Dodano: 26.05.2020, Kategorie: Porady i ciekawostki, Stomatologia Estetyczna
Implant zęba – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Zdrowe zęby i piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Nie wszyscy jednak mogą się nim pochwalić. Choroby zębów takie jak próchnica, paradontoza, wypadki losowe i luki po usuniętych zębach sprawiają nieestetyczne wrażenie i mogą być powodem kompleksów i złego samopoczucia. Do niedawna jedynym sposobem na uzupełnienie brakujących zębów były ruchome protezy, lecz obecnie medycyna dysponuje znacznie lepszym rozwiązaniem – implantami stomatologicznymi. Zapraszamy do dalszej części artykułu!
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock
Implant stomatologiczny – co to jest i kiedy się go stosuje?
Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń w szczęce lub żuchwie, który zastępuje utracony lub usunięty własny korzeń zębowy. Wszczep implantu umieszczany jest w kości wyrostka zębowego. Następnie wkręcana jest w niego imitacja zęba, czyli korona. Korona jest elementem stałym, o wyglądzie nie odbiegającym od naturalnych zębów. Implantami uzupełnia się pojedyncze, brakujące zęby lub część uzębienia, w zależności od potrzeb.
Implanty stosuje się u osób po utracie zębów z powodów naturalnych, powikłań chorobowych lub wypadków losowych. Pełne i kompletne uzębienie to nie tylko estetyka tak ważna w naszym życiu, ale przede wszystkim wygoda i użyteczność. Możliwość swobodnego gryzienia i dokładnego rozdrobnienia pokarmu jest niezwykle ważna podczas całego życia człowieka. Implanty można stosować u osób od 20-25 roku życia, gdy zakończy się proces kształtowania szczęki i zębów. Górna granica wieku nie została określona. Przeszkodą w stosowaniu implantów może być jednak zły stan zdrowia pacjenta.
Rodzaje implantów i koron
Najczęściej używanym materiałem do wykonania wszczepów stomatologicznych jest tytan.
Prekursorem implantologii z wykorzystaniem tytanu był szwedzki ortopeda, Per-Ingvar Branemark, który w 1952 roku jako pierwszy człowiek wykorzystał tytan do wykonania implantu kości udowej u królika. Doskonałe wyniki badań dr Branemark zachęciły lekarzy na całym świecie do korzystania z tego materiału w implantologii, również w stomatologii.
Tytan ma doskonałe właściwości biokompatybilne, czyli wykazuje zgodność tkankową i odznacza się brakiem toksycznego czy alergizującego wpływu na tkanki. Implanty tytanowe błyskawicznie i trwale integrują się z kością. Wszczepy wykonane z tytanu są bardzo mocne, nie ulegają korozji, nie reagują negatywnie na trudne warunki panujące w jamie ustnej. To rozwiązanie na długie lata.
Jedynym minusem jest metaliczny kolor, który może być widoczny, gdy dziąsło się obsunie i odsłoni implant.
Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie cyrkonu do produkcji implantów stomatologicznych. Implanty cyrkonowe, zwane inaczej porcelanowymi podobnie jak tytan, charakteryzują się biozgodnością z organizmem człowieka i są wyjątkowo odporne na ścieranie. Ich główną zaletą jest kolor kości słoniowej, który pozwala na zintegrowanie wszystkich zębów pod względem barwy. Ponadto cyrkon nie zawiera w swym składzie metalu, który uczula niektóry z pacjentów.
Rodzaje koron:
- Metalowe – wytrzymałe, trwałe, lecz rzadziej używane z powodu nienaturalnego koloru. Wykorzystywane są w tylnej części szczęki. Mogą powodować alergie.
- Akrylowe – korony z materiału akrylowego wykorzystuje się głównie w przypadku protez tymczasowych, gdyż nie są zbyt trwałe i mogą ulec zniszczeniu
- Metalowe licowane akrylem – korony, których przednia strona pokryta jest akrylem spotyka się rzadko, gdyż akryl nie jest zbyt trwałym materiałem, a efekt często nie bywa satysfakcjonujący, gdyż przy szerszym uśmiechu widać wewnętrzną, metaliczną część korony
- Ceramiczne – korony wysokiej klasy i o odpowiednio wysokiej cenie, cechują się dużą odpornością i naturalnym kolorem. Jedynym minusem jest podatność na pęknięcia i uszkodzenia
- Metalowe o pokryciu ceramicznym – najczęściej spotykany rodzaj koron, gdyż łączy trwałość i niższą cenę metalu z estetyką pokrycia porcelanowego
- Cyrkonowa – korona trwała, naturalnie wyglądająca, lecz z racji na większą grubość, nie zawsze możliwe do wykorzystania
Przebieg zabiegu wszczepienia implantów
Przed ostateczną decyzją o założeniu implantu stomatologicznego konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, by stwierdzić czy w miejscu, w które planowane jest wszczepienie implantu, jest wystarczająca ilość tkanki kostnej. Jeśli bowiem od momentu utraty czy usunięcia zęba minęło zbyt dużo czasu, tkanka kostna mogła zaniknąć i potrzebne będzie sztuczne odbudowanie kości w danym miejscu. Zabieg ten nazywa się augmentacją kości.
Pierwszym krokiem w zabiegu założenia implantu stomatologicznego jest znieczulenie pacjenta. W przypadku zabiegów implantologicznych stosuje się znieczulenie miejscowe lub ogólne. Lekarz implantolog wykonuje wywiercenie otworu w wyrostku zębodołowym szczęki lub żuchwy. Umieszcza w otworze implant i zaszywa dziąsło. Implant nie jest widoczny w ustach.
Teraz następuje czas na rekonwalescencję, która może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Różnica w czasie jest spowodowana innym czasem gojenia kości w szczęce, a innym w żuchwie.
Na wszczepionym implancie przez ten czas powstaje naturalna powłoka, która stanie się podstawą sztucznego zęba.
Kolejnym krokiem jest chirurgiczne odsłonięcie dziąsła i wkręcenie śruby gojącej. Zadaniem śruby jest przyspieszenie procesu gojenia i nadanie kształtu pod przyszłą koronę.
Etap trzeci to pobranie wycisków i zamontowanie stałej korony.
Jaka jest cena implantu zęba?
Specjaliści z zakresu implantologii w różny sposób wyceniają swoje usługi oraz potrzebne do zabiegu materiały. Czynników wpływających na cenę jest wiele: wielkość aglomeracji, a co za tym idzie cena wynajmu lokalu pod klinikę, ceny producenta materiałów protetycznych, renoma lekarza prowadzącego i jego doświadczenie itp.
Na koszt procedury implantu zęba składają się między innymi:
- Cena wizyty u implantologa
- Zdjęcie RTG
- Wszczepienie implantu
- Zamontowanie śruby gojącej
- Wykorzystanie łącznika protetycznego
- Wycisk i założenie korony
Przyjmuje się, że średnia cena implantu z założeniem to koszt od 2500 do 3500 zł.
Przeciwskazania do zabiegu wszczepienia implantu zęba
Implanty tytanowe i cyrkonowe są dobrze tolerowane przez większość pacjentów. Odrzucenie wszczepów może być spowodowane chorobami kości (osteoporoza, nowotwór kości). Przeciwskazaniem do wykonania implantów stomatologicznych mogą być choroby zębów i przyzębia, cukrzyca, AIDS, choroby psychiczne, alkoholizm, narkomania. Implantów nie wykonuje się również kobietom w ciąży.