Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kiedy medyczna marihuana może pomóc? Sprawdź, kiedy się ją stosuje

Wraz z legalizacją medycznej marihuany w Polsce pojawiły się nowe możliwości terapeutyczne dla osób borykających się z różnorodnymi dolegliwościami. Od uśmierzania bólu po łagodzenie objawów niektórych chorób – sprawdź, kiedy konopie lecznicze mogą być pomocne i przy jakich schorzenia się je stosuje.

Marihuana medyczna a zwykła – różnice

Niektórzy myślą, że marihuana rekreacyjna i medyczna to to samo, jednak nie jest to prawdą. Różnice między nimi obejmują działanie, zawartość kannabinoidów, legalność oraz sposób uprawy. 

Marihuana zwykła jest najczęściej hodowana w wielu miejscach, przez co może być narażona na zanieczyszczenia pochodzące z metali ciężkich, pestycydów lub innych substancji toksycznych. Jej spożycie prowadzi do uczuwania nadmiernej euforii, zmian w percepcji, a nawet w zachowaniu. Marihuana jest nielegalna w Polsce i szkodliwa dla organizmu. 

Wyjątek stanowi marihuana medyczna, której wytwarzanie podlega ścisłej kontroli. Monitoruje się stopień zanieczyszczenia gleby pestycydami i metalami ciężkimi. Dodatkowo wyciągi z konopi są standaryzowane pod kątem zawartości THC i CBD – każda próbka suszu ma identyczną, precyzyjnie określoną procentową zawartość obu tych związków.

Kiedy się stosuje medyczną marihuanę?

Decyzję o rozpoczęciu terapii medyczną marihuaną podejmuje lekarz, który przepisuje receptę na ten lek. Należy jednak pamiętać, że medyczna marihuana nie jest w stanie zwalczyć choroby, tylko wspomaga leczenie farmakologiczne lub uśmierza ból i łagodzi dolegliwości, gdy inne metody zawodzą. 

Stosowanie medycznej marihuany jest zalecane tylko wtedy, gdy farmakologiczne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przed rozpoczęciem terapii konopnej dokładnie analizuje się dostępne możliwości, a następnie indywidualnie dobiera się dawkę. Z reguły zaczyna się od minimalnych dawek. 

Marihuana medyczna jest więc uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Kwalifikację do stosowania marihuany leczniczej prowadzą specjaliści posiadający doświadczenie w tym zakresie, którzy mają uprawnienia do wystawienia recepty na medyczną marihuanę, np. lekarze z Centrum Marihuany

Na co pomaga medyczna marihuana?

Medyczna marihuana wspomaga leczenie różnych schorzeń. Jej główne właściwości to:

  • zwalczanie nudności oraz wymiotów,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • ochrona i regeneracja układu nerwowego,
  • zdolność do pozbywania się wolnych rodników,
  • poprawa apetytu,
  • niwelowanie stanów lękowych.

Przede wszystkim jednak lek jest ceniony za łagodzenie bólu o wysokim natężeniu. Często jest stosowany u chorych cierpiących na bóle nowotworowe i neuropatyczne. Co więcej, medyczna marihuana może łagodzić skutki uboczne chemioterapii oraz poprawiać skuteczność leczenia chorób psychiatrycznych.

Silne właściwości przeciwzapalne marihuany medycznej znajdują zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty czy łuszczyca.

Medyczna marihuana może być przepisywana również na sen. Zaobserwowano, że konopie lecznicze poprawiają jakość snu i wydłużają jego czas, zmniejszając poziom stresu i łagodząc zaburzenia lękowe.

Materiał sponsorowany