Dodano: 11.10.2018, Kategorie: Stomatologia news
Kwas hialuronowy –odkrycie medycyny, nie tylko estetycznej. Poznaj jego różne właściwości
Kwas hialuronowy to naturalna substancja występująca w organizmie człowieka i od wielu lat jest przedmiotem zainteresowania naukowców znajdujących dla niego różnorodne zastosowania. Początkowo wykorzystywany był w medycynie, by szturmem zawładnąć kosmetologią i medycyną estetyczną. Choć wszyscy wiemy, że doskonale sprawdza się w kosmetykach anti-aging, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z naprawdę szerokich możliwości zastosowania go. A warto odkryć tę naturalną substancję także na inne dolegliwości, np. ząbkowanie.
W walce o młody wygląd
Kwas hialuronowy jest prawdziwym mistrzem wiązania cząsteczek wody – tylko jeden jego gram potrafi związać aż sześć litrów wody. Dlatego odpowiada za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry, dzięki czemu jest ona odżywiona, miękka i promienna. W młodych organizmach jest go dostatecznie dużo, ale niestety ubywa go wraz z wiekiem. Możemy jednak z powodzeniem uzupełnić ten cenny składnik, korzystając z różnych preparatów. Dostępne są zarówno drogeryjne i apteczne kremy nawilżające z kwasem hialuronowym do stosowania w domu, jak i liczne zabiegi w ofercie salonów piękności. Zaletą tych wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej jest to, że zabiegi odmładzające na bazie preparatów zawierających kwas hialuronowy pozwalają na wprowadzenie kwasu w głębsze warstwy skóry, a ich efekty są widoczne do 12 miesięcy po wykonaniu. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także do powiększania i modelowania ust czy korekty nosa.
Dla suchych oczu
Właściwości nawilżające kwasu hialuronowego sprawdzają się jednak nie tylko w gabinetach kosmetycznych. Można znaleźć go też w składzie wielu płynów do soczewek kontaktowych czy kropli do oczu. Kwas jest bowiem również naturalnym składnikiem filmu łzowego. Dzięki temu doskonale nawilża oczy, przywracając ukojenie osobom pracującym długo przy komputerze, prowadzącym samochód czy przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pomaga też w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka.
Łagodzenie różnych stanów zapalnych
Oprócz nawilżania, dodatkową zaletą kwasu hialuronowego jest to, że doskonale radzi sobie z łagodzeniem stanów zapalnych i przyspiesza proces gojenia ran. Preparaty zawierające kwas hialuronowy tworzą swoisty opatrunek na skórze i znajdują zastosowanie w bardzo różnych, wydawać by się mogło nietypowych preparatach, takich jak żel łagodzący dyskomfort podczas ząbkowania u niemowląt (np. Gengigel Ząbkowanie) czy różnego rodzaju żele ginekologiczne. Kwas hialuronowy jest też wykorzystywany do leczenia i niwelowania blizn pourazowych.
Na stawy
Kwas hialuronowy znajdziemy również… w stawach. Jest jednym z głównych składników tzw. mazi stawowej, dzięki której mogą one pracować bez zarzutu. Dlatego zawarty jest w preparatach leczących choroby zwyrodnieniowe stawów. W ostatnich latach popularny stał się np. zabieg wiskosuplementacji, który polega na dodatkowym uzupełnieniu płynu stawowego o związki kwasu hialuronowego, wykonywany w postaci zastrzyku. Miejscowe zastrzyki przynoszą ulgę w bólu i przywracają stawom sprawność. W przypadku problemów ze stawami pomocne są także odpowiednie doustne suplementy diety zawierające nic innego jak właśnie kwas hialuronowy.
***
Źródło PHARMAPOINT SA
Gengigel® Ząbkowanie – żel przeznaczony do stosowania w jamie ustnej,łagodzący ból i zmniejszający stan zapalny dziąseł związany z ząbkowaniem u niemowląt i małych dzieci.Składa się z opatentowanej mukoadhezyjnej matrycy polimerowej, która na długo przylega do dziąseł, tworząc niewidoczną, elastyczną i trwałą powłokę, pełniącą również funkcję ochronną. Pozwala na ograniczenie miejscowych środków znieczulających i ma przyjemny smak. Nie zawiera alkoholi, cukrów, laktozy, glutenu, parabenów, SLS ani GMO. Testowany klinicznie dla niemowląt. Żel jest produkowany przez włoską firmę Ricerfarma, jego wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest PHARMAPOINT SA.
Zdjęcie: Fotolia