Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Na piękny uśmiech nigdy nie jest za późno

Istnieje przekonanie, że temat uzupełnień protetycznych dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku – nic bardziej mylnego. Dyskomfort wynikający ze złego stanu uzębienia lub całkowitych ubytków zębowych stanowi bowiem problem nie tylko ludzi starszych. Okazuje się, że statystyczny Polak – już po 35. roku życia – ma zaledwie 21 zębów z 32, danych mu przez naturę. 40% Polaków po 65 r.ż. nie ma własnych zębów, a co 4. osoba nie była u dentysty od 5 lat (!). Przyczyn utraty zębów jest wiele. To m.in. zaniedbania higieniczne i lecznicze, ale również choroby (np. ogólnoustrojowe prowadzące do powstania schorzeń przyzębia, nowotwory) czy urazy. Ten problem nadal jest tematem tabu. Zupełnie niepotrzebnie.

Pełne uzębienie to podstawa zdrowia nie tylko samej jamy ustnej, ale także całego organizmu. Dlatego należy uzupełniać wszystkie braki i walczyć o każdy ząb, zanim jego wyleczenie okaże się niemożliwe.

Do czego prowadzą braki w uzębieniu?

Nawet pojedyncze braki zębowe zaburzają zdrowie jamy ustnej i mogą sprawić, że przeżuwanie pokarmu staje się źródłem bólu i dyskomfortu. Połykanie nierozdrobnionego jedzenia natomiast nadmiernie obciąża układ pokarmowy. W takiej sytuacji często unikamy niektórych, często ważnych dla zdrowia produktów (np. surowych owoców i warzyw, orzechów), co doprowadza do niedoboru witamin i minerałów. Ponadto, gdy język nie posiada oparcia o zęby, wymowa niektórych głosek jest utrudniona i pojawiają się wady wymowy, m.in. seplenienie. Utrudnia to komunikację i często jest przyczyną wycofania się z życia towarzyskiego. Jak zauważa lek. stom. Barbara Stokłosa, specjalista protetyki stomatologicznej Grupy LUX MED, braki w uzębieniu mogą powodować również zaburzenia proporcji i estetyki twarzy:
 

W warunkach fizjologicznych zęby przenoszą siły zgryzowe na otaczającą je kość, co pozwala utrzymać ją w zdrowiu i prawidłowym kształcie. Jeśli dojdzie do utraty jednego lub kilku zębów, siły te ustają i tkanka kostna może powoli zanikać. Zaczynają pojawiać się zmarszczki, zapadają się policzki, ostro wystaje broda, uwydatnia się nos oraz skraca dolny odcinek twarzy przez co wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Nieuzupełnione braki zębowe obciążają pozostałe zęby, co może skutkować zmianą ich położenia i nieprawidłowym rozłożeniem sił zgryzowych, a przez to dolegliwościami bólowymi i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale również głowy i kręgosłupa.

Na ratunek przychodzi protetyka i jej nowoczesne rozwiązania

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się przywracaniem pierwotnego stanu uzębienia niezależnie od przyczyn utraty zębów czy ich uszkodzenia. W tym celu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które zapewniają doskonałe efekty zarówno pod względem funkcji, jak i estetyki. Wyróżnia się dwie zasadnicze grupy uzupełnień protetycznych: stałe, mocowane na zębach (lub na implantach) pacjenta za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego materiału (cementu) oraz uzupełnienia ruchome, które można wyjąć z ust. Niestety, leczenie z zastosowaniem konwencjonalnych ruchomych protez zębowych często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nie wszyscy ich użytkownicy są w stanie zaakceptować takie rozwiązanie, szczególnie w przypadku protezy dolnej. Nawet najlepiej wykonana proteza może być odbierana jako ciało obce.
Dlatego też współczesna protetyka oferuje nowoczesne rozwiązania osadzane na stałe w jamie ustnej pacjenta – nawet dla osób bezzębnych. Dzięki wszczepieniu 4 implantów (metoda All-on-4) uzyskuje się podstawę do zamocowania odbudowy protetycznej odtwarzającej pełen łuk zębowy. To pozwala zapomnieć o dyskomforcie związanym z niestabilnością protezy ruchomej, na przykład podczas jedzenia.

Protetyka stała – które rozwiązanie wybrać?

W przypadku uzupełniania pojedynczych braków zębowych zastosowanie mają mosty protetyczne:
 

Jest to stała proteza, której zadaniem jest uzupełnienie jednego lub kilku zębów. Osadza się go na sąsiadujących zębach pacjenta, po wcześniejszym ich oszlifowaniu. Służą one jako filar podtrzymujący, dlatego też most protetyczny jest możliwy do zastosowania tylko w przypadku, jeśli po obu stronach utraconego zęba lub zębów istnieje podparcie w postaci własnych zębów pacjenta. Most protetyczny to trwała i dobrze sprawdzająca się przy rozdrabnianiu pokarmów odbudowa protetyczna, jednak wymaga naruszenia struktury zębów sąsiadujących z brakiem zębowym, dlatego w przypadku braku jednego lub kilku zębów warto rozważyć odbudowę implanto-protetyczną, czyli wszczepienie implantu i osadzenie na nim korony lub mostu protetycznego, bez naruszania sąsiadujących zębów.

lek. stom. Barbara Stokłosa, specjalista protetyki stomatologicznej Grupy LUX MED

Innym rodzajem stałych prac protetycznych są te, które osadza się na własnych zębach pacjentów. Pozwalają na zmianę kształtu, koloru czy ustawienia zęba. Służą odbudowie utraconych funkcji zgryzowych oraz poprawiają estetykę uśmiechu. Należą do nich:
  • Licówki – bardzo estetyczne uzupełnienia. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku zębów przebarwionych (np. po leczeniu endodontycznym czy na skutek urazu), przy wrodzonych defektach szkliwa oraz konieczności korekty kształtu zęba (np. starciu czy odłamaniu brzegu siecznego);
  • Korony protetyczne, które mają zastosowanie w przypadku znacznego zniszczenia tkanek własnych zęba (np. po leczeniu endodontycznym). Wykonane są z porcelany i odtwarzają idealnie kształt i barwę zęba, wzmacniając dodatkowo pozostałe tkanki;
  • Inlay, onlay (wkłady i nakłady koronowe), które uzupełniają utracony fragment zęba bocznego. Uzupełnienia wysokoestetyczne, trwałe, wykonane z porcelany, złota lub kompozytu.
Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Mogą być one również obciążeniem psychicznym, wpływać na zaniżoną samoocenę i powodować duży dyskomfort. I chociaż wdrożenie leczenia protetycznego wiąże się z kosztami, warto zainwestować. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakie oferuje protetyka, pacjenci odzyskują zdrowie, pewność siebie i zaczynają się pełniej uśmiechać, a to w znacznym stopniu poprawia jakość ich życia.
 
 

Źródło: Grupa LuxMed

Zdjęcia: Shutterstock