Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Korona zęba – jak odzyskać utracony ząb?

Straciłeś ząb? Został usunięty lub zdarzył się wypadek? Nic straconego. Nowoczesna protetyka ma rozwiązanie dla Ciebie – korony dentystyczne.  Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Co to jest korona zęba?

Korona zęba to metoda protetyczna polegająca na uzupełnieniu wcześniej utraconego zęba sztucznym, stałym wypełnieniem. Korony protetyczne zakłada się w celu wypełnieniu luki po pojedynczym zębie lub partii zębów. Ponadto koron używa się do poprawy wyglądu własnych zębów zniekształconych, złamanych lub nieestetycznych. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów koron w zależności od funkcji jaką mają spełniać i ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji.

Koronę zęba zakłada się na własnym, zdrowym i oszlifowanym zębie lub na implancie.

Kiedy stosuje się koronę protetyczną?

Korony protetyczne stosuje się głównie u osób, u których trzeba odtworzyć naturalny ząb osłabiony zbyt częstym działaniem stomatologicznym, po leczeniu kanałowym, po utracie zęba w wypadkach losowych i uszkodzeniach mechanicznych, w celu poprawy wizerunku lub gdy własne zęby są nieestetyczne lub zniekształcone, jako podporę mostu protetycznego albo jako dalszą część w procedurze implantacyjnej.

Czemu tak ważne jest wstawianie sztucznych zębów?

Pełne i piękne uzębienie to nie tylko kwestia estetyki, choć i ona jest ważna. Przede wszystkim pełny komplet zębów jest nam potrzebny do prawidłowego rozdrabniania spożywanego pokarmu, a to pozwoli uniknąć kłopotów z układem pokarmowym. Brak któregokolwiek z zębów powoduje osłabienie zębów sąsiadujących, ich rozchwianie, szybsze ścieranie i z czasem narażenie na odkrywanie szyjek, próchnicę oraz wypadanie. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie protetyka, by ochronić pozostałe zęby przed uszkodzeniem.

Rodzaje koron

Korony zębów można stosować na pokrycie części własnego zęba, mogą być stosowane jako osłona dla naturalnego zęba lub zastępować go całkowicie.

Korony protetyczne dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na jednolite i złożone. Korony złożone składają się z połączenia metalowego korpusu pokrytego podobnym do naturalnych zębów tworzywem. Metalowa podstawa pokrywana jest licówką z akrylu, porcelany lub innego kompozytu. Korony jednolite są wykonane z jednego materiału.

Korony metalowe, niegdyś popularne, dziś są już rzadziej spotykane, gdyż cechują się niskim poziomem estetycznym, a metaliczny kolor wypełnienia nie sprzyja zakładaniu ich w eksponowane miejsca w jamie ustnej. Do ich niewątpliwych zalet należy jednak niewielki koszt. Obecnie używa się ich jeszcze jako wypełnienie dalej położonych zębów bocznych u dorosłych i jako uzupełnienie zepsutych próchnicą tylnych zębów mlecznych u dzieci.

Korony akrylowe oraz połączenia akrylu i podbudowy metalowej na dłuższą metę nie spełniają swojego zadania z powodu zbyt niskiej odporności na ścieranie, więc głównie są wykorzystywane jako rozwiązanie tymczasowe.

Często używanym rodzajem protetycznych koron złożonych są rozwiązania na bazie metalowej licowanej warstwą porcelanową. Jednakże osoby z uczuleniami na metal (chrom, nikiel) muszą zrezygnować z takiego rozwiązania i zdecydować się na podbudowę wykonaną z metali szlachetnych. Nie powodują one uczuleń, mają wyższy współczynnik biozgodności, lecz z uwagi na wykorzystanie szlachetnych kruszców, również wyższą cenę.

Jedną z częściej wykonywanych koron protetycznych jest rozwiązanie łączące podbudowę wykonaną z cyrkonu z licówką porcelanową. Tlenek cyrkonu jest biokompatybilny i wyglądem przypomina naturalne zęby. Jest również trwały i odporny na ścieranie. Świetnie spełnia swe zadania w niesprzyjających warunkach panujących w środowisku jamy ustnej. Jedynym minusem, który może dyskwalifikować cyrkon jako rozwiązanie protetyczne, jest jego grubość. Potrzeba bowiem kilku warstw z tlenku cyrkonu, by spełniał wymogi twardości podobnej do naszych zębów. W miejscach jamy ustnej, gdzie potrzebne jest subtelniejsze wypełnienie, cyrkon się nie sprawdzi.

Jedną z najlepiej wyglądających koron protetycznych jest korona pełnoceramiczna. Spełnia wszelkie warunki biozgodności, ma podobną strukturę do naturalnego szkliwa, nie szarzeje jak wypełnienia wykorzystujące metal jako bazę oraz jest najbardziej estetyczna. Pacjenci decydujący się na korony pełnoceramiczne muszą jednak pamiętać, że materiał ten jest podatny na pęknięcia i uszkodzenia.

Ile kosztują korony protetyczne?

Cena koron zależy od wielu czynników. Na koszt ma wpływ cena wynajmu lokalu, gdzie mieści się gabinet stomatologiczny, wyposażenie w sprzęt, cena materiałów wykorzystywanych przy procedurze uzupełniania zębów, renoma specjalisty wykonującego zabieg, pensje techników oraz tworzywo, z którego będzie wykonana korona.

Ceny koron w głównych miastach polskich wahają się w zależności od materiału i przyjętego rozwiązania od 600 do 1100 zł, korony będące uzupełnieniem implantów to średni koszt od 1700 do 2000 zł.