Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ludzki ząb sprzed ponad 0,5 mln lat odkryto we Francji

shutterstock_35017306Ludzki ząb sprzed 560 tys. lat odkryli w jaskini na stanowisku Tautavel w południowo-zachodniej Francji, młodzi francuscy archeolodzy-wolontariusze – podaje AFP.

Według badaczy siekacz należał do człowieka dorosłego, choć trudno określić, czy do mężczyzny, czy może kobiety. Ząb został znaleziony pomiędzy warstwami, których wiek (za pomocą wielu różnych metod datowania), określono na pomiędzy 580 a 550 tys. lat – poinformowała we wtorek agencję AFP paleoantropolog Viallet Amelia, kierowniczka wykopalisk w jaskini i ekspert Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu.

„To ważne odkrycie, gdyż w Europie bardzo mało jest ludzkich skamieniałości z tego okresu – podkreśliła. – To element układanki, którego brakuje, byśmy mogli odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy człowiek neandertalski sprzed 120 tys. lat pochodził z tej samej linii (co osobnik, którego ząb znaleziono – przyp. PAP)?”

Stanowisko, na którym znaleziono ząb, znajduje się u wschodniego podnóża Pirenejów, w pobliżu miasta Tautavel. Znaleziska, jakich dostarcza, pochodzą z okresu dolnego paleolitu. Od pół wieku stanowisko przeszukiwane jest przez tysiące ochotników-archeologów z Francji i zagranicy.

Ząb jest o 110 tys. lat starszy niż tzw. człowiek z Tautavel (klasyfikowany jako Homo erectus lub wczesny przedstawiciel Homo neanderthalensis), czyli szczątki mężczyzny sprzed 450 tys. lat, odkryte w 1971 r. w jaskini Arago.

Na ząb natrafiła dwójka młodych francuskich wolontariuszy, 16-letnia Camille i 20-letni Valentin – poinformowała Viallet.

W ubiegłym roku, niemal w tym samym miejscu, odkryto pierwszy ząb z tego samego okresu – przypomina internetowa strona radia „France Bleu”. (PAP)

naukawpolsce.pap.pl