Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Kolejna edycja projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” już za nami

królikDzieciństwo bez próchnicy to hasło projektu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wspólnie z ośmioma uczelniami medycznymi w Polsce, w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, którego celem jest edukacja dzieci w wieku od 0 do 5 lat, ich rodziców, nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy pediatrów po to, aby zatrzymać postępującą epidemię próchnicy. 

Prawie 1 600 przedszkoli z terenu całego kraju wzięło do tej pory udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”, 87 tys. przedszkolaków w ramach edukacji uczącej podstaw higieny jamy ustnej, uczestniczyło w zajęciach z edukatorami, którzy demonstrowali w jaki sposób prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Lekcje odbywały się z udziałem nauczycieli przedszkolnych. Działaniami edukacyjnymi objęci zostali również rodzice dzieci biorących udział w projekcie.

Dzieci dowiedziały się jak na co dzień, łącząc edukację z zabawą, dbać o higienę jamy ustnej, a w działaniach tych wpierał je Królik Pampiś – maskotka projektu, która w odpowiednio metodycznie dopracowanym filmie edukacyjnym opowiada, jak pielęgnować zęby samodzielnie i z pomocą rodziców lub specjalistów. Poza materiałami edukacyjnymi w postaci drukowanej, każde z dzieci objętych wsparciem w projekcie otrzymało zestaw do higieny jamy ustnej.

Bezpośrednimi i pośrednimi działaniami edukacyjnymi objętych zostało także ponad 5 800 nauczycieli przedszkolnych, dla których opracowane scenariusze zajęć z dziećmi, a także karty pracy, stworzyły zestaw narzędzi do praktycznej pracy z podopiecznymi, zgodnie z celami wyznaczonymi przez profilaktykę chorób zębów i dziąseł u dzieci. Każdy z przeszkolonych w całej Polsce nauczycieli, otrzymał komplet materiałów do samodzielnej pracy z dziećmi, a każda z 1 572 placówek przedszkolnych także dodatkowo plakat promocyjno-edukacyjny, pt. „Dzieciństwo bez próchnicy. Wspólnie zapobiegamy chorobie próchnicowej zębów”.

W Poznaniu zrealizowany został cykl badań klinicznych dla dzieci w wieku 5 lat. Ponad 200 przedszkolaków przeszło badania stanu jamy ustnej. Na wiosnę 2016 r. kolejna tura badań, a zebrane wyniki zaprezentowane zostaną w raporcie już w II KW 2016 r.

Edukacja najmłodszej grupy docelowej – dzieci w wieku od 0 do 2 lat prowadzona jest przez pielęgniarki i położne. Przygotowana specjalnie dla rodziców ulotka informacyjna zawiera między innymi materiał: jak dbać o zęby dzieci, kiedy zgłosić się z dzieckiem do stomatologa, jakich błędów żywieniowych unikać, jak ograniczyć infekowanie bakteriami próchnicotwórczymi.

Materiały edukacyjne rozpowszechniane są także przez lekarzy pediatrów podczas wizyt kontrolnych najmłodszych pacjentów.

Patronat Honorowy nad Projektem „Dzieciństwo bez próchnicy” objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Pierre Fauchard Academy.

Kolejny nabór do projektu rusza już od 1 sierpnia 2015 r. Aby zapisać się do projektu, przedszkole powinno wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej projektu www.zebymalegodziecka.pl, gdzie opisano również szczegółowo cały proces rekrutacyjny. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kontakt:

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Centrum Biologii Medycznej

Biuro Projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”

tel.61 854 74 58, email: biuroprojektusppw@ump.edu.pl