Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Let’s dens 3 – inne spojrzenie na leczenie stomatologiczne

Centrum Dydaktyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego gościło 21 lutego studentów stomatologii z całego kraju. Wszystko za sprawą organizowanej przez lokalny oddział PTSS konferencji Let’s Dens 3, poświęconej (modnemu ostatnio) tematowi leczenia holistycznego. Miesięcznik „Stomatologia” był patronem medialnym wydarzenia.

Słuchacze w Auli B Centrum Dydaktycznego WUM

Słuchacze w Auli B Centrum Dydaktycznego WUM

W czym przejawia się holistyka w stomatologii? To przede wszystkim spojrzenie na problemy uzębienia i jamy ustnej z „niedentystycznego” punktu widzenia. Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko czynniki takie jak działanie bakterii czy jakość codziennej higieny i diety pacjenta, ale także jego nawyki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem narządu żucia, choroby innych układów, a nawet samopoczucie. Leczenie holistyczne to także leczenie za pomocą niestandardowych metod, opierających się na spojrzeniu na pacjenta i jego problem z innego niż medyczny punktu widzenia. To również zwrócenie uwagi na komfort pracy lekarza, komfort, bez którego efekty leczenia mogą odbiegać od spodziewanych.

Wszystko to miało swoje odbicie w programie konferencji, w którym, prócz wystąpień związanych z kwestiami dotyczącymi procedur medycznych, znalazły się wykłady opisujące nowe metody diagnostyczne czy narzędzia planowania terapii, a także innowacyjne (na polskim gruncie) sposoby leczenia. Warto tu wymienić choćby wystąpienia lek. dent. Katarzyny Furmaniak („CBCT jako narzędzie diagnostyczne – wskazania, ograniczenia, sposób analizy obrazu”), mgr. fiz. Michała Prawdy („Stabilizacja kompleksu lędźwiowego a funkcja kończyny górnej w codziennej praktyce lekarza dentysty”) czy interesujący wykład dr hab. n. med. Ewy Czochrowskiej o autotransplantacjach zębów („Autotransplantacje zębów szansą na naturalny ząb”).

Swój czas w auli Centrum Dydaktycznego mieli także przedstawiciele projektu Active DentalWay z lek. med. Kamilem Kuczewskim na czele, który opowiedział o zaawansowanej komunikacji w rozwoju osobistym. Nie zabrakło też prelekcji na temat Digital Smile Design – nowoczesnej metody projektowania uśmiechu – w której lekarz dentysta wchodzi w rolę… fotografa (o DSD można przeczytać w wywiadzie z dr. Tomaszem Rozwadowskim w numerze 7-8/2014).

 

Chwilową odskocznią od wykładów była część wystawiennicza. W obszernym holu Centrum można było zapoznać się z ofertą wystawców – producentów sprzętu, materiałów i usług – a także zdobyć egzemplarze „Stomatologii”.

 

dr hab. n. med. Ewa Czochrowska

dr hab. n. med. Ewa Czochrowska

Wykład lek. dent. Katarzyny Borowskiej-Madery

Wykład lek. dent. Katarzyny Borowskiej-Madery

 

Część wystawiennicza konferencji.

Część wystawiennicza konferencji.

 

Część wystawiennicza konferencji.

Część wystawiennicza konferencji.

Część wystawiennicza konferencji.

Część wystawiennicza konferencji.

 

 

 

 

 

Konferencja Let’s Dens 3 pokazała, że współczesne leczenie stomatologiczne to nie tylko wachlarz znanych od lat procedur czy wciąż unowocześnianych metod, które nie są w gruncie rzeczy niczym nowym. Skuteczność można osiągać będąc wszechstronnym, patrząc na problemy pacjenta i lekarza z nieco innej perspektywy. To polepsza nie tylko jakość leczenia, ale także wizerunek lekarza. Idący z duchem czasu stomatolog stanowi najlepszą reklamę swojego gabinetu.

 

JA