Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile kosztuje chirurgiczne usuwanie ósemek?

Chirurgiczne usuwanie ósemek to czynność, z której każdy z nas chętnie by zrezygnował, lecz najczęściej nie jest to możliwe. Dlaczego należy usunąć zęby mądrości? Jaka jest cena wyrwania ósemek? Czy jest to bolesny zabieg? Jakie mogą być powikłania? Na wszystkie pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne – Adobe Stock

Ósemki – kłopotliwa pamiątka z przeszłości

Trzecie zęby trzonowe zwane potocznie ósemkami lub zębami mądrości są najprawdopodobniej pozostałością po zamierzchłych przodkach z prehistorii, gdy były potrzebne do miażdżenia pokarmu. Nasi protoplaści posiadali ponadto jeszcze dziewiątki i dziesiątki, gdyż spożywali nieprzetworzone jedzenie i potrzebowali większej powierzchni do zgniatania pokarmu. Obecnie człowiek współczesny świetnie radzi sobie z rozdrabnianiem jedzenia za pomocą dwunastu zębów trzonowych, a wyrzynające się zęby mądrości stanowią jedynie wyłącznie problem i przyczynę bólu. Niezmiernie rzadko się zdarza, by ósemki łatwo mieściły się w szczęce pomiędzy innymi zębami, by były zdrowe i całkowicie odsłonięte. Powodem jest węższy niż wcześniej u naszych przodków, łuk zębowy i szczęka.

W dzisiejszych czasach zęby mądrości są przeważnie wyłącznie przyczyną problemów. Jakich?

  • Zęby mądrości często nie mają wystraczająco dużo miejsca, by się wyrżnąć. Zostają całkowicie schowane pod dziąsłem lub wystają częściowo. W obydwu przypadkach najczęściej napierają na okoliczne zęby powodując ich wypchnięcie i nieprawidłowe ułożenie. Ponadto resztki pokarmu zalegają w kieszonkach dziąseł przy ósemkach powodując bolesne stany zapalne.
  • Ósemki z racji swojego położenia daleko, na końcu łańcucha zębów, nie mogą być dokładnie oczyszczone podczas szczotkowania zębów, a to prowadzi do szybkiego zainfekowania próchnicą
  • Zepsute zęby mądrości łatwo zarażają próchnicą siódemki
  • Zęby mądrości mogą powodować wady zgryzu przesuwając inne zęby i uciskając na korzenie

Czy usuwanie ósemek jest zawsze niezbędne?

Nie. Jeśli należymy do grona szczęśliwców, którzy mają zdrowe i dobrze ułożone zęby mądrości, to nie należy usuwać zdrowych ósemek. Takich osób jest jednak niewiele. Większość z  nas najczęściej trafia do gabinetu stomatologicznego na konsultację przed ekstrakcją ósemki.

Kiedy należy usunąć ósemki?

Zęby mądrości noszą swoją nazwę z powodu wieku, w którym się wyrzynają. W odróżnieniu od zębów mlecznych i stałych, ósemki pojawiają się pod koniec drugiej, trzeciej dekady życia, a nawet w późniejszym wieku. U niektórych osób mogą się w ogóle nie pojawić.

Decyzję o usunięciu ósemek podejmuje lekarz stomatolog po konsultacji i wykonaniu niezbędnego zdjęcia RTG. Na obrazie rentgenowskim widać ilość i ułożenie korzeni zęba, a co za tym idzie, daje informację co do stopnia skomplikowania zabiegu.

Przygotowania do zabiegu usunięcia zęba mądrości

Oprócz zdjęcia RTG warto mieć wykonane szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Zabieg usunięcia ósemki proponujemy wykonać w przeddzień wolnego od zajęć dnia, gdyż musimy liczyć się z wystąpieniem obrzęku na twarzy, bolesnej opuchlizny i konieczności odpoczynku. Jeśli zabieg chirurgiczny usunięcia ósemki będzie miał bardziej zaawansowany charakter, to czas rekonwalescencji również będzie dłuższy. Przyjmuje się, że po ekstrakcji ósemki pacjent dochodzi do zdrowia w ciągu 3 do 5 dni. Warto mieć to na uwadze planując czas po zabiegu. Czasami konieczne jest przecięcie dziąsła i założenie szwów, co dodatkowo łączy się z dłuższym czasem na regenerację.

Przed zabiegiem sugerujemy zjeść posiłek, gdyż bezpośrednio po ekstrakcji nie będzie to możliwe oraz proponujemy przyjść w towarzystwie osoby, która odwiezie nas do domu. Podczas usuwania ósemki otrzymuje się dużą dawkę znieczulenia, co może doprowadzić do zawrotów głowy i kłopotów z koncentracją za kierownicą.

Jak wygląda zabieg usunięcia ósemki?

Lekarz stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie w zastrzyku, co może być nieco bolesnym momentem. Później pacjent nie powinien czuć żadnego bólu, oprócz uczucia ciągnięcia.

W prostych przypadkach usuwania ósemek cały zabieg może potrwać kwadrans lub krócej. Nie ma wtedy potrzeby zakładania szwów, a dziąsło goi się bardzo szybko. Jeśli jednak trzeci trzonowiec rośnie poziomo, nie przebił dziąsła, ma rozrośnięte korzenie lub jest zbyt duży, potrzebne będzie dłutowanie. Ta niezbyt zachęcająca nazwa oznacza czynność przecięcia dziąsła i podważenia zęba. Czasami konieczne jest przecinanie zęba i wyjmowanie go partiami. Po takich czynnościach chirurg zakłada szwy.

Ile kosztuje usunięcie ósemki?

Zabieg usuwania zęba mądrości mieści się w koszyku bezpłatnych czynności lekarskich, które przysługują ubezpieczonym osobom w ramach NFZ. Niestety, przeważnie kolejki do specjalisty są bardzo długie, mogą trwać po kilka miesięcy, a osoby cierpiące na bolesność w okolicy ósemki nie chcą czekać tak długo.

W zależności od wielkości aglomeracji, kosztów wynajmu lokalu i renomy lekarza, na cenę składa się koszt zdjęcia RTG, często pantomogramicznego, zastrzyk znieczulający, stopień skomplikowania usuwanego zęba (ilość korzeni, jego położenie).

Średnie ceny znieczulenia to 20 – 50 zł, w zależności od kliniki, zdjęcie RTG to wydatek rzędu 100 – 250 zł, a usunięcie ósemki to koszt od 200 do 800 zł.