Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Katowice odwiedził dentobus. Dentyści z Czech przebadali ponad 100 niepełnosprawnych  

Ponad100 niepełnosprawnychskorzystało w niedzielę z bezpłatnych konsultacji dentystycznych, które odbyły się podczas XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Dzięki mobilnemu centrum diagnostycznemustomatologów z czeskiej Ostrawy, osoby z niepełnosprawnością w bezstresowych warunkach mogły poddać się przeglądowi zdrowia jamy ustnej.

 

Czesi badali na Śląsku próchnicę

Do Katowic przyjechał wczoraj „bezstresowy” dentobus dla osób niepełnosprawnych. Wyjątkowy pojazd, po raz pierwszy zagościł w mieście. W niedzielę zaparkował na trenie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Dentobus wyposażony w specjalistyczną aparaturę diagnostyczną towarzyszył uczestnikom tegorocznym Igrzysk.

 

Przez 8 godzin osoby niepełnosprawne oraz sportowcy biorący udział w wydarzeniu mogły zasięgnąć rady ekspertów. Chętnych nie brakowało. W sumie przebadanych zostało ponad 100 osób o różnym stopniu niepełnosprawności. W trakcie badań, uwiększościz nich dentyści wykryli zaawansowaną próchnicę wymagającą dalszego leczenia.

 

Za diagnostykę odpowiedzialni byli stomatolodzy oraz higienistki, którzy na co dzień dbają o kondycję zębów osób niepełnosprawnym w poradni w czeskiej Ostrawie. To właśnie tam, skierowano pacjentów, którzy potrzebują dalszego leczenia.

 

Warto zaznaczyć, że zagraniczne leczenie, na które trafią niepełnosprawni jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).  Leczenie odbywa się w ramach dyrektywy transgranicznej w klinice w Ostrawie, która od kilkunastu miesięcy opiekuje sięwyłącznie osobami niepełnosprawnymi z Polski.

 

8 godzin badań

W ciągu 8 godzin przebadaliśmy zarówno sportowców, którzy zostali do nas odesłani na badania przez organizatorów Igrzysk, jak również osoby, które specjalnie w tym celu przyjechały do Katowic. Zainteresowanie badaniami pokazuje, jak bardzo potrzebna jest dziś akcja profilaktyczna, która nie tylko edukuje niepełnosprawnych i wykonuje przeglądy, ale także pokazuje możliwość leczenia, nie koniecznie w Polsce – mówi lek. stom. Piotr Borowski, koordynator projektu „Kierunek: Uśmiech”, w ramach którego odbyła się akcja.

 

W czasie sportowych Igrzysk chętnym wykonano badania przesiewowe pomagające w wykryciu m.in. wczesnych objawów próchnicy. Niepełnosprawni mogli również poddać się diagnostyce z użyciem kamery z wiązką lasera. To innowacyjne urządzenie po raz pierwszyzostało użytew diagnostyce próchnicy u osób niepełnosprawnych.

 

– Dzięki wiązce lasera naprowadzonej na ząb mogliśmy z łatwością ocenić jego stan, bez konieczności robienia zdjęcia RTG, a tym samym narażania pacjentów np. na stres związany z diagnostyką. Obraz, który wyświetlał się na monitorze, przedstawiał wnętrze konkretnego zęba. Pozwalał nam ocenić, w jakim stopniu zaawansowania jest próchnica i jakie leczenie jest niezbędne – mówi dr Borowski.

 

Diagnoza: problem jest i to duży

Jak podkreślają pomysłodawcy takie akcje są potrzebne. Powód? Obecnie dostęp do leczenia i profilaktyka wśród osób niepełnosprawnych jest niewielka. – Niepełnosprawni wciąż mają problem z dostępem do leczenia w Polsce, zwłaszcza w narkozie. Nie istnieje żaden systematyczny program profilaktyczny, ani przesiewowy, który „łapałby” próchnicę w jej wczesnym stadium. W efekcie kondycja uzębienia, zwłaszcza osób ze znaczną niepełnosprawnością jest bardzo zła. Nasza akcja nie zmieni tego stanu, pokazuje jednak niepełnosprawnym, że mają alternatywę – dodaje stomatolog.

 

 

Źródło:

Biuro Prasowe kliniki DENTATOR