Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Lakierowanie zębów redukuje próchnicę u dzieci nawet o 43%

colgate SLIDERU dzieci i dorosłych poddawanych regularnemu lakierowaniu zębów za pomocą środków takich jak Duraphat (lakier zawierający 22600 ppm fluoru) zaobserwowano rzadsze występowanie nowych ognisk próchnicy w zębach stałych (43% rzadziej) i mlecznych (37%).

Dane te pochodzą z raportu Cochrane1, przedstawiającego 22 różne badania dotyczące lakierowania zębów (w 17 z nich użyto preparatu Duraphat), zostały przedstawione przez firmę Colgate w maju 2015 r. na Europejskim Kongresie Stomatologii Dziecięcej. Celem było naświetlenie roli, jaką produkty tego typu mogą odegrać w ochronie dzieci przed próchnicą oraz zachęcenie dentystów do częstszego ich stosowania dla dobra pacjentów.

Badania, które były podstawą raportu Cochrane, przeprowadzone na grupie 12 455 uczestników między 1 a 15 rokiem życia, były randomizowane, na dwóch grupach równoległych z zastosowaniem ślepej próby. W większości przypadków lakier fluorowy aplikowano dwa razy do roku (17 badań) albo cztery razy do roku (3 badania). Autorzy raportu podsumowali go słowami: „przygotowane przez nas zestawienie 22 badań wykazuje, że lakierowanie fluorem, w porównaniu z terapią placebo, lub brakiem terapii, jest efektywnym sposobem przeciwdziałania próchnicy wśród dzieci i dorosłych”.

W świetle jednoznacznych dowodów Baerbel Kiene, Director of Scientific Affairs w Colgate-Palmolive Europe wezwała dentystów do stosowania na szerszą skalę lakierów (razem z innymi produktami fluorowymi) w walce o wyeliminowanie problemu próchnicy wśród młodych pacjentów. Dodała także, że próchnica jest problemem silnie rozpowszechnionym, dotyczącym zarówno 60%-90% młodych ludzi w wieku szkolnym, jak i wielu dorosłych. Pomimo, że jest bolesną dolegliwością i dużym źródłem wydatków w systemach ochrony zdrowia na całym świecie, jej prewencja niestety nie jest głównym priorytetem dentystów. Raport Cochrane wykazuje, że Duraphat jest wysoce efektywny w hamowaniu jej rozwoju wśród dzieci i niewątpliwie odgrywa znaczącą rolę w portfolio produktów firmy Colgate, przeznaczonych do walki z próchnicą.

Na temat fluoru i lakieru Duraphat: Terapia fluorem jest filarem prewencji próchnicy już od ponad 50 lat. Najważniejszy jest jego przeciwpróchnicowy wpływ na szkliwo, w którym zatrzymuje procesy demineralizacji zdrowych zębów, poddawanych działaniu kwasów obecnych w pożywieniu, jak i wspiera odbudowywanie (remineralizację) „białych plam”, będących wczesnym przejawem próchnicy. Lakier aplikowany na zęby przedłuża działanie fluoru na szkliwo, funkcjonuje jak z wolna uszczuplająca się rezerwa fluoru. Jest to więc szczególnie zalecane dzieciom i dorastającym młodym ludziom z wysokim współczynnikiem zagrożenia próchnicą, czyli osobom, których dieta bogata jest w cukry, którzy nie pielęgnują wystarczająco dobrze jamy ustnej czy też są poddawane długotrwałemu leczeniu ortodontycznemu (aparat stały). Lakier Duraphat zawiera 5% fluorku sodu, innymi słowy ma w swym składzie 22 600 ppm fluoru.

Na temat fluoru i lakieru Duraphat: Terapia fluorem jest filarem prewencji próchnicy już od ponad 50 lat. Najważniejszy jest jego przeciwpróchnicowy wpływ na szkliwo, w którym zatrzymuje procesy demineralizacji zdrowych zębów, poddawanych działaniu kwasów obecnych w pożywieniu, jak i wspiera odbudowywanie (remineralizację) „białych plam”, będących wczesnym przejawem próchnicy. Lakier aplikowany na zęby przedłuża działanie fluoru na szkliwo, funkcjonuje jak z wolna uszczuplająca się rezerwa fluoru. Jest to więc szczególnie zalecane dzieciom i dorastającym młodym ludziom z wysokim współczynnikiem zagrożenia próchnicą, czyli osobom, których dieta bogata jest w cukry, którzy nie pielęgnują wystarczająco dobrze jamy ustnej czy też są poddawane długotrwałemu leczeniu ortodontycznemu (aparat stały). Lakier Duraphat zawiera 5% fluorku sodu, innymi słowy ma w swym składzie 22 600 ppm  fluoru. 


 

1Marinho VCC, Worthington HV, Walsh T, Clarkson JE, Fluoride varnishes for preventing dental caries in children and adolescents (Review), 2013, http://www.thecochranelibrary.com