Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Festiwal wiedzy opartej na faktach

Na dobrym festiwalu tłumy gromadzą się nie tylko pod sceną główną, ale również pod tymi mniejszymi. Dobry festiwal pamięta, że nie wszyscy jego uczestnicy muszą podążać za tzw. mainstreamem. Dobry festiwal wie, że każdemu co innego w duszy gra. Taka filozofia jest bliska sercu organizatorom Kongresu Unii Stomatologii Polskiej.

O pierwszej edycji Kongresu Unii Stomatologii Polskiej można powiedzieć, że była eksperymentem. Drugą należy ocenić jako konsekwencję obranego kursu. Trzecia edycja ma stanowić dowód, że KUSP to najbardziej przemyślane wydarzenie edukacyjne w branży stomatologicznej. Zuchwałe?

– Czerpiemy z wiedzy i doświadczeń najbardziej uznanych ekspertów w kraju, nadając wydarzeniu unikalny charakter. Wiedza oparta na faktach jest dla nas priorytetem, a towarzystwo wystawy idealnym uzupełnieniem oferty edukacyjnej. Mamy duże wsparcie uznanych towarzystw naukowych, uczelni, a nawet międzynarodowych organizacji takich jak FDI czy ERO-FDI. Na tym etapie już nic nie obiecujemy, w końcu możemy pokazywać owoce naszej pracy. W Kongresach wzięło udział już ponad 2000 osób, a dużo więcej – pośrednio – czerpie z niego korzyści, np. pobierając z internetu, zupełnie bezpłatnie, nowe wytyczne w zakresie racjonalnej antybiotykoterapii w stomatologii, wypracowane właśnie podczas Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. Co najważniejsze, KUSP tworzą ludzie z pasją, a to podstawa jego dalszego rozwoju – podkreśla prof. Marzena Dominiak, przewodnicząca Rady Naukowej KUSP, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Netflix inspiruje

Ostatnie spotkanie Rady Naukowej Kongresu potwierdza słowa prof. Dominiak. Z kilkugodzinnej burzy mózgów wyłonił się zarys wyjątkowo ambitnego programu edukacyjnego. Inspiracją dla jego tworzenia są m.in. indywidualne doświadczenia ekspertów, kontrowersyjne publikacje naukowe, międzynarodowe rekomendacje, a nawet serial „Root cause”, wyprodukowany przez Netlix, budzący dużo emocji wśród stomatologów od pierwszego odcinka. Dla niewtajemniczonych, główny bohater produkcji, cierpiący od 10 lat na różne choroby, poszukuje źródła swoich dolegliwości. W pewnym momencie odkrywa niebezpieczne skutki leczenia kanałowego. Czy sesja Neflix vs. Evidence Based Dentistry nie brzmi intrygująco?

– Będziemy chcieli podjąć w Poznaniu temat stomatologii biologicznej. Od pewnego czasu pojawiają się w internecie informacje, iż leczenie endodontyczne może narazić pacjentów na ciężkie uszczerbki na zdrowiu. Chcemy rozpocząć dyskusję w tym temacie, pokazać fakty, zapytać o opinię nie tylko lekarzy dentystów, ale także innych specjalistów. Będziemy chcieli również przypomnieć, że leczenie ubytków, to nie tylko endodocja, że współczesna stomatologia doskonale radzi sobie również zanim otworzymy kanał – wyjaśnia prof. Agnieszka Mielczarek, konsultant krajowy ds. stomatologii zachowawczej z endodoncją.

Rekomendacje – przetarty szlak

Wspominane już rekomendacje z zakresu antybiotykoterapii w gabinecie stomatologicznym, to jeden z największych sukcesów Kongresu Unii Stomatologii Polskiej. Materiał rozchodzi się w internecie jak ciepłe bułeczki. Decyzja o stworzeniu kolejnych jest więc wyjątkowo naturalna.

– Wytyczne w zakresie ogólnoustrojowych stanów nagłych zagrożenia zdrowotnego są powszechnie dostępne. Nikt do tej pory nie pokusił się jednak o sprecyzowanie rekomendacji do sytuacji, które mogą wydarzyć się w gabinecie stomatologicznym. Wydaje się, że wspólny projekt w tym zakresie Polskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiej Rady Resuscytacji, będzie niezwykle wartościowy dla każdego lekarza dentysty. Tym bardziej, że planujemy dodać do rekomendacji elementy wideo oraz osobno warsztaty praktyczne – zwraca uwagę dr hab n. med. Mariusz Szuta z Katedry Chirurgii Czaszkowo – Szczękowo – Twarzowej Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Porozmawiajmy o błędach

– Jeżeli ktoś uparcie powtarza, że jemu błędy w leczeniu nie przytrafiają się, to prawdopodobnie nie mówi prawdy. Błędy i powikłania mają miejsce w stomatologii, a często zaczynają się już na etapie diagnostyki. Jak ich uniknąć? Trzeba o nich rozmawiać, a nie zamiatać pod dywan – przekonuje prof. Ingrid Różyło-Kalinowska. Sesja poświęcona błędom i powikłaniom będzie z pewnością stanowiła jedną z atrakcji Kongresu. Błędy w endodoncji, powikłania związane z wykorzystaniem protez stałych, błędy w leczeniu periodontologicznym, błędy w patologiach błony śluzowej jamy ustnej – to tylko zarys planowanych tematów.

Opanuj podstawy, zdobywaj świat

Kongres Unii Stomatologii Polskiej tworzony jest w myśl prostej zasady: naucz się podstaw, aktualizuj wiedzę, nie bój się nowych technologii. Dlatego właśnie w programie wydarzenia nie zabraknie takich zagadnień jak: profilaktyka pierwotna, wpływ cukru na zdrowie jamy ustnej, profilaktyka onkologiczna czy leczenie endodotyczne urazów zębów dzieci. Zadowoleni powinni być również ci, którzy planują zająć się PRF, Digital Smile Design czy CAD/CAM. Wszystkie tematy będą przedstawiane zarówno z myślą o początkujących jak i zaawansowanych lekarzach.

Zarządzanie: własne zdrowie przede wszystkim

Mitem jest, że ergonomia pracy przestała być problemem w stomatologii. Owszem, wiemy już o niej dużo więcej niż 20 lat temu, ale w natłoku obowiązków oraz pogoni za wiedzą i technologiami często o niej zapominamy. Właśnie dlatego zdrowie stomatologów będzie jednym z ważniejszych zagadnień podczas sesji „Zarządzanie gabinetem”.

– Leczymy innych za mało pamiętając o sobie. Zaburzenia ruchowe lekarzy dentystów stanowią problem, więc chcemy o tym rozmawiać. Tym bardziej, że w ostatnim czasie doczekaliśmy się nowych, międzynarodowych, rzetelnych publikacji w tym temacie – mówi lek. dent. Anna Lella, prezydent ERO-FDI.

W sesji poświęconej zarządzaniu nie zabraknie również dyskusji o etyce zawodowej czy negocjacjach np. na linii pracodawca-pracownik lub dentysta-dystrybutor.

Headhunting naukowy

Na koniec kilka słów o ważnym elemencie programu KUSP – sesji „Naukowy Zawrót Głowy – nowości w nauce”. Trzecią edycję czekają zmiany, ale filozofia spotkania pozostaje ta sama. – Szukamy nowych liderów polskiej stomatologii. Właściwie uprawiamy headhunting, dla samych siebie, wierząc, że zastąpią nas mądrzy, odważni lekarze, ale również headhunting dla biznesu stomatologicznego, licząc, że firmy wykorzystają badania młodych stomatologów. Już dziś zapraszam do zainteresowania się projektem – apeluje prof. Tomasz Konopka, pomysłodawca projektu.

Źródło i zdjęcia:

ewiDENTniepr.pl