 90% siedmiolatków ma próchnicę. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Pierwsza to, jak wskazują eksperci, wadliwy system ochrony zdrowia. Drugą jest edukacja. „Teoretycznie wszystkim dzieciom do 18 roku życia przysługują darmowe usługi stomatologiczne w ramach NFZ, a tymczasem rodzice o tym nie wiedzą. Brak jest edukacji rodziców, nauczycieli oraz stosownego finansowania leczenia dzieci, które od pierwszego ząbka powinny być uczone, jak należy o zęby dbać” – mówiła dr Ruchała-Tyszler.

Lekarki wysunęły kilka postulatów, których spełnienie powinno poprawić istniejącą sytuację. Są one następujące:

– stworzenie skutecznego systemu edukacji stomatologicznej,

– wprowadzenie karty stomatologicznej małego pacjenta z obowiązkowymi corocznymi badaniami uzębienia,

– zwiększenie liczby wizyt adaptacyjnych dla dzieci w ramach NFZ,

– zniesienie ograniczenia wiekowego w zakresie lakowania tzw. „szóstek”,

– wyrównanie dostępu dzieci do opieki stomatologicznych na terenie całego kraju,

– stworzenie dobrego, spójnego rządowego planu opieki stomatologicznej nad dziećmi, angażującego władze samorządowe.

Naczelna Izba Lekarska