Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak dbać o zdrowe zęby na co dzień?

Szczotkowanie zębów to podstawa codziennej pielęgnacji jamy ustnej. W myciu zębów ważna jest odpowiednia technika i precyzja szczotkowania, a także właściwy wybór szczoteczki i pasty do zębów.

 

 

 

 

Higiena jamy ustnej to ważna sprawa, o którą trzeba dbać na co dzień. Chodzi tu nie tylko o estetyczny wygląd, ale też przede wszystkim o zdrowie, gdyż problemy z zębami takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy parodontoza mogą mieć konsekwencje dla całego organizmu np. w postaci bólów głowy, pogorszenia mowy czy nawet problemów z układem pokarmowym. Podstawą, jeśli chodzi o dbanie o higienę jamy ustnej jest dokładne czyszczenie zębów. Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Należy jednak unikać mycia zębów zaraz po wypiciu np. napojów gazowanych, gdyż może to uszkodzić szkliwo. Jak myć zęby, aby zrobić to dokładnie i od czego zależy dobry wybór pasty i szczoteczki do zębów?

Jak prawidłowo myć zęby?

Aby zęby były zdrowe i pozbawione przebarwień, ważne będzie ich odpowiednie szczotkowanie. Na mycie zębów warto poświęcić trochę czasu, aby zrobić to dokładnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na mycie przerw między zębami, gdyż to właśnie tam namnaża się najwięcej bakterii. Nie należy przesadzać z ilością pasty, którą należy zawsze nakładać na zwilżoną szczoteczkę. Podczas mycia zębów najlepiej jest wykonywać okrężne ruchy, a korzystając ze szczoteczki elektrycznej wystarczy tylko delikatnie przesuwać jej główkę po powierzchni zębów pod kątem 45°. Nie powinno się wykonywać ruchu szorowania, tak jak przy użyciu zwykłej szczoteczki. Mycie warto zacząć od zewnętrznej strony, a następnie przejść do wewnątrz. Należy też delikatnie umyć dziąsła oraz język. Po umyciu zębów, jamę ustną trzeba dokładnie przepłukać wodą. Co jakiś czas warto też skorzystać z nici dentystycznej, która pomoże pozbyć się resztek jedzenia czy bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Po umyciu zęby można też dodatkowo przepłukać płynem do ust, który odświeży oddech i pomoże pozbyć się bakterii.

Szczoteczka i pasta do zębów. Jakie wybrać?

Oprócz odpowiedniej techniki mycia zębów ważny będzie też wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz pasty, która nie tylko dobrze wyczyści zęby, ale też ochroni przed próchnicą czy podrażnieniami dziąseł. Jeśli chodzi o szczoteczkę to dobrym wyborem będzie zwłaszcza szczoteczka elektryczna, która zagwarantuje szybsze, ale też bardziej dokładne mycie zębów. Dostępne są np. szczoteczki elektryczne soniczne, utradźwiękowe, a także np. jonowo-soniczne, które posiadają dodatkowe właściwości antybakteryjne. Jeśli jednak wolimy szczoteczkę manualną, to najlepsza będzie taka z miękkim włosiem. Warto pamiętać, że szczoteczkę do zębów powinno się wymieniać co najmniej raz na 3 miesiące. Pastę do zębów należy z kolei wybrać przede wszystkim pod kątem swoich potrzeb, w zależności od tego, czy chcemy np. wybielić zęby, pozbyć się kamienia lub próchnicy czy usunąć przebarwienia. Osoby z nadwrażliwością zębów powinny wybrać specjalnie dedykowaną do tego pastę, która pomoże złagodzić dolegliwości. Ważne jest również, aby pasta do zębów miała zasadowe pH, gdyż wpływa to korzystnie na kondycję szkliwa. Warto postawić na pasty o naturalnym składzie, a także co jakiś czas zmienić pastę na nową, aby zapewnić swoim zębom kompleksowe działanie różnych składników.

foto: adobestock

Materiał sponsorowany