Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jakie znaczenie ma witamina C dla zdrowej skóry i zębów?

Jakie znaczenie dla zębów ma niedobór i nadmiar witaminy C w diecie?

Zdrowe zęby są naszą wizytówką, a na ich stan wpływ ma nie tylko to, jak o nie dbamy, ale również fakt, czy stosujemy odpowiednią, zbilansowaną dietę zawierającą odpowiednią ilość substancji odżywczych takich jak minerały, antyoksydanty czy witaminy. Szczególnie ważna dla zdrowych zębów jest witamina C. Należy przy tym pamiętać, że należy dostarczać ją do organizmu w odpowiedniej ilości. Witamina C przeciwdziała stano zapalnym przyzębia, bierze udział w tworzeniu, ale i regeneracji tkanki łącznej. Ponadto wpływa na mineralizację kości. Warto wiedzieć, że kolagen odpowiada nie tylko za jędrność skóry, ale i prawidłową gęstość dziąseł, zębiny, kości czy włókien ozębiny, a witamina C bierze udział w jego syntezie. Ważne jest także to, że działa przeciwbakteryjnie. Zatem może przeciwdziałać próchnicy w połączeniu z prawidłową higieną jamy ustnej. Ze spożywaniem produktów bogatych w kwas askorbinowy nie należy jednak przesadzać. Nadmiar witaminy C w diecie prowadzi do erozji wewnętrznej i zewnętrznej. Dochodzi do refluksu i wymiotów, a także niszczenia szkliwa.

Czy preparaty z witaminą C pomagają w walce z objawami starzenia i niedoskonałościami skóry?

Bez wątpienia witamina C ma kluczowe znaczenie dla zdrowej skóry. Bezpośrednio wpływa na produkcję kolagenu, a dodatkowo zwalcza wolne rodniki, zatem chroni przed stresem oksydacyjnym. Nic więc dziwnego, że stosowana jest w kosmetologii jako dodatek do kremów, a także serum. Warto wiedzieć, że serum z witaminą C świetnie sprawdza się w przypadku osób ze skórą dojrzałą i naczynkową. Może redukować widoczne naczynka, przebarwienia skórne, szczególnie zaczerwienienia. Jeśli chodzi o objawy starzenia i niedoskonałości skóry, a także plamy posłoneczne skuteczny może być też retinol. Serum z retinolem jest bardziej polecane dla osób, które mają skórę problematyczną ze skłonnością do trądziku. Może bowiem niwelować zmiany trądzikowe. Takiego działania nie ma serum z witaminą C. Jednak ponieważ wiele osób zmaga się z różnymi problemami, to jeśli występują niedoskonałości i jednocześnie skóra naczynkowa, to krem z witaminą C może być uzupełnieniem dla kuracji retinolem. W tym przypadku nie można stosować serum, bo ten kosmetyk używa się tylko na noc. Nie można stosować zarówno serum z witaminą C, jak i z retinolem, bo mają inny odczyn pH i mogą wzajemnie neutralizować swoje działanie. Krem z witaminą C przy kuracji z retinolem stosuje się na dzień, zatem tutaj nie ma mowy o tym, że składniki ze sobą kolidują. Ponadto trzeba też wiedzieć, że kwas askorbinowy czy inna forma witaminy C stosowana jest w tym przypadku w znacznie mniejszym stężeniu niż w serum. Warto podkreślić, że zarówno serum z retinolem, jak i witaminą C radzi sobie z niwelowaniem widocznym zmarszczek. Stąd decyzja o wyborze produktu powinna być podyktowana rodzajem cery.

Dla zdrowia zębów, ale i skóry ważne jest także prawidłowe nawodnienie. Picie wody zapobiega przesuszeniu, a tym samym skłonności do powstawania przebarwień, a jeśli chodzi o zęby to dostarcza niezbędnych minerałów i pomaga wypłukiwać resztki pożywienia.

Materiał sponsorowany