Dodano: 27.05.2019, Kategorie: Pacjent
Na piękny uśmiech nigdy nie jest za późno
Istnieje przekonanie, że temat uzupełnień protetycznych dotyczy jedynie osób w podeszłym wieku – nic bardziej mylnego. Dyskomfort wynikający ze złego stanu uzębienia lub całkowitych ubytków zębowych stanowi bowiem problem nie tylko ludzi starszych. Okazuje się, że statystyczny Polak – już po 35. roku życia – ma zaledwie 21 zębów z 32, danych mu przez naturę. 40% Polaków po 65 r.ż. nie ma własnych zębów, a co 4. osoba nie była u dentysty od 5 lat (!). Przyczyn utraty zębów jest wiele. To m.in. zaniedbania higieniczne i lecznicze, ale również choroby (np. ogólnoustrojowe prowadzące do powstania schorzeń przyzębia, nowotwory) czy urazy. Ten problem nadal jest tematem tabu. Zupełnie niepotrzebnie.
Do czego prowadzą braki w uzębieniu?
W warunkach fizjologicznych zęby przenoszą siły zgryzowe na otaczającą je kość, co pozwala utrzymać ją w zdrowiu i prawidłowym kształcie. Jeśli dojdzie do utraty jednego lub kilku zębów, siły te ustają i tkanka kostna może powoli zanikać. Zaczynają pojawiać się zmarszczki, zapadają się policzki, ostro wystaje broda, uwydatnia się nos oraz skraca dolny odcinek twarzy przez co wygląda na starszą niż w rzeczywistości. Nieuzupełnione braki zębowe obciążają pozostałe zęby, co może skutkować zmianą ich położenia i nieprawidłowym rozłożeniem sił zgryzowych, a przez to dolegliwościami bólowymi i to nie tylko w obrębie jamy ustnej, ale również głowy i kręgosłupa.
Na ratunek przychodzi protetyka i jej nowoczesne rozwiązania
Protetyka stała – które rozwiązanie wybrać?
Jest to stała proteza, której zadaniem jest uzupełnienie jednego lub kilku zębów. Osadza się go na sąsiadujących zębach pacjenta, po wcześniejszym ich oszlifowaniu. Służą one jako filar podtrzymujący, dlatego też most protetyczny jest możliwy do zastosowania tylko w przypadku, jeśli po obu stronach utraconego zęba lub zębów istnieje podparcie w postaci własnych zębów pacjenta. Most protetyczny to trwała i dobrze sprawdzająca się przy rozdrabnianiu pokarmów odbudowa protetyczna, jednak wymaga naruszenia struktury zębów sąsiadujących z brakiem zębowym, dlatego w przypadku braku jednego lub kilku zębów warto rozważyć odbudowę implanto-protetyczną, czyli wszczepienie implantu i osadzenie na nim korony lub mostu protetycznego, bez naruszania sąsiadujących zębów.
lek. stom. Barbara Stokłosa, specjalista protetyki stomatologicznej Grupy LUX MED
- Licówki – bardzo estetyczne uzupełnienia. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku zębów przebarwionych (np. po leczeniu endodontycznym czy na skutek urazu), przy wrodzonych defektach szkliwa oraz konieczności korekty kształtu zęba (np. starciu czy odłamaniu brzegu siecznego);
- Korony protetyczne, które mają zastosowanie w przypadku znacznego zniszczenia tkanek własnych zęba (np. po leczeniu endodontycznym). Wykonane są z porcelany i odtwarzają idealnie kształt i barwę zęba, wzmacniając dodatkowo pozostałe tkanki;
- Inlay, onlay (wkłady i nakłady koronowe), które uzupełniają utracony fragment zęba bocznego. Uzupełnienia wysokoestetyczne, trwałe, wykonane z porcelany, złota lub kompozytu.
Źródło: Grupa LuxMed
Zdjęcia: Shutterstock