Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kiedy pójść z dzieckiem do dentysty?

Nad tytułowym pytaniem głowi się nie jeden rodzic. Bardzo często, mając złe doświadczenia ze swojego dzieciństwa, rodzice odwlekają moment pierwszej wizyty u stomatologa do chwili, gdy na zębach pojawi się niepokojąca plamka lub dziecko zacznie boleć ząb. Takie podejście nie wróży niczego dobrego w kontaktach dziecka ze stomatologiem w życiu dorosłym. Jak zadbać o zęby i nastawienie dziecka do dentysty? Kiedy należy odbyć tę pierwszą, najważniejszą w życiu wizytę w gabinecie stomatologicznym? Zapraszamy do lektury:

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem

Przygotuj najpierw siebie, dzieci wyczuwają idealnie uczucia swoich rodziców. Lęk przed zastrzykiem, wizytą u lekarza, obawa przed szczepieniami, bardzo często na początku tkwi w nas, a nie dzieciach. Jeżeli ty jesteś poddenerwowany, uczucie to wyczuwa i zaczyna odczuwać również maluch. Zanim więc zdecydujesz się na wizytę u dentysty z dzieckiem, najpierw popracuj nad swoimi emocjami. Inaczej złe doświadczenia z twojego dzieciństwa będą udziałem również twojego dziecka. O pozytywne nastawienie, spokój, uśmiech, pewność siebie, warto zadbać jeszcze zanim przekroczycie próg gabinetu. Spokojne opowiedzenie nawet starszemu niemowlakowi – pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne po pojawieniu się pierwszego ząbka – dokąd się wybieracie i łagodne podejście do dziecka i sytuacji w trakcie wizyty, zostawi dobre pierwsze wrażenie. Ty przełamiesz swoje lęki, a maleństwo dozna nowego spokojnego doświadczenia. Wraz z rozwojem dziecka każda kolejna wizyta będzie lepiej pamiętana przez malucha, a przede wszystkim będą to wspomnienia pozytywne.

Po co iść z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy tak wcześnie?

Pojawienie się pierwszego zęba wyznacza nowy etap w rozwoju dziecka. Pierwsze spotkanie ze stomatologiem pozwoli ci dowiedzieć się jak dbać o wyrzynające się zęby, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne i jak dbać o prawidłowy zgryz malucha. Jeżeli masz wątpliwości, pytania, twoje dziecko ssie palec lub używa na co dzień smoczków, to dobry moment żeby skonsultować to ze specjalistą. Warto również porozmawiać z lekarzem o diecie dziecka, dobrych nawykach żywieniowych i jak łagodnie przyzwyczaić dziecko do prawidłowe higieny jamy ustnej.

Zajrzenie do buzi malucha pozwoli stomatologowi ocenić prawidłowość pojawiania się zębów, rozwój zgryzu, wykluczyć próchnicę – nawet dopiero pojawiające się pierwsze zęby mogą mieć zmiany próchniczne, jest to tzw. próchnica butelkowa. Ta pierwsza wizyta u dentysty ma zwykle charakter profilaktyczny i samo badanie dziecka zajmuje zaledwie chwilę. Regularne wizyty co 3-6 miesięcy zbudują zdrowy nawyk dbania o zęby, staną się dla dziecka czymś oczywistym, a przede wszystkim mogą zapobiec mniej przyjemnym i stresującym zabiegom, jakim jest leczenie lub wyrywanie chorych zębów.

Dentysta dziecięcy – czy to dobry pomysł?

Nawet jeśli mamy zaufanego, sprawdzonego stomatologa warto rozważyć rozpoczęcie wizyt u dentysty w gabinecie dla dzieci. To, że mamy dobry kontakt z naszym lekarzem wcale nie oznacza, że ten ma dobry kontakt z dziećmi. Pierwsze spotkanie z nieznanym dorosłym w lekarskim kitlu powinno odbyć się w jak najlepszej atmosferze. Duży wpływ na odbiór wizyty przez dziecko ma także otoczenie. Gabinety dentystów dziecięcych są przystosowane do tego, by dzieci czuły się w nich dobrze i bezpiecznie. Kolorystyka ścian, zabawki, gry, oswoją dziecko z nowym miejscem, które będzie odtąd kojarzone pozytywnie i przyjaźnie.

Wybór gabinetu dla dzieci to spotkanie ze stomatologiem, który potrafi nawiązać dobry kontakt z dziećmi, zna ich obawy i potrzeby. Jest przygotowany na różne reakcje dzieci i potrafi z uśmiechem rozładować stres zarówno rodzica i dziecka. Dobra relacja pomiędzy lekarzem i nawet tak małym pacjentem, jest podstawą dobrej współpracy przez lata. A wskazówki i tłumaczenia powiedziane przez lubianą „ciocię” lub „wujka” dentystę znacznie lepiej przyjmowane są przez dzieci niż wielokrotnie powtarzane prośby i „nauki” rodziców.

Dziecięce obawy i lęki przed pierwszą wizytą u dentysty

Pozytywne doświadczenia z wizyty dziecka u stomatologa na nic się zdadzą jeśli nie będą utrwalane przez rodziców w domu. Pamiętaj, nigdy nie strasz malucha dentystą, ani nie roztaczaj katastroficznych wizji związanych z bólem zębów. Nieopatrznie powiedziane zdanie w stylu: „Powiem pani dentystce, że nie myjesz zębów. Zobaczysz jak to boli, gdy będzie ci borować ząb.” mogą w ciągu jednej chwili zniweczyć wszystkie dotychczasowe starania, by dziecko z uśmiechem siadało na fotelu stomatologicznym.