Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Krwawiące dziąsła – przyczyny i sposoby leczenia

Jeśli zauważysz krew w wodzie podczas szczotkowania zębów lub gdy ślina nabiera różowego odcienia, to może być znak, że twoje dziąsła krwawią. Jakie mogą być przyczyny krwawiących dziąseł? Jakie choroby mogą łączyć się z krwawiącymi dziąsłami? Zapraszamy do lektury artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Krwawiące dziąsła – niewłaściwa higiena jamy ustnej

Krwawiące dziąsła mogą być skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zbyt mocne szczotkowanie zębów lub wprost przeciwnie, za rzadkie ich czyszczenie może źle wpływać na kondycję dziąseł. Gdy zaniedbujemy higienę jamy ustnej i nie usuwamy regularnie resztek pokarmu i pozostałości po napojach czy papierosach, to na powierzchni zębów i przyzębiu osadza się nalot, który z czasem twardnieje i staje się siedliskiem bakterii prowadząc do próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i paradontozy.

Jedynym sposobem na zapobiegnięcie osadzania się kamienia jest staranne i regularne czyszczenie zębów, nitkowanie i usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym przynajmniej dwa razy w roku.

Paradontoza – częsta przyczyna krwawiących dziąseł

Długotrwałą chorobą dziąseł i przyzębia jest paradontoza. Paradontoza to przewlekły stan zapalny tkanek okołozębowych mający swe początki w niewłaściwej higienie jamy ustnej. Resztki jedzenia pozostałe po posiłkach osadzają się na powierzchni zębów i w szczelinach między zębami, nawarstwiają się, tworząc kamień nazębny, w którym gnieżdżą się skupiska bakterii. Pod wpływem aktywności bakterii zaczynają tworzyć się bolesne i krwawiące stany zapalne, bakterie docierają do granicy z dziąsłami i powoli degenerują tkankę przyzębia odsłaniając szyjki zębów. Działalność bakterii dociera do korzeni, zaburza strukturę kostną i w konsekwencji może doprowadzić do chwiania i wypadania zębów z zębodołów.

Proces postępu choroby jest długi i trudno samemu ocenić jego stan. Jest jednak kilka typowych objawów, które powinny zaalarmować nas i skłonić do wizyty u stomatologa:

  • Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów
  • Opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł
  • Tkliwość dziąseł i bolesność podczas jedzenia i dotykania
  • Niewłaściwy zapach z ust
  • Nietypowy, ropny smak w ustach
  • Odkrywanie szyjek zębów
  • Ruszanie się zębów

Paradontoza może się niestety pojawić również u osób, które bardzo dobrze dbają o higienę jamy ustnej. Ponad jedna trzecia osób jest narażona na rozwój paradontozy z powodów genetycznych. Posiadacze większej ilości białka odpowiadającego za pojawianie się stanów zapalnych (interleukiny-1) mogą mieć problemy z dziąsłami.

Niedokrwistość – sprawdź czy krwawiące dziąsła nie wskazują na anemię

Krwawiące dziąsła mogą również wskazywać na zaburzenia w produkcji krwinek czerwonych. Przyczyną może być za mała podaż żelaza w diecie, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe.

Ciąża a krwawienie dziąseł

Kobiety w zaawansowanej ciąży również skarżą się na krwawiące dziąsła. Ma to ścisły związek z burzą hormonalną w organizmie kobiety w ciąży. Osłabione lub rozszerzone naczynia krwionośne mogą skutkować krwawieniem i opuchnięciem dziąseł.

Cukrzyca a krwawienie z dziąsła

Osoby zmagające się z cukrzycą często również muszą walczyć z infekcjami jamy ustnej. Drożdżaki, pleśniawki, przyzębne stany ropne mogą powodować krwawienie z dziąseł i są trudne do wyleczenia oraz oporne na kuracje w przypadku diabetyków.

Czy niedobory witamin mogą mieć wpływ na krwawienie dziąsła?

Tak, brak odpowiedniego poziomu witaminy K i witaminy C w organizmie może spowodować problemy z dziąsłami. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa może pomóc opanować krwawienie z dziąseł. Brak witaminy K może wynikać z konsekwencji po stosowaniu antybiotyków. Warto zapytać farmaceutę lub lekarza domowego o możliwe przeciwdziałanie niedoborowi witaminy K w organizmie.

Choroby wątroby przyczyną problemów z dziąsłami

Ciężkie upośledzenie wątroby wywołane marskością może również manifestować się poprzez krwawienie z dziąseł. W tym przypadku niezbędne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań lekarskich.

Skutki uboczne stosowania leków – przyczyną problemów z dziąsłami

Zanim jednak zaczniemy podejrzewać u siebie poważne choroby czy groźne stany zapalne, warto zastanowić się, czy lekarstwa, które równolegle stosujemy na inne przypadłości, nie mają w swym działaniu ubocznym np. zaburzeń bony śluzowej. Leki przeciw padaczce, antydepresanty, hormonalne środki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i wiele innych preparatów medycznych wykazuje działanie na obniżenie wilgotności śluzówki, a to może być przyczyną kłopotów z krwawiącymi dziąsłami. Sugerujemy przeczytanie ulotek informacyjnych dołączonych do leków, a w razie przedłużających się problemów z dziąsłami, można poprosić lekarza prowadzącego o zmianę leku na inny.