Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

W Lublinie powstanie Centrum Symulacji Medycznej

Fotolia_51632517_Subscription_Monthly_XXL sliderNowatorskie formy kształcenia studentów, z wykorzystaniem fantomów, stosowane będą w Centrum Symulacji Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obiekt, którego budowa ma ruszyć jeszcze w lipcu, będzie kosztował ponad 27 mln zł. 

W Centrum Symulacji praktyczne umiejętności będą zdobywać studenci piątego i szóstego roku studiów lekarskich i lekarsko-dentystycznych. „Będą oni mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później, jako lekarze czy ratownicy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się posługiwać nowoczesną aparaturą” – poinformował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Włodzimierz Matysiak.

„Nauka studentów medycyny na fantomach jest zgodna z tendencjami na świecie. Tak się postępuje na uczelniach w Europie Zachodniej i USA. Trenażery będą wykorzystywane do opanowania poszczególnych procedur, takich jak na przykład wkłucia dożylne, intubacje czy badanie pacjentów” – dodał Matysiak.

W nowym budynku powstanie m.in. symulator ambulansu, sale do intensywnej terapii, sale operacyjne, pracownie symulacji położniczych, pediatrycznych i pielęgniarskich, prosektorium. Jedno z pomieszczeń przystosowane zostanie do ćwiczenia akcji ratunkowych w sytuacjach odzwierciedlających wypadki drogowe. Będzie też sala konferencyjna na ponad 300 miejsc.

W warunkach zbliżonych do realnych zabiegów studenci będą zdawać egzaminy z umiejętności klinicznych.

Budynek będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej 3,7 tys. mkw. Jego koszt wyniesie 27,3 mln zł. „Uczelnia zaangażowała w budowę środki własne, ale dokłada starań, aby uzyskać dofinansowanie zewnętrzne” – zaznaczył Matysiak.

Centrum stanie przy ul. Chodźki, w kampusie Uniwersytetu Medycznego, w miejscu dawnej stołówki uczelnianej, obok największego lubelskiej lecznicy, Szpitala Klinicznego nr 4. Wykonawcą będzie spółka Skanska, z którą uczelnia podpisała już umowę.

Budowa ma rozpocząć się jeszcze w lipcu, a jej zakończenie przewidziano na koniec 2017 r. „Budowa nie zakłóci funkcjonowania szpitala. Przeorganizujemy ruch w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom szpitala niezakłóconą komunikację przez cały czas trwania budowy” – zapewnił menedżer projektu Bartosz Blok, ze spółki Skanska.

naukawpolsce.pap.pl


Fotografia:

fotolia.com