Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak leczyć spuchnięte dziąsło? Skuteczne porady

Jeśli podczas mycia zębów pojawia się krew lub bolesność dziąseł, a kolor tkanek wokół zębów zmienia kolor z jasnoróżowego na ciemnoczerwony lub bordowy i puchnie, możemy spodziewać się problemów z przyzębiem. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu? Jak leczyć spuchnięte dziąsło? Zapraszamy do lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Najczęstsze objawy spuchniętego dziąsła

Krew na szczoteczce do zębów, w ślinie czy w wodzie, którą spłukujemy zęby po myciu, rozpulchnione lub wręcz bolesne i spuchnięte dziąsła, to znak, że z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn takiego stanu może być wiele, od błahych po bardzo poważne.

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. Odpowiednio dobrana twardość szczoteczki, technika mycia, dobrej jakości pasta do zębów i częste korzystanie z nitki dentystycznej pozwoli na zachowanie dobrego stanu zębów.

Krwawe ślady podczas szczotkowania zębów mogą być spowodowane zbyt silnym naciskiem szczoteczki na delikatną tkankę dziąseł. Należy wtedy zmienić technikę mycia zębów lub zmienić całą szczoteczkę. Opuchlizna dziąsła powodująca ból porównywalny z bolącym zębem, przeszkadza w gryzieniu i zmniejsza znacząco komfort życia. Jej powodem może być długo odkładający się kamień nazębny. Podczas zabiegu skalingu w gabinecie dentystycznym lekarz stomatolog szybko i bezboleśnie usunie przyczynę opuchlizny, czyli osad nazębny. Kamień nazębny powinien być usuwany przynajmniej dwa razy w roku, a osoby palące papierosy powinny częściej zgłaszać się na usuwanie kamienia nazębnego.

Naturalne przyczyny spuchniętego dziąsła

Spuchnięte dziąsło u małego dziecka może być normalnym i naturalnym etapem wyrzynania zębów i nie należy się niepokoić. Dziecko często jest wtedy drażliwe i poddenerwowane, gdyż wychodzące zęby przeszkadzają i bolą. W rzadkich przypadkach spuchnięte dziąsło u malucha może spowodować stan podgorączkowy. Zaleca się przykładanie zimnych okładów na spuchnięte dziąsła oraz stosowanie specjalnych gryzaków, które pomogą dziecku przejść trudny okres.

Rozpulchnione, wrażliwe dziąsła mogą przydarzyć się również nastolatkom wchodzącym w okres dojrzewania oraz kobietom w trakcie miesiączkowania. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi w organizmie.

Niektóre kobiety w późniejszych trymestrach ciąży mogą mieć również problem ze spuchniętymi dziąsłami, gdyż jest to spowodowane zwiększoną produkcją progesteronu.

Poważne następstwa spuchniętego dziąsła

Spuchnięte, drażliwe dziąsła to jednak przede wszystkim wskazanie do dokładniejszego przyjrzenia się naszym zębom i otaczającym je dziąsłom. Spuchnięte dziąsła bowiem mogą być pierwszym znakiem zbliżających się problemów.

Pierwszym etapem paradontozy są bolesne, spuchnięte dziąsła i odsłonięte szyjki. To poważna choroba, której absolutnie nie należy bagatelizować.

Innym przypadkiem, gdy potrzebna jest konsultacja stomatologiczna jest opuchlizna spowodowana zgorzelą lub zmiana zapalną miazgi zęba. Nie wolno lekceważyć tego stanu i jeśli po kilku dniach domowych płukanek na bazie szałwii czy rumianku opuchlizna nie zejdzie, należy udać się na wizytę dentystyczną.

Spuchnięte dziąsło może być wynikiem ingerencji chirurgicznej, gdy mieliśmy usuwany ząb lub leczenie kanałowe. W tym drugim przypadku również zalecamy czujność, gdyż zdarza się, że lekarzowi nie uda się usunąć całej chorej tkanki z korzeni zęba i stan zapalny może się powtórzyć powodując konieczność kolejnej wizyty u lekarza-stomatologa.

Kolejnym przykładem przyczyn spuchniętego zęba jest wyrzynanie się ósemki. W tym przypadku również nie obejdzie się bez konsultacji ze stomatologiem.

Jak leczyć spuchnięte dziąsło?

Po pierwsze prawidłowa higiena zębów podczas mycia. Właściwy kąt nachylenia szczoteczki oraz jej twardość pomoże w pokonaniu opuchlizny.

Po drugie: właściwa pasta do zębów polecana przez stomatologa

Po trzecie: płukanki ziołowe na bazie szałwii, goździków lub rumianku albo przygotowane w aptece, na zlecenie dentysty

Po czwarte: jeśli stan zapalny nie ustępuje po kilku dniach stosowania domowych preparatów, należy bezwzględnie udać się na konsultację do specjalisty