Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Gabinet RTG stomatologiczny – jakie wyposażenie powinno się w nim znaleźć?

W pomieszczeniach pracowni rentgenowskiej powinny być zachowane właściwe warunki, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Specjalistyczne wymagania obejmują również stomatologiczne urządzenia RTG w tym aparaty rentgenowskie. Jaki sprzęt powinien się znaleźć w takim gabinecie?

Urządzenia RTG stomatologiczne – wymagania

Wymagania obowiązujące w gabinecie rentgenowskim zaczynają się już od samej wysokości oraz wielkości pomieszczenia, która jest dokładnie opisana przez Prawo Atomowe.

W miejscu wykonywania radiologii cyfrowej należy zachować ścisłe zasady bezpieczeństwa. Pacjenci muszą być informowani w broszurach bądź plakatach informujących o skutkach ubocznych przebywania obok źródeł promieniowania jonizującego (w szczególności ich wpływie na zdrowie kobiet w ciąży oraz dzieci).

Kolejne wymogi obejmują sprzęt RTG. Do zdjęć mogą być wykorzystywane jedynie aparaty oraz przyrządy atestowane, które są używane przez wykwalifikowaną kadrę.

Urządzenia RTG muszą znajdować się w gabinecie w towarzystwie różnego rodzaju akcesoriów oraz wyposażenia ochronnego takich jak: parawany, ekrany, a także fartuchy ochronne i osłony dla pacjentów oraz personelu.

Aparaty RTG stomatologiczne

Obecne aparaty RTG występują w kilku wariantach i z reguły są to aparaty cyfrowe. W gabinetach spotykamy:

  • aparaty panoramiczne i cefalometryczne
  • aparaty wewnątrzustne
  • tomografy CBCT

Rodzaj aparatu wybierany jest w zależności od potrzeb badania, ale również możliwości samego gabinetu. Trzeba wziąć pod uwagę gabaryty konkretnych modeli, potrzeby względem dodatkowej przestrzeni oraz stopień zaawansowania w kierowaniu nimi. Jeżeli źle dopasujemy sprzęt do naszych możliwości, np wielkości gabinetu, nie będziemy w stanie zrobić poprawnego zdjęcia RTG.

Aparat RTG musi być również właściwie zamontowany przy zachowaniu zasad określonych przez wymagania bezpieczeństwa. Co więcej, w pomieszczeniu, w którym się znajduje musi być ciągła łączność między pacjentem oraz personelem wykonującym zdjęcia.

Czym kierować się przy wyborze sprzętu RTG do gabinetu stomatologicznego?

Badania RTG wykonuje się przy użyciu sprzętu najwyższej jakości. Bardzo uważnie należy przeanalizować dane techniczne aparatów oraz pozostałego sprzętu, żeby mieć pewność o ich działaniu i możliwościach.

Z technicznego punktu widzenia należy sprawdzić rodzaje przetwornika, możliwości napięcia i prądu lampy rentgenowskiej, ognisko lampy oraz czas ekspozycji.

Stomatologiczne urządzenia RTG mają ściśle określony zakres badań, które mogą wykonać. Ich zakup musi wiązać się z wcześniejszą analizą oraz opracowaniem usług, które gabinet będzie oferował.

Materiał sponsorowany