Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Leczenie nakładkami ortodontycznymi – wady i zalety

Wady zgryzu, stłoczone lub skrzywione zęby czy nieestetyczna szpara między zębami to nie tylko niewłaściwe, z punktu fizjologicznego ułożenie zębów, a również częsta przyczyna dyskomfortu psychicznego pacjentów zgłaszających się po poradę do lekarza ortodonty. Któż bowiem nie chciałby się cieszyć z równych, prostych zębów i pięknego uśmiechu? Jakie są rodzaje leczenia tego typu wad zgryzu? Kto może skorzystać z nakładek ortodontycznych? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części materiału.

Nadzór nad prawidłowym rozwojem i wzrostem zębów, korekta zgryzu oraz leczenie wad szczękowo – twarzowych – to główne zadania lekarza ortodonty. Przywrócenie poprawnego pozycjonowania zębów w jamie ustnej najczęściej kojarzy się pacjentom z noszeniem aparatu ortodontycznego.

Czym jednak jest aparat, jakie są jego rodzaje i czy zawsze musi się kojarzyć z widocznymi na pierwszy rzut oka stalowymi drucikami na zębach?

Co to jest aparat ortodontyczny i jak działa?

Aparat ortodontyczny to urządzenie korekcyjne umiejscawiane w jamie ustnej pacjenta. Aparat służy do przywracania właściwego, optymalnego z punktu fizjologii zwarcia pomiędzy zębami.

Sposób działania aparatu jest stosunkowo prosty i najłatwiej wyjaśnić go na przykładzie trzeciej zasady dynamiki Newtona (zasada akcji i reakcji). Przyrząd wywiera stały nacisk na zęby (lub partie zębów) wymagające korekty i tym samym powoli zmienia ich pozycję w jamie ustnej do tej, założonej przez lekarza specjalistę na początku procesu leczenia.

Cel leczenia

Aparat ortodontyczny zalecany jest w przypadku stłoczenia i skrzywienia zębów, cofnięcia żuchwy, problemów ze zgryzem czy w celu wyeliminowania szpary między zębami.

Nieprawidłowości ułożenia zębów, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie mają bezpośredni wpływ na pogłębianie się wad wymowy, pojawienie próchnicy, upośledzenie czynności żucia, ból w jamie ustnej, rozwój chorób przyzębia oraz chwianie się i wypadanie zdrowych zębów.

To nie jedyne wskazania, które kwalifikują pacjentów do leczenia ortodontycznego. Braki w uzębieniu, krzywe lub nachodzące na siebie zęby czy diastema (szpara między zębami) rzutują na samoocenę pacjentów, komfort psychiczny i radość z życia. Nie musi tak być…

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty służące do korekcji wad zgryzu można podzielić według sposobu montażu w jamie ustnej i czasu użytkowania przez pacjenta. Najczęściej stosuje się podział na aparaty ortodontyczne stałe i ruchome.

Stały aparat ortodontyczny zakładany jest pacjentowi przez lekarza ortodontę podczas wizyty. Aparat zbudowany jest przeważnie z zamków i pierścieni, które specjalista stopniowo, podczas kolejnych wizyt pacjenta, reguluje, by zęby ułożyły się równo w łukach zębowych.

Takie aparaty ortodontyczne dzielą się na:

 • złożone z pierścieni, zaczepów (zamków) i łuku, który łączy ze sobą wszystkie te elementy w całość. Pierścienie przytwierdza się do zębów trzonowych, a zamki zamontowane są do szkliwa pozostałych zębó Zamki mogą występować w formie metalowej lub w wersji estetycznej. Całość konstrukcji uzupełniona jest o haczyki poślizgowe i sprężynki.
 • samoligaturujące – niewymagające gumek (ligatur), co wyraźnie zmniejsza konieczność odbywania częstszych wizyt w gabinecie ortodonty.
 • lingwalne (językowe), które choć z pozoru przypominają tradycyjne aparaty wyposażone w zamki, to ich mocowanie jest na tylnych powierzchniach zębów i na podniebiennej oraz językowej stronie jamy ustnej. Ten rodzaj aparatu stałego pozwala na wyeliminowanie widoczności konstrukcji dla otoczenia pacjenta. Minusem użytkowania aparatu lingwalnego może być trudność w utrzymaniu prawidłowej higieny oraz problemy z artykulacją słów.

Alternatywą dla aparatów stałych są aparaty ortodontyczne ruchome (wyjmowane). Stosuje się je przeważnie do korygowania niewielkich wad zgryzu. Niewątpliwa zaletą jest możliwość wyjęcia takiego aparatu przez pacjenta, gdy ten tego potrzebuje np. na czas posiłków. Aparat ruchomy wykorzystuje siłę, jaka się pojawia w momencie żucia i zwierania zębów podczas jedzenia.

Najczęściej stosuje się to rozwiązanie u dzieci, u których nie rozwinęły się jeszcze zęby stałe.

Rodzaje aparatów ruchomych

 • aparat mechaniczny (aktywator ortodontyczny) wykonany jest z tworzywa sztucznego (plastiku). Podczas noszenia, opiera się o górne i dolne zęby oraz o podniebienie.
 • aparat płytkowy, którego budowa składa się z plastikowej płytki umieszczonej na podniebieniu. Klamry przymocowane do płytki utrzymują aparat w pożądanej pozycji, a metalowe łuki działają swą siłą na zęby wymagające korekty. Siłę nacisku regulują rodzice dziecka zgodnie ze wskazaniami lekarza ortodonty.

Jakie jeszcze ma propozycje współczesna ortodoncja dla pacjentów dorosłych?

Nakładki prostujące na zęby (alignery – od ang. align – wyrównywać)

Nakładki prostujące na zęby to nowoczesna odpowiedź współczesnej medycyny ortodontycznej i alternatywa dla klasycznych aparatów nazębnych. Aparaty nakładkowe znajdują swe zastosowanie w leczeniu wad ortodontycznych u dorosłych, młodzieży, a czasami i u dzieci.

Metoda ta pomaga skutecznie na leczenie takich nieprawidłowości w ustawieniu zębów, jak:

 • wada zgryzu głównego
 • wada zgryzu głębokiego
 • zgryz krzyżowy
 • stłoczenia zębów

Nakładki ortodontyczne wykonane są z cienkich, przezroczystych alignerów (nakładek) wykonanych z miękkiego, biokompatybilnego, termoplastycznego tworzywa sztucznego.

Aparat nakładkowy wykonuje się pod indywidualne potrzeby pacjenta, na podstawie skanu 3D zębów. Następnie lekarz specjalista przedstawia pacjentowi plan leczenia i wizualizację oczekiwanych efektów po zakończeniu procesu korekcji zębów.

Jak działają alignery?

Nakładki ortodontyczne powinny być noszone przez pacjenta przez przynajmniej 22 godziny na dobę, Wyjmuje się je na czas mycia zębów, jedzenia i picia wszystkich płynów, oprócz wody.

Proces korekcji zębów trwa w zależności od wady, od czterech do dziewięciu miesięcy. Postępy w leczeniu monitorowane są za pomocą aplikacji mobilnej.

Na początku leczenia nakładkami clear aligner DR SMILE pacjent otrzymuje cały zestaw nakładek niezbędnych w trakcie procesu leczenia w jednym opakowaniu i samodzielnie zmienia je na nową parę co 14 dni.

Zalety nakładek ortodontycznych:

 • Niewidoczne dla pacjenta i jego otoczenia
 • Dyskretne – nikt nie musi wiedzieć, że pacjent jest w trakcie korekty zgryzu
 • Wygodne, gdyż umożliwiają spożywanie posiłków bez konieczności utrzymania rygorystycznej higieny, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych aparatów z zamkami
 • Bezbolesne – zarówno podczas noszenia, jak i zakładania
 • Komfortowe – nie sprawiają dyskomfortu podczas mówienia, nie powodują zniekształcenia mowy
 • Idealne rozwiązanie dla osób czynnych zawodowo, dla których częste wizyty kontrolne u lekarza ortodonty są mocno uciążliwe

W przypadku DR SMILE pacjent otrzymuje wszystkie nakładki od razu w jednym opakowaniu i samodzielnie zmienia je na nową parę co 14 dni.

 

Materiał sponsorowany