Dodano: 26.02.2019, Kategorie: Stomatologia news
Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej!
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) podjęło uchwałę ustanawiającą marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. Autorzy pomysłu mają nadzieję, że ten fakt, na trwałe trafi do świadomości: społeczeństwa, lekarzy dentystów oraz lekarzy innych specjalności, a także polityków.
Jak czytamy w treści uchwały Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wybór miesiąca jest nieprzypadkowy, gdyż właśnie w marcu obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day). Ustanowiła go w 2008 roku Światowa Federacja Dentystyczna FDI. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne aktywnie włącza się w ten projekt, przede wszystkim realizując kampanię “Polska mówi #aaa“.
– Dzięki uchwale PTS, celebracja najważniejszego ze świąt dla świata stomatologii, będzie mogła trwać dłużej. Wierzymy, że marzec, jako Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej, szybko trafi do świadomości społeczeństwa, lekarzy dentystów oraz lekarzy innych specjalności, a także polityków – napisano w uchwale.
W marcu (choć właściwie, dzieje się to już od połowy stycznia) Polskie Towarzystwo Stomatologiczne intensywnie aktywuje oraz inspiruje społeczeństwo do celebracji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. Z myślą o przedszkolach, szkołach, urzędach czy gabinetach lekarskich została przygotowana interaktywna mapa inicjatyw oraz materiały informacyjno-edukacyjne. Przewodnimi motywami tegorocznej edycji kampanii „Polska mówi #aaa” są: nadmierne spożycie cukru oraz profilaktyka onkologiczna. W komunikacji do społeczeństwa oraz specjalistów, PTS będzie promował m.in. zasady zdrowego żywienia, zalecenia dotyczące właściwej profilaktyki czy higieny jamy ustnej, pierwotną profilaktykę nowotworów głowy i szyi oraz badania przesiewowe w tym kierunku.
Warto przypomnieć, że w 2018 roku zwieńczeniem kampanii był apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, o podjęcie wysiłków ustanawiających zdrowie jamy ustnej jako priorytet dla projektujących system opieki zdrowotnej oraz zainicjowanie narodowej debaty poświęconej poprawie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków. W liście do Premiera, stomatolodzy zwrócili uwagę, na fakt, iż choroby jamy ustnej dotykają 3,9 miliarda ludzi na świecie, a nieleczona próchnica występuje u prawie połowy populacji (44 proc.). W Polsce jest jeszcze gorzej – próchnicę ma 99,9 proc. osób w wieku 35–44 lat i 95 proc. nastolatków. To sytuacja, która zdaniem stomatologów, wymaga podjęcia pilnych i skutecznych działań. Apel pozostaje aktualny.
– Próchnica i choroby przyzębia stanowią jedynie punkt wyjścia do dyskusji o zdrowiu Polaków. W badaniach naukowych nie brakuje dowodów, na to, że zdrowie jamy ustnej jest niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia ogólnego i dobrego samopoczucia – napisano.
PTS podkreślało, iż pomimo niedopuszczalnie wysokiego występowania chorób jamy ustnej, zdrowie jamy ustnej nadal nie jest traktowane jako priorytet i jest marginalizowane w programach zdrowotnych. Eksperci zwrócili uwagę, że skuteczne strategie oraz programy realizowane w najbardziej rozwiniętych krajach dowodzą, iż poprawa stanu zdrowia jamy ustnej wśród społeczeństwa przyczynia się do zapobiegania głównych chorób niezakaźnych.
Źródło: ewiDENTniepr.pl