Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Medicover Stomatologia rusza z akcją edukacyjną „Rozzgrzytani”

Bezpłatne warsztaty z fizjoterapeutami stomatologicznymi, film instruktażowy z praktycznymi ćwiczeniami, landing page z najważniejszymi informacjami i poradami, aż w końcu raport ukazujący skalę problemu. O co chodzi? O bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami wskutek stresu doświadczanego m.in. w pracy. „Rozzgrzytani” to nowa akcja informacyjna Medicover Stomatologia.

Bruksizm

Bruksizm to wciąż pojęcie dla wielu obce, chociaż jego skutki odczuwa przynajmniej 39% pracowników, jak wynika z przeprowadzonego przez Medicover Stomatologia badania ankietowego.

– To efekt m.in. rozmów z pacjentami i doświadczeń naszych specjalistów, by po pierwsze uświadamiać o takim problemie, a po drugie nie pozostawiać nikogo bez wskazywania rozwiązania. Są nim na przykład ćwiczenia z fizjoterapeutami stomatologicznymi – mówi o powodach zainicjowania akcji Aleksandra Pabian, Ekspert ds. Rozwoju Produktów Stomatologii z Medicover Stomatologia.– W zakresie akcji będą przede wszystkim bezpłatne i otwarte warsztaty z fizjoterapeutami i logopedami dla pracowników korporacji. Ponadto publikujemy film instruktażowy z ćwiczeniami do wykonania we własnym zakresie, jak również raport „Rozzgrzytani”, będący pierwszym tego typu badaniem w Polsce.

Bruksizm nie jest chorobą, a parafunkcją, co skutkuje brakiem uwzględnienia dolegliwości w ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób), a to z kolei przekłada się na wciąż niewiele dostępnych statystyk, a co więcej: badań klinicznych. Dla wielu osób jest jednak realnym problemem.

– Nasi fizjoterapeuci zaobserwowali, że około 90% zgłaszających się do nich pacjentów ma problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi i zgrzyta zębami, bądź je niekontrolowanie zaciska. Ponadto w przygotowanym przez Medicover Stomatologia raporcie aż 93% ankietowanych wskazało, że odczuwa stres na co dzień. Te statystyki skłaniają do myślenia, ale i działania – zauważa Aleksandra Pabian.

Do tej pory Medicover Stomatologia przeprowadził pilotażowe warsztaty w firmie z sektora farmaceutycznego Haleon oraz w siedzibie Medicover dla pracowników różnych działów. Wzięło w nich udział już niemal 200 osób. Warsztaty składały się z części wykładowej oraz praktycznej. Uczestnicy dowiedzieli się o wpływie stresu na zdrowie jamy ustnej, ale też – ogólnie – na organizm, o metodach rozpoznawania tego wpływu, ale również przeciwdziałania jego zgubnym skutkom. Pomocna w tym była m.in. korkowa piłeczka.

– W czasie warsztatów specjaliści pokazują, jak przy wsparciu prostych sposobów, zarówno w domu, jak i znajdując kilka wolnych minut w pracy, być bardziej świadomym wywołanych stresem napięć, a także jak rozluźniać napięte mięśnie, wykorzystując własne dłonie albo korkową piłeczkę. To dzięki nim możemy wykonać masaż spiętych mięśni twarzoczaszki i okolic stawów skroniowo-żuchwowych. W ćwiczeniach przydają się też kolorowe cukierki do ćwiczeń języka. W godzinnych warsztatach zwykle bierze udział kilkanaście osób – opisuje ekspertka.

Oprócz warsztatów Medicover Stomatologia przygotowało też pięciominutowy film z ćwiczeniami prezentowanymi przez doświadczoną fizjoterapeutkę stomatologiczną, mgr Justynę Walczewską. Wideo zawiera zestaw sześciu podstawowych ćwiczeń rozluźniających mięśnie tzw. układu stomatognatycznego. Najważniejsze wskazówki płynące z materiału to prawidłowa postawa, rozciąganie, rozluźnianie i masaż. Materiał można obejrzeć za darmo w serwisie Youtube.

To jednak nie koniec aktywności wokół akcji „Rozzgrzytani”. Jednym z jej kluczowych elementów podnoszących społeczną świadomość problemu jest publikacja raportu „Rozzgrzytani” i towarzysząca mu kampania media relations.

Raport „Rozzgrzytani” to wynik badania ankietowego przeprowadzonego przez Zespół Badań i Analiz Rynku Medicover, w którym zapytano przeszło 400 pracowników korporacji w Polsce o to, czy są zestresowani, co ten stres u nich wywołuje, jakie objawy mu towarzyszą, ale też jakie znajdują sposoby na radzenie sobie z nim. Druga część badania to zestaw pytań o dolegliwości ze strony jamy ustnej, m.in. wskazujące na bruksizm nieświadome zgrzytanie zębami czy też bóle okolic twarzy, głowy i karku. Wyniki badania zostały przedstawione w formie czytelnego raportu wraz z komentarzem fizjoterapeutki mgr Justyny Walczewskiej z Medicover Stomatologia Plac Konstytucji i lek. dent. Agnieszki Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

– Według specjalistów podstawą profilaktyki bruksizmu jest jego świadomość, a więc zauważamy sygnały płynące z organizmu, jak napięcie mięśni układu żucia, zaciskanie zębów, i w efekcie możemy aktywnie im przeciwdziałać. Pierwsze warsztaty pokazały nam, że pacjenci często myślą, że temat bruksizmu zupełnie ich nie dotyczy, ale po nawet krótkim kontakcie z naszymi specjalistkami okazywało się, że jest wprost przeciwnie: w trakcie spotkania zdali sobie sprawę z tego, że zaciskają zęby, o czym świadczą m.in. odbite na języku zęby (tzw. girlandy) czy ból podczas masażu, którego nie powinno być przy prawidłowo funkcjonujących stawach skroniowo-żuchwowych – opisuje Aleksandra Pabian i dodaje: – Nasz raport pokazuje skalę problemu, bo dowiadujemy się z niego m.in., że niemal 40% zapytanych samych zauważyło lub ktoś z otoczenia im powiedział, że zgrzytają zębami. Jedną z prawdopodobnych przyczyn jest stres. Co wtedy robić? Niewiele osób poddało się diagnostyce u dentysty, według raportu: raptem 13%. My w naszej akcji dajemy odpowiedź: skonsultować się ze specjalistą i wdrożyć ćwiczenia od fizjoterapeuty. Bruksizm może doprowadzić do wielu szkód nie tylko w uzębieniu – wyjaśnia szczegóły Aleksandra Pabian.

Priorytetem Medicover Stomatologia jest edukacja pacjentów i przeciwdziałanie zgubnym skutkom bruksizmu, a przy tym podkreślenie roli fizjoterapeuty w gabinecie stomatologicznym. To on może pomóc, gdy mimo dolegliwości inni specjaliści (laryngolog, neurolog, a nawet dentysta) wykluczyli problemy zdrowotne. Dotyczy to m.in. takich objawów jak piski i szumy uszne, napadowe bóle migrenowe czy ból zdrowych zębów.

Raport oraz bezpłatne ćwiczenia można znaleźć na specjalnie stworzonej landing page: www.medicoverstomatologia.pl/rozzgrzytani, na której prezentowane są też najistotniejsze wyniki z przeprowadzonych badań.

Raport zostanie udostępniony dziennikarzom zajmującym się tematyką szeroko pojętego zdrowia, ale również HR-u. W ramach działań media relations do aktywnego udziału w warsztatach zostały zaproszone dziennikarki i dziennikarze z najpoczytniejszych mediów w Polsce oraz przeprowadzona została wysyłka kreatywna zawierająca m.in. przybory do domowej fizjoterapii, jak piłeczki do masażu.

Akcja ma charakter długofalowy i wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu Medicover Stomatologia. W ramach „Rozzgrzytanych” planowane są różnorodne aktywności nastawione zarówno na profilaktykę bruksizmu, zwiększanie świadomości problemu oraz jego skali, jak i sposobów odwracania jego skutków. To ostatnie – za sprawą towarzyszącego warsztatom nieodpłatnego cyfrowego skanowania uzębienia. Jego wynik daje możliwość komputerowego zaplanowania leczenia uwzględniającego aspekty m.in. prawidłowego kontaktowania się zębów.

foto: medicover_stomatologia