Dodano: 28.07.2019, Kategorie: Klinika
Innowacja w profesjonalnym domowym wybielaniu zębów – ENA White 2.0 system – opis procedury klinicznej
Ładne białe zęby są synonimem zdrowia i sukcesu życiowego. Wielu pacjentów marzy o idealnym, pięknym uśmiechu. Mimo ogólnoświatowej recesji gospodarczej potrzeby pacjentów w tym zakresie zmniejszyły się w niewielkim stopniu. Żyjemy w świecie, w którym wygląd człowieka, jego wizerunek są bardzo istotne, niezależnie od profesji. Pragnienie posiadania jasnego, pogodnego uśmiechu z białymi zębami zwiększa się wraz z rozwojem cywilizacji. Ostatnie dekady to ogromny postęp w tej dziedzinie zarówno w zakresie prowadzonych badań naukowych, jak i dostępnych procedur klinicznych. Badania prowadzone przez American Association of Cosmetic Dentistry dostarczają interesujących wniosków: 99,7% Amerykanów deklaruje, że jasny, biały uśmiech pomaga w codziennym życiu; 96% dorosłych jest przekonanych, że nieestetyczny uśmiech może mieć negatywny wpływ na karierę zawodową.
Kosmetyka wykonywanych prac stomatologicznych wraz z czynnościowymi i biomechanicznymi kryteriami współdecydują o powodzeniu prowadzonej terapii. Jednym z istotnych parametrów oceny wykonywanych uzupełnień jest ich kolor, zestawiony z uzębieniem pacjenta. Podstawową kwestią w uzyskaniu dobrych i przewidywalnych wyników leczenia jest ustalenie, czy obecny kolor zębów jest akceptowany przez pacjenta. Ten pozornie łatwy w ocenie parametr współdecyduje, a w wielu sytuacjach może być decydujący w ocenie ostatecznego wyniku leczenia [1].
Wybielanie zębów żywych, martwych oraz sposób klinicznego postępowania w przypadku konieczności poprawy estetyki zębów opornych na wybielanie zostały szczegółowo opisane we wcześniejszych publikacjach [2-5]. Rozjaśnianie zębów przebiega wedle dobrze poznanych mechanizmów i jest zabiegiem bezpiecznym zarówno dla zębów, jak i istniejących połączeń adhezyjnych [6-11]. Nowoczesna praktyka stomatologiczna powinna uwzględniać potrzebę pacjentów, jaką jest chęć posiadania jasnego, pogodnego uśmiechu, eksponującego piękne zęby.
Wybielanie zębów jest możliwe dzięki ogromnemu postępowi, jaki dokonał się na przełomie XX i XXI wieku. Koniec lat osiemdziesiątych to początek „ery” wybielania. Szczególne zasługi w tym zakresie mają: dr Eyneman i dr Aiwood [7, 12-14]. To oni stworzyli ideę domowego wybielania zębów metodą nakładkową. W wykonaną indywidualnie dla pacjenta nakładkę aplikowany był nadtlenek wodoru. Zalecane było noszenie tej nakładki przez kilka godzin w ciągu dnia lub przez całą noc. Kolejne dekady to lata badań firm specjalizujących się w tej tematyce, które ulepszały i modernizowały procedurę powadzonego wybielania i stężenie stosowanego wybielacza [15, 16].
Ciekawą alternatywą oferty kierowanej do naszych pacjentów może być ENA WHITE 2.0 system (Micerum). Jest to innowacyjny system wybielania zębów. Składa się ze specjalnej szczoteczki z dozownikiem zawierającym 6 ml żelu wybielającego (fot. 1-4). Wybielaczem jest żel wybielający: 6-proc. nadtlenek wodoru z aktywatorem XS151, którego działanie rozpoczyna się w trakcie szczotkowania zębów. Akcelerator XS151 skraca czas aplikacji, zwiększając absorpcję nadtlenku wodoru. Zaleca się stosowanie tego systemu przez jedną minutę 2 razy dziennie, zaraz po umyciu zębów. W trakcie wybielania zalecane jest stosowanie pasty do zębów Enamel Plus, która ma właściwości wybielające i znoszące nadwrażliwość.
Opis przypadku
Do gabinetu autora zgłosił się pacjent w celu wybielenia zębów (fot. 5). Wykonano rutynowe badania przedmiotowe i podmiotowe. Badanie kliniczne ujawniło obecność wypełnień kompozytowych w zębach bocznych bez cech nieszczelności oraz odbudowy brakujących zębów (mosty). Po omówieniu technik wybielania wykonano skaling i polishing (fot. 6). Po opisaniu techniki domowego wybielania systemem ENA White 2.0 zalecono kontrole, które przeprowadzano po 7, 14 i 20 dniach szczotkowania zębów (fot. 7-9). Uzyskany efekt usatysfakcjonował pacjenta. W trakcie stosowania preparatu wybielającego nie pojawiły się komplikacje, z wyjątkiem niewielkiej nadwrażliwości, która nie stanowiła problemu. Nadwrażliwość pojawiała się kilkanaście minut po zastosowaniu wybielacza i ustępowała samoistnie. W porównaniu z innymi metodami wybielania – metodą nakładkową czy wybielaniem medycznym przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym – miała ona zdecydowanie mniejsze nasilenie.
Podsumowanie
Systemem ENA White 2.0 (Micerum) jest ciekawą alternatywą dla przeprowadzenia procesu wybielania zębów żywych. Metoda ta jest dedykowana przede wszystkim pacjentom współpracującym i zdyscyplinowanym. W trakcie przeprowadzanych zabiegów obserwowano bardzo subtelne objawy nadwrażliwości, które w niewielkim stopniu utrzymywały się również po zabiegu.
Piśmiennictwo:
1. Wagner L., Małkiewicz K.: Wybielanie zębów żywych, Med Tour Press International, 2006.
2. Romaniuk-Demonchaux A.: Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów. Cz. I: Wybielanie zębów żywych w codziennej praktyce stomatologicznej. Metoda nakładkowa. „Stomatologia”, 2013, 2: 32-37.
3. Romaniuk-Demonchaux A.: Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów. Cz. II. Wybielanie zębów żywych w codziennej praktyce stomatologicznej. Wybielanie medyczne prowadzone w gabinecie stomatologicznym. „Stomatologia”, 2014, 1-2; 28-33.
4. Romaniuk-Demonchaux A.: Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów. Cz. III. Wybielanie zębów po leczeniu endodontycznym – wybielanie medyczne. „Stomatologia”, 2014, 3: 22-29.
5. Romaniuk-Demonchaux A.: Techniki nowoczesnej stomatologii umożliwiające poprawę kosmetyki, kształtu i ustawienia zębów. Przebarwienia zębów po leczeniu endodontycznym oporne na wybielanie. „Stomatologia”, 2014, 4: 30-35.
6. Żyśko-Christ D.: Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym z użyciem halogenowych lamp polimeryzacyjnych czy bez nich? „Magazyn Stomatologiczny” marzec 2008.
7. Haywood V.B.: History, safety and effectiveness of current bleaching techniques and applications of the nightguard vital bleaching techniques. „Quintessece Int.”, 1992, 23 (7): 44-88, 471-488.
8. Klukowska M., White D.J. ,Kozak K.M. et al.: Effect of bleach on microlekage of class V composite restorations. „IADR” 2006.
9. Wilson D., Xu C., Hong L., Wang Y.: Effect of clinical factors during tooth whitening on enamel. „IDAR” 2007.
10. Basting R.T. et al.: The effects of seven carbamide peroxide bleaching agents of enamel microhardness over time, „J Am Dent Assoc.” 2003 Oct; 134(10): 1335-42.
11. Al-Qunanian T.A.: The Effect of Whitening Agents on Caries Susceptibility of Human Enamel, „Oper Dent.” 2005 Mar-Apr; 30(2): 265-270.
12. Eyneman, Haywood (Infodent 4/2005).
13. Franchi I., Bartolini S., Consolo U.: Lo sbbiancamento dei denti vitali, „Teamwork Media” 2010.
14. Haywood V.B.: Bleaching of vital and non-vital teeth „Curr Opin Dent.” 1992, Mar; 2:142-9(3).
15. Leonard R.H. Jr, Garland G.E. et al.: Safety issues when using 16% carbamide peroxide whitening solution.
„J Esthet Restor Dent”, 2002, 14(6): 358.67.
16. Alma K., Al-Hrabi M., Al-Gunaim M.: The effect a 10% carbamide peroxide tooth whitening agent. „Compend Continua Educ Dent” 1988, 19(10): 968-72, 977-8.
Innovation in professional at-home teeth bleaching – ENA White 2.0 system – clinical proceeding presentation
Autor:
lek. stom. Adam Romaniuk-Demonchaux
Indywidualna Prywatna Praktyka Lekarska „Stomatologia Zdrowego Uśmiechu”, Rybnik
Słowa kluczowe:
wybielanie zębów, estetyka.
Key words:
teeth bleaching, esthetics.
Streszczenie:
Podstawową kwestią w uzyskaniu dobrych i przewidywalnych wyników leczenia jest ustalenie, czy obecny kolor zębów jest akceptowany przez pacjenta. Ten pozornie łatwy w ocenie parametr współdecyduje, a w wielu sytuacjach może być decydujący w ocenie ostatecznego wyniku leczenia.
Summary:
Establishing, whether the current colour of teeth is accepted by the patient, is the essential issue for achieving good and predictable results of a treatment. This parameter, seemingly simple for assessment, co-decides, and in many situations can be even crucial in the evaluation of the final result of the treatment.