Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych ze stomatologią

Przechodząc do witryny www.stomatologianews.pl zaznaczając - Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam, że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, stomatologiczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Nadwrażliwość zębów coraz większym problemem

shutterstock_50579212 ikwpGwałtownie rośnie liczba osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Przyczyną problemów jest przede wszystkim nadmiar kwaśnych i gazowanych produktów w diecie. Przełomem w profilaktyce może się okazać arginina. Według ostatnich badań aż 60 proc. pacjentów odczuło istotną poprawę po użyciu preparatu zawierającego węglowodan wapnia oraz argininę.

– Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością dotyczącą co trzeciego pacjenta. Głównie powoduje ją uszkodzenie szkliwa lub obnażenie korzenia zęba, które jest spowodowane chorobami przyzębia albo urazami – mówi lek. stom. Magdalena Pawelczyk-Madalińska z FAN-DENT Specjalistycznego Centrum Stomatologicznego.

Stomatolog zwraca uwagę na lawinowy w ostatnich latach wzrost osób cierpiących na nadwrażliwość zębów. Głównym powodem są złe nawyki żywieniowe – jemy coraz więcej fast foodów oraz innych pokarmów obniżających pH w ustach. Dla zębów szkodliwe są także słodzone i gazowane napoje.

– Wielu pacjentów nie może jeść bardzo zimnych lub gorących pokarmów. Dla nich pójście do kawiarni, wypicie kawy i zjedzenie do tego lodów jest po prostu niemożliwe – tłumaczy Magdalena Pawelczyk-Madalińska.

Ekspert wskazuje, że spośród wielu dostępnych metod, dzięki którym możemy walczyć z nadwrażliwością zębów, większość łagodzi dolegliwości jedynie tymczasowo. Oprócz tradycyjnych metod domowych, jak np. pasty i płukanki, dużą popularnością cieszą się także usługi oferowane przez gabinety stomatologiczne. Jak jednak zastrzega Magdalena Pawelczyk-Madalińska, są to metody, które łagodzą dolegliwości jedynie na kilka tygodni.

Jednym z najnowszych preparatów wykorzystywanych w profilaktyce nadwrażliwości zębów jest arginina, która w połączeniu z węglowodanem wapnia już teraz jest wykorzystywana w niektórych pastach.

– Arginina jest jednym z najnowszych preparatów do walki z nadwrażliwością zębów i wydaje się się na podstawie badań, że będzie jedną z najskuteczniejszych metod – wyjaśnia.

Magdalena Pawelczyk-Madalińska przywołuje wyniki badań opublikowanych w czerwcu 2015 roku w „Journal of Clinical Periodontology”. Według nich aż 60 proc. pacjentów poddanych badaniu odczuło istotny spadek dolegliwości wynikających z nadwrażliwości zębów. Jak jednak dodaje, są to dopiero pierwsze przeprowadzone badania, których wyniki muszą być jeszcze potwierdzone przez kolejne testy.

Newseria.pl